Foto: Freepik

Kako teče PRIRODNI POROĐAJ

Izvor: Bebac

Kako izgleda prva faza porođaja?

Prva faza (faza dilatacije) se sastoji iz nekoliko delova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića, a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Dužina trajanja ove faze zavisi od mnogo faktora – kakva je jačina kontrakcija, koliko su česte, da li je porodilja prvorotka ili višerotka… Tokom ovog perioda kontrakcije traju između 30 i 40 sekundi, a dolaze u sve kraćim i kraćim ali pravilnim intervalima, tako da iz početka budu, recimo, na 20 min, pa postaju sve češće i na kraju budu na oko 3 do 5 minuta.

pregled trudnice kod lekara
Foto: Freepik

Tokom ovog perioda u prvoj fazi trudovi obično nisu mnogo jaki i mogu se relativno lako „predisati”, na način na koji ste naučili na pripremnim časovima u školama za trudnice. Moguće je da se u ovom periodu oseća i bol u donjem delu leđa.

Tokom sredine prve faze porođaja grlić se nešto brže širi i skraćuje i taj deo se još naziva i „aktivni deo prve faze”. Trudovi su sve jači i dolaze na oko 3 do 5 minuta, a traju oko 60 sekundi. Moguće je da dođe do nešto izraženijeg krvarenja, zbog većeg širenja grlića.

Poslednji deo prve faze predstavlja kompletno širenje grlića, uz konačno spuštanje bebe niz porođajni put. Ovaj deo je kratak ali vrlo intenzivan, trudovi postaju veoma jaki, dolaze na 2 do 3 minuta, traju oko 90 sekundi, a grlić se širi na 10 cm. Tokom ovog dela možete osetiti jezu, drhtavicu, muku i nagon na povraćanje. Pošto su trudovi jaki, verovatno ćete imati nagon da jako „gurate”, jer se i beba polako spušta.

Treba uvek imati na umu da nema načina da se predvidi koliko će neki porođaj da traje i ne smete postajati nestrpljivi, mada u jednom momentu svaka porodilja ima utisak da se porođaj nikada neće završiti, ma koliko kratko trajao.

Kako izgleda druga faza porođaja?

Druga faza porođaja – tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba da „izgurate” bebu u spoljnji svet. Naponi su veoma jake i bolne kontrakcije koje dolaze na oko 1-2 minuta i traju oko minut. Veoma je bitno iskoristiti svaki napon, da bi beba što manje vremena provela u toj fazi.

Lekar i babica će vam objasniti da treba snažno da udahnete vazduh, zadržite vazduh kao da želite da zaronite, i onda napinjete. Pritisak glavice na debelo crevo daće vam osećaj kao da treba da imate stolicu, ali to je samo osećaj koji vas tera da iskoristite napon (kao da imate tvrdu stolicu) i treba da se ispraznite. Može se desiti da jednostavno ne možete da sprečite vikanje, što je normalno, s obzirom na bolnost napona, ali bi bilo bolje da tu energiju usmerite ka snažnom potiskivanju ka dole, da pomognete bebi da što pre izađe.

presecanje pupčanika bebi
Foto: Canva

Tokom ovog perioda, babica ili lekar odlučuju da li će se napraviti epiziotomija (presecanje međice koje olakšava izlazak bebe i sprečava veće cepanje međice) ili ne. Imaćete osećaj da ovaj period traje večno, ali kada je sve u redu, to traje tek nekoliko minuta. Olakšanje kada se sve završi, vi vidite vašu bebu i čujete je kako plače ne može se napisati, niti opisati, mora se doživeti.

Kako izgleda treća faza porođaja?

Treća faza porođaja – ovo je najkraća faza koja traje između 10 i 30 minuta nakon porođaja, kada izlazi posteljica. Ponovo ćete osetiti kontrakcije, koje su sada manje bolne i kraće traju, a babica koja vas je porađala će pomoći da posteljica izađe ili će vam reći da se još jednom napnete, tako da ne bi trebalo da ovaj proces bude posebno neprijatan.

Lekar će pregledati posteljicu da bi video da li je izašla cela, jer ukoliko nije cela, može doći do krvarenja ili infekcije u kasnijem toku oporavka. Nakon toga pregledaju se grlić i vagina, ušiju eventualni rascepi do kojih je došlo tokom porođaja ili epiziotomija, ukoliko je napravljena.

 

mama i beba posle porođaja
Foto: Canva

Ovaj deo može biti prilično neprijatan i pored anestezije koja se daje na mestu šivenja, jer je sva napetost i uzbuđenje oko porođaja prošlo i teže podnosite bol koji je neminovan pri šivenju, ali ne brinite, relativno kratko traje i što se više opustite i sledite uputstva lekara, kraće će trajati.

Kako izgleda četvrta faza porođaja?

Četvrta faza porođaja – ova faza nije sastavni deo porođaja, počinje nakon rađanja posteljice i obično traje oko dva sata, a u stvari je uvedena zato da bi se za to vreme pratilo stanje porodilje (pojava eventualnih krvarenja ili drugih komplikacija) i bebe i omogućilo njihovo upoznavanje.  Nakon toga, idete na porođajno odeljenje, gde ste smešteni sa vašom bebom.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (167)

  1. Prvi porodjaj sto bi se reklo skolski proteka; pukao vodenjak oko 1 ujutro boli poceli oko 23h uvece i trajali do 08:45 ujutro kada sam se i porodila izuzetno bolno iskustvo i jake kontrakcije.Bila sam 39+2 nedelja
    Drugi porodjaj u 40 nedelji 10 dana presla termin,beba nije htela napolje otvorena 1 prst svaki dan pregled i ctg nikalve promene pa je porodjaj indukovan.Indukcija je zapoceta sa jako malo leka tacnije da budu prvo blage kontrakcije pa su povecavali dozu da ne bi bio sok za organizam.Po meni drugi porodjaj mnogo laksi i manje je boleo trajao je od 13 do 17h.Po meni drugi porodjaj je bio laksi iako je bio izazvan.

    1
  2. Ako postoji savrsena trudnoca i porodjaj, ja sam ih imala. U trudnoci nisam imala mucnine, niti ikakve druge tegobe, bila okretna do zadnjeg dana i nisam se puno ugojila. Porodila se uz epidural i nista nisam osetila, nikakav bol. Muz bio prisutan od prvog do zadnjeg momenta i presekao pupcanu vrpcu. Nisu mi radili ni klistir niti epiziotomiju, nisam ni popucala. I sve to sa 38 god, prva beba.

    23
  3. Pozdrav svim ženama 😊 Evo i ja bih napisala svoje iskustvo vezano za porodjaj. U pitanju je prvi porodjaj, beba je bila velika i termin je prešao 7 dana. Pošto je prošao termin rekli su mi da dodjem u porodilište (Front) pa da vide šta će, ako u medjuvremenu ne krene. Dok sam čekala na red i sve to,krenule su i kontrakcije, kao da sam tempirala, u svakom slučaju dok su me smestili na odeljenje oko 14h već sam uveliko imala kontrakcije na nekih 10ak minuta. Od tada pa nadalje kontrakcije su trajale 18 sati, a uspela sam da ih prebrodim samo uz pomoć disanja, i to je moj savet za sve buduće mame, pravilno disanje mnogo pomaže i ublaži. Nisam se plašila, jer sam stop sebi govorila da će i to da bude gotovo i samo polako…. Naravno da mi disanje vise nije pomagalo kad su kontrakcije bile na 2minuta, ali su me spasile da prebrodim tih 18sati. Porodila sam se sledeći dan u 8 ujutru, beba je bila 4360g i izgurala sam je jedva iz trećeg puta, ali bila sam uporna. Epidural sam trebala da primim ali na kraju nisam jer je došlo do neke zabune jer je moj doktor bio na odmoru, tako da je sve išlo prirodno, sporo i bolelo je kao đavo,a noćna smena babica je bila užasna. Radili su naravno epiziotomiju ali je bio mali rez što je bilo super u odnosu kolika je beba. Sva sreća porodila sam se ujutru kada je došla druga smena i medju njima je bila i doktorka Jovana koja me je primila prethodnog dana, i bila u šoku šta ću ja u porodjajnom boksu sa velikom bebom,jer je ona razmatrala da se radi carski. I predivna babica Andrijana, hvala joj do neba na strpljenju i pomoći ❤️
    I još jedan savet za buduće mame, ja sam ubeđena da mi je za epiziotomiju mnogo pomoglo to što sam ceo 9i mesec masirala međicu, weleda uljem za masažu međice, i tako oslobodila sebe velikih muka i velikog reza, tako da iskrena preporuka da masirate međicu, ili vaš partner, pošto ćete teško stići dole same 😊mene je muž masirao i hvala mu do neba 😊
    I još jedna stvar, bar u mom slučaju, psiha je jako važna, i ubeđena sam da ne bi prošla tako kako jesam da nisam bila tako psihički spremna i jaka, i pomogla sebi da to prođe što bolje. I slušajte babicu i doktore, doduše ako je neko normalan sa vama na porodjaju, jer ima raznih.
    Srećno svim budućim mamama. ❤️

    17
  4. E ovako, svačega sam se nacitala za Narodni Front ,i sa strahom sam se,u ovoj pandemijo,odlucula bas za to porodilište.
    Porodila sam se u januaru,a za zaposlene u porodilištu imam samo reci hvale. Epidural sam potrazila na ulasku u salu i dobila ga bez problema. Sestre,babice, lekari,servirke…. Osecala sam se sigurno tamo.
    Da pohvalim javno dr Petra Cabunca i dr Jovanu R.koja je bila na porodjaju. Predivna je,preljubazna,brizna,empaticna… Ma,zaista,ja odatle nosim jedno prelepo iskustvo.

    16
  5. Pozdrav devojke,citam vasa razna iskustva pa me interesuje kako ste zadovoljni sa vasim dr. koji vam je vodio trudnocu.Konkretno,trudnocu mi vodi Radmila Maletin privatno,na Betaniji u Novom Sadu bi trebala da se porodim,a posto ona tamo vise ne radi,u dilemi sam kako ce sve ispasti i kako ce biti,da li da trazim neku vezu,da li i koga da “pocastim”..Ne znam sta da radim..Srecno svima od srca i hvala❤

    16
    • Ne znam da li si se u medjuvremenu porodila, ali svi privatno imaju nekog sa kim saradjuju u Betaniji. Meni je privatno vodila Dr Bingold , a porodio me prof. Petrovic kog sam izabrala od cetiri ponunjenih od strane dr. Bingold.

      0
  6. Pa ni slicno napisanom, u 3 ujutro me probudili naponi, dok sam shvatila sta se desava spremila se otisla u bolnicu i rodila proslo sat vremena,bez i najmanjeg bola,prva beba. Pravila nema.

    40
  7. Evo mog iskustva… uu pitanju treca beba. 27.09. bio termin,taj dan u 17h odem.na ctg,bolova nema,vratim se kuci. Setala malo po dvoristu,veceram kad oko 19:30 pocinju neki grcevi u stomaku,ne bolovi,bas grcevi. Mislim se,ma znam sta su bolovi,to nije to. Leskarim tako,i cujem da mi nesto bukvalno puce u stomaku,pomislim u sebi ovo je vodenjak,ja u wc,kad po malo curka,znaci napukao. Krenem ja da se tusiram,i vidim svetlo zelenu gustu sluz,aha to je sluzni cep. Oko 23h dolazim u bolnicu,pregleda me doktorka i kaze,ma beba je visoko,otvorena 4 cm,nece ovo za tri sata. Polako oni spreme mene, uzmu podatke,urade klizmu, i puste me na hodnik da muzu dam svoje stvari,tu sam 10akk minuta setala sa njim,i pozove me babica i kaze,ajde dodji lezi na sto,da ti ukljucimo indukciju. Ja jedva dodjem do sale, bolovi razbijaju. Lezem na sto gledam u sat, 23:58h,mislim se, joj da mi je samo do 03h da se porodim,i tu sam imala mozda 3 kontrakcije i u 00:10 rodila se mamina lepa devojcic

    79
  8. Cao devojke, termin minje za nedelju dana, treba da se porodim u KBC Zvezdara… Da li znate kako stoje stvari tamo, da li postoje posebne “tarife” cascavanja anesteziologa i babica i slicno…? Svaka pomoc dobrodosla! Hvala!

    113
  9. Ako je nekome za utehu, moj porodjaj je zaista bio divan, porodila sam se u Betaniji, imala divnu ekipu oko sebe i porodjaj za pozeleti.. Bolelo svega 3-4 sata, epi primljen kasno, sa 7-8 prstiju, bolovi prisutni kod spustanja bebe alo sve u svemu, jedan divan porodjaj. Jedan spoljni konac. Mnogo srece svima mamicama!

    56
  10. Da podelim i ja svoje iskustvo. Termin 12.08,budim se ujutru i kažem mužu ja večeras odoh da se porodim a ti kako hoćeš 🙂 posle sat vremena krecu blagi bolovi kao dobijem menstruaciju. U wc-u primetim kao braon sekret(za koji se ispostavilo da je sluzni čep). I tako ja ceo dan provedem kuci u čišćenju svake prostorije. Popodne kad smo legli muž i ja da odmorimo osetim kako mi se stegne stomak kao kamen,pa se vrati na staro. Uveče odlazimo do mojih,gde moja majka odmah konstatuje da je meni porođaj krenuo i da krenemo u bolnicu. Ja se pravim pametna i važna neću,na kraju popustim. Dolazimo u višegradsku gde kažu spremna,otvorena 4 prsta. Moram da napomenem da to tad su i dalje bili blagi menstrualni bolovi. Pripremaju me vec kako sve ide,lažem na porođajni sto oko pola 11 daju mi neku inekciju i uključuju infuziju. Ja sam prespavala dok me nisu probudili i rekli da je vreme da mi probuše vodenjak,e tad kreću malo jači bolovi,ali sam se između konstrakcija odmarala ili spavala ne znam ni ja više. Samo sam u jednom trenutku osetila da izlazi nešto dole 😀 Zvala babicu i iz 3 napona u 2i25 rodila se princeza. Želim svim ženama lak i brz porođaj kao i moj i samo hrabro buduće mamee 💞

    134
  11. Da i ja podijelim svoje iskustvo 🙂 termin je bio 12.02. , sam dan termina nikakvih kontrakcija , ctg uredan …svaki dan na pregled , i svaki dan po dva cm otvorena …u petak 17.02.ujutru podjem na pregled kaze dr.ti si 6 cm otvorena , sjutra dodji da ti stavim vaginaletu …ok,kazem sebi super jos dan da sam kuci …dodjem, najedem se ko slon i sjednem igricu da igram,aaaa ondaa pocinje …oko 8 h pocinju blagi bolovi u ledjima traju par sekundi ali na 5 min..posto mi je prvi porodjaj bio veze nemam je li to to , podjem istusiram se , opet bolucka po malo , pozovem dr.ona kaze dolazi odmah u porodiliste pregledace te dezurni,a ja cu se cuti sa njim , tako i bude …u bolnici oko pola 9 stignem, pregled i javi se mojoj dok.da dodje jer sam dosta otvorena ,e onda slijedi sve na silu (zaboravih kad sam dosla u bolnici nista me boljelo nije ):) busenje vodenjaka, indukcija , skakanje po stomaku , u svoj toj frci cujem dr.kako kaze zovite ekipu, mislim se koju ekipu vas 10 je vec tu , dam napon i rodi se moj bebac u 23:40 h ,56 cm dug i 4.050 tezak …posle epiziomija je trajala do pola 2 …nisam je osjetila,ali sam do sjutra dan imala katetar i dren …sta znam, bolovi i pod indukcijom nisu bili neizdrzljivi a oporavak nisam osjetila ,sve kazem nadam se da ce i sa drugim tako biti 🙂

    22
  12. Ja sam se porodila ned.dana pre termina. Imala sam male bolove u ledjima i ispod stomaka. Bila sam otvorena 2 prsta. To je bilo oko 19h. Posle nisam osetila nikakav bol. Ujutru oko 7 i dalje stojim na 2 prsta. Dolazi vizita u 8,za sat vremena sam se otvorila 5cm. Tako da mi je doktor probusio vodenjak i posle par sati sam osetila jake kontrakcije na svaka 3 minuta. U 11h au me odveli u salu otvorena 10cm a bebica se popela gore. Legla sam na sto,bolovi su bili nepodnosljivi,neizdrzljivi…. Dolazi doktor u salu porodjaj krece u 15min do 12… Posto mi se bebica podigla gore pred sami porodjaj,doktor je stiskao stomak i na svet je dosla mala Natalija u 12 i 20. Tako da sam je ja porodila brzo. Ali najgore mi je bilo vadjenje posteljice,jako tesko su je vadili,vise od pola h. Sili su me,imala sam jako veliku ranu. Oporavak mi je bio uzasan. Posle mesec dana dobila sam odliv. Radjena mi je kiretaza brzinska tako da ne bi iskrvarila.. Primala sam krv i kad sam se porodila i posle kiretaze.. Da bi posle nedelju dana lezanja u bolnici ustanovljeno da mi je zarasla posteljica u rogu materice pa su mi i drugu kiretazu radili. Posle druge kiretaze i krvarenje mi je prestalo posle 10ak dana. Sada je sve ok. A inace sam imala jako tesku trudnocu,odrzavala sam je mesec dana kuci mesec dana u bolnici i sve tako do 9og meseca. Trudnoca i porodjaj mi nisu bili bas sjajni i bajni. Ali sve se to i zaboravi. 😊

    25
  13. Da i ja podijelim svoje iskustvo. 🙂 2 dana prije termina sam bila kod ginekologa na detaljni pregled, gdje mi je on saopštio da po onome kako “stvari stoje” ja ću sigurno probiti termin i da se ne plašim jer se bebi još uvijek ne izlazi. Sjutra dan, tj dan prije termina, oko 8h ujutro su me probudili grčevi u dnu stomaka, poput menstrualnih, zvala sam ginekologa koji mi je vodio trudnoću i on mi rekao da dođem oko podne, kada mi je nakon urađenog kompletnog pregleda saopštio isto što i dan prije. Zapravo sam bila potpuno zatvorena, beba se nije uopšte ni počela spuštati, bila je prilično visoko za taj period. Uveče nisam mogla da spavam, pa sam oko pola 12 uzela da čistim kuhinjske elemente i onda su počeli bolovi izuzetno jaki gdje nisam mogla nikakav pokret da napravim dok bol traje, ali sam ja nastavila. Popela se na stolicu i čistim ja, naiđe bol, malo se savijem dok ne prođe i nastavljam. Supruga nisam htjela da budim sve dok ne završim započeti posao 😀 a bolovi sve jači i jači. I onda, kada sam završila, bolovi su naprasno nestali i ja legnem da spavam. Odjednom me je probudio takav grč da sam ja udarala pesnicama svuda oko sebe. Muž je ustao, uzeo mi kofer, pomogao mi da se obučem i poveo me u Klinički centar. Tamo mi dežurni ginekolog nakon gin. pregleda kaže da mogu kući da se vratim, ali da prvo uradim ctg da vidi ona kakvi su to toliko jaki bolovi… kada je vidjela samo mi je rekla da moram hitno u porođajnu. Oko 4h sam primljena, urađen još jedan ctg, klizma i u 5 i 25 sam rodila svoju mezimicu. Porodila me je babica, tetka mog muža, i saopštila mi da odavno nisu imali tako lagan porođaj. Imala sam zaista nevjerovatno velike bolove, gubila svijest na trenutke, povraćala. Namučila sam se i sa epiziotomijom, od bolova nisam mogla da dišem danima, i uzmem ja ogledalce poslije nekoliko dana, vidim zarasli konci i otpali, ali vidim na kraju otvorenu ranu koja boli kao u srce. Doktorica koja mi je radila epiziotomiju je stavila 2 konca manje. Ali zaraste i to bez ikakve komplikacije i intervencije. Spasio me jod svih mogućih infekcija. 🙂

    35

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Kako izgleda prva faza porođaja?

Prva faza (faza dilatacije) se sastoji iz nekoliko delova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića, a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Dužina trajanja ove faze zavisi od mnogo faktora – kakva je jačina kontrakcija, koliko su česte, da li je porodilja prvorotka ili višerotka… Tokom ovog perioda kontrakcije traju između 30 i 40 sekundi, a dolaze u sve kraćim i kraćim ali pravilnim intervalima, tako da iz početka budu, recimo, na 20 min, pa postaju sve češće i na kraju budu na oko 3 do 5 minuta.

pregled trudnice kod lekara
Foto: Freepik

Tokom ovog perioda u prvoj fazi trudovi obično nisu mnogo jaki i mogu se relativno lako „predisati”, na način na koji ste naučili na pripremnim časovima u školama za trudnice. Moguće je da se u ovom periodu oseća i bol u donjem delu leđa.

Tokom sredine prve faze porođaja grlić se nešto brže širi i skraćuje i taj deo se još naziva i „aktivni deo prve faze”. Trudovi su sve jači i dolaze na oko 3 do 5 minuta, a traju oko 60 sekundi. Moguće je da dođe do nešto izraženijeg krvarenja, zbog većeg širenja grlića.

Poslednji deo prve faze predstavlja kompletno širenje grlića, uz konačno spuštanje bebe niz porođajni put. Ovaj deo je kratak ali vrlo intenzivan, trudovi postaju veoma jaki, dolaze na 2 do 3 minuta, traju oko 90 sekundi, a grlić se širi na 10 cm. Tokom ovog dela možete osetiti jezu, drhtavicu, muku i nagon na povraćanje. Pošto su trudovi jaki, verovatno ćete imati nagon da jako „gurate”, jer se i beba polako spušta.

Treba uvek imati na umu da nema načina da se predvidi koliko će neki porođaj da traje i ne smete postajati nestrpljivi, mada u jednom momentu svaka porodilja ima utisak da se porođaj nikada neće završiti, ma koliko kratko trajao.

Kako izgleda druga faza porođaja?

Druga faza porođaja – tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba da „izgurate” bebu u spoljnji svet. Naponi su veoma jake i bolne kontrakcije koje dolaze na oko 1-2 minuta i traju oko minut. Veoma je bitno iskoristiti svaki napon, da bi beba što manje vremena provela u toj fazi.

Lekar i babica će vam objasniti da treba snažno da udahnete vazduh, zadržite vazduh kao da želite da zaronite, i onda napinjete. Pritisak glavice na debelo crevo daće vam osećaj kao da treba da imate stolicu, ali to je samo osećaj koji vas tera da iskoristite napon (kao da imate tvrdu stolicu) i treba da se ispraznite. Može se desiti da jednostavno ne možete da sprečite vikanje, što je normalno, s obzirom na bolnost napona, ali bi bilo bolje da tu energiju usmerite ka snažnom potiskivanju ka dole, da pomognete bebi da što pre izađe.

presecanje pupčanika bebi
Foto: Canva

Tokom ovog perioda, babica ili lekar odlučuju da li će se napraviti epiziotomija (presecanje međice koje olakšava izlazak bebe i sprečava veće cepanje međice) ili ne. Imaćete osećaj da ovaj period traje večno, ali kada je sve u redu, to traje tek nekoliko minuta. Olakšanje kada se sve završi, vi vidite vašu bebu i čujete je kako plače ne može se napisati, niti opisati, mora se doživeti.

Kako izgleda treća faza porođaja?

Treća faza porođaja – ovo je najkraća faza koja traje između 10 i 30 minuta nakon porođaja, kada izlazi posteljica. Ponovo ćete osetiti kontrakcije, koje su sada manje bolne i kraće traju, a babica koja vas je porađala će pomoći da posteljica izađe ili će vam reći da se još jednom napnete, tako da ne bi trebalo da ovaj proces bude posebno neprijatan.

Lekar će pregledati posteljicu da bi video da li je izašla cela, jer ukoliko nije cela, može doći do krvarenja ili infekcije u kasnijem toku oporavka. Nakon toga pregledaju se grlić i vagina, ušiju eventualni rascepi do kojih je došlo tokom porođaja ili epiziotomija, ukoliko je napravljena.

 

mama i beba posle porođaja
Foto: Canva

Ovaj deo može biti prilično neprijatan i pored anestezije koja se daje na mestu šivenja, jer je sva napetost i uzbuđenje oko porođaja prošlo i teže podnosite bol koji je neminovan pri šivenju, ali ne brinite, relativno kratko traje i što se više opustite i sledite uputstva lekara, kraće će trajati.

Kako izgleda četvrta faza porođaja?

Četvrta faza porođaja – ova faza nije sastavni deo porođaja, počinje nakon rađanja posteljice i obično traje oko dva sata, a u stvari je uvedena zato da bi se za to vreme pratilo stanje porodilje (pojava eventualnih krvarenja ili drugih komplikacija) i bebe i omogućilo njihovo upoznavanje.  Nakon toga, idete na porođajno odeljenje, gde ste smešteni sa vašom bebom.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 12.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije