Prvi Nacionalni vodič za trudnoću i porođaj, koji donosi velike izmene u proceduri kod fiziološkog porođaja, odnosno onog porođaja koji teče ispravno i gde nije potrebno uplitati se mnogo, trenutno je na stručnoj raspravi. Vest da se u ovom dokumentu ne preporučuje rutinsko brijanje, klistiranje, epiziotimija ili pritisak na fundus materice odjeknula je u javnosti, a mi smo pitali Bebac mame šta one misle.
View this post on Instagram
Mame su uveliko pozdravile donošenje ovakvog dokumenta, ali su istovremeno izrazile sumnju da će sve što piše u tekstu vodiča zaista postati i praksa u našim porodilištima.
“Ako oni uvedu sva ova pravila, ja rađam i četvrto”, napisala je jedna Bebac mama, dok se druga nadovezala sa: “I ja treće. (smeh) Da li će neko proveravati sve ovo?”. Ipak, većina mama nisu uverene da će se sve što piše u Vodiču zaista i poštovati, dajući komentare kao što je: “Pitanje je da li će se sve ovo poštovati? Čisto sumnjam. Jer se u ovoj državi i ovako radi šta ko hoće i kako!”.
Koja procedura najviše smeta porodiljama
Kada smo pitali Bebac mame koja procedura im je smetala tokom porođaja, većinom navele su da je to epiziotomija, klistiranje, indukcija, skakanje po stomaku i brijanje. To su upravom procedure kojima se bavi Nacionalni vodič za trudnoću i porođaj, u kom se preporučuje drugačija praksa od dosadašnje.
Osim procedura, nedostatak komunikacije, nedovoljnu informisanost i izostanak informisanog pristanka neretko su mame navodile kao veliku smetnju u porodilištima.
Utisak je da je najveći iskorak u ovom Vodiču učinjen u pravcu dobre komunikacije između zdravstvenih radnika i porodilja, s obzirom na to da se za mnoge procedure koje su mame označile kao bolne ili neprijatne navodi da ih je potrebno detaljno objasniti trudnici, a za mnoge i zatražiti pristanak. Na primer, u tekstu Vodiča stoji: “rutinsko klistiranje se ne predlaže na prijemu u porodilište, odluku prepustiti trudnici, nakon detaljnog objašnjenja”, ili: “za epiziotomiju (sečenje međice) neophodno je zahtevati usmeni ili potpisani informisani pristanak trudnice i obezbediti lokalnu anesteziju”.
Ipak, na naše pitanje jedan deo mama reagovale su govoreći da im ništa od procedura nije smetalo, već da im je jedino bilo bitno da bude sve u redu sa bebom i da su samo o tome razmišljale. To je izazvalo i manje neslaganje u mišljenju, pa su druge mame ukazivale da jeste najvažnije da je beba dobro, ali i da je važno da i mama bude dobro.
— Tek kada se porodila moja kuma u Švedskoj, videla sam na kom nivou je naše zdravstvo. Mnoge procedure koje se kod nas rade u inostranstvu su nepojmljive. Mnoge žene u komentarima pišu da je “bitno da je dete živo i zdravo i da se na kraju sve zaboravi” sa čim se donekle i slažem, ali valjda je bitno da se i majka oseća dobro i da nakon izlaska iz bolnice bude psihički zdrava da brine o tom detetu kako valja. Osim toga što u našim porodilištima porodilje nemaju najosnovnije higijenske uslove, zaposleni se neretko ponašaju vrlo loše, grubo i bez empatije što je nekad mnogo važnije. Negde je sigurno gore, ali ima i mnogo bolje, tako da nikada ne treba da prestanemo da se borimo za to da porodilje imaju što je bolje moguće uslove u porodilištu — rekla je jedna mama na ove komentare.