Uvođenje određenih namirnica u bebinu ishranu mora biti strogo kontrolisano, upravo zbog mogućih alergijskih reakcija. Neke namirnice spadaju u česte i ozbiljne alergene, među kojima je i jaje – kao jedan od najčešćih, kada je hrana u pitanju.
Kada se uvodi jaje u ishranu bebe?
Uvođenje jajeta u bebinu ishranu se više ne odlaže, kao što je bio slučaj ranije. Prema novim smernicama, jaje možete uvesti u bebinu ishranu već na početku uvođenja čvrste hrane. Ipak, uobičajeno je da se za sam početak nemlečne ishrane uzimaju nisko alergene namirnice, kao što su jabuke, bundeve, tikvice, krompir, šargarepa…
Uprkos tome što se ranije savetovalo da se alergeni uvode kasnije, sada je taj stav promenjen u međunarodnim smernicama. U publikaciji Američke pedijatrijske akademije o prevenciji alergija kod dece stoji da nema razloga da se čeka i da je više studija pokazalo da je rano uvođenje veoma efikasna intervencija u prevenciji alergija na hranu. Navodi se i da za neke alergene kao što su jaja, oblik u kojem se alergen uvodi može igrati ulogu.
U svakom slučaju, konsultujte svog pedijatra pre nego što počnete da uvodite ovu namirnicu u ishranu bebe.
Kako se uvodi jaje bebi?
Mada prema novim smernicama u ishrani beba, možete da date čak i celo jaje odjednom, ipak se uglavnom savetuje da se jaje uvodi postepeno i pomalo, posebno jer je poznato da je moguće razviti alergiju samo na žumance ili samo na belance.
Kada uvodite bebi jaje, najvažnije je da bude tvrdo kuvano.
Najpre ponudite bebi žumance i to postepeno: prvo osminu, pa četvrtinu, polovinu, pa celo žumance. Pratite reakcije bebe sve vreme. Kada beba prihvati celo žumance, ono se može davati u kombinaciji sa drugom hranom.
Sveže (živo) žumance ni slučajno nemojte davati bebi!
Premda postoji veća verovatnoća od alergije na belance, njegovo uvođenje se više ne odlaže.
Nakon što je beba ne samo probala, već i jela žumance, možete uvesti i belance. Možete ga ponuditi bebi na isti način kao i žumance, postepeno.
Ukoliko nema reakcija, beba može da počne da jede celo jaje.
Kako najlakše odvojiti žumance od belanca?
Najlakše se žumance može odvojiti od belanca kada je tvrdo kuvano. Može se odvojiti i sirovo, ali u tom slučaju mogu ostati sitni delovi, a čak i veoma mala količina može dovesti do ozbiljne alergije.
Zašto se javlja alergija na jaja?
Alergija na jaja se kod bebe javlja kada telo greškom tretira proteine iz jaja kao štetnu supstancu, njeno telo će hranu tretirati kao napad i proizvodiće antitela (IgE).
Jaja su jedna od najčešćih uzroka alergije na hranu i najčešće telo reaguje na proteine iz belanca, a retko na proteine iz žumanca. Treba napomenuti i da deca ovu alergiju često prevaziđu nakon pete godine.
Koji su simptomi alergije na jaja?
Znaci alergijske reakcije na jaja pojavljuju se nakon nekoliko minuta, mada je nekada potrebno i nekoliko sati dok se jave prvi simptomi.

Najčešći znaci alergije su sledeći:
- Osip (koprivnjača)
- Crvenilo
- Svrab i osip oko usta koji se nekada šire na ostatak tela
- Oticanje lica
- Bol u stomaku
- Dijareja
- Mučnina
- Povraćanje
- Curenje nosa
- Kijavica
- Problemi sa disanjem
- Ubrzan puls
- Nizak pritisak
Nekada alergija na jaje može da izazove anafilaktički šok, što predstavlja izuzetno brzu i jaku alergijsku reakciju. U tom slučaju odmah treba pozvati hitnu pomoć.
Komentari (0)