Kako podneti vrućine u trudnoći

Zdravlje i nega u trudnoći

Smem li da pijem probiotike u trudnoći?

Zdravlje i nega u trudnoći

Koje biljke trudnice ne smeju da koriste

Zdravlje i nega u trudnoći

Kako vežbati u trudnoći

Zdravlje i nega u trudnoći

Ovo su najčešći mitovi o strijama

Zdravlje i nega u trudnoći

Vežbe za trudnice u prvom trimestru

Zdravlje i nega u trudnoći

Koliko trudnica sme da se ugoji?

Zdravlje i nega u trudnoći

Zašto se javlja celulit u trudnoći

Zdravlje i nega u trudnoći

Sve o ishrani trudnica sa dijabetesom

Zdravlje i nega u trudnoći

Šta ne smem da jedem u trudnoći?

Zdravlje i nega u trudnoći

Magnezijum važan za um i telo

Zdravlje i nega u trudnoći

Najčudnije trudničke želje za hranom

Zdravlje i nega u trudnoći

Drage trudnice, navalite na breskve!

Zdravlje i nega u trudnoći

Orašasti plodovi za zdrave kosti dece

Zdravlje i nega u trudnoći

U trudnoći je i koža u drugom stanju

Zdravlje i nega u trudnoći

Vežbanje u vodi za trudnice

Zdravlje i nega u trudnoći

Masaža u trudnoći: da ili ne?

Zdravlje i nega u trudnoći

Znaci manjka magnezijuma

Zdravlje i nega u trudnoći
Učitaj još vesti
Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Zdravlje žene na prvom je mestu tokom drugog stanja, ali šta to znači kada je u pitanju ulepšavanje? Koje svakodnevne navike i tretmane ulepšavanja bi trebalo izbegavati u trudnoći? Pored farbanja kose, trudnice se često pitaju da li je dozvoljeno i bezbedno da tokom drugog stanja lakiraju, izlivaju i nadograđuju nokte? Da li to može biti štetno za nju i bebu?

 

Negovani i lepi nokti važni su svakoj ženi – u većoj ili manjoj meri. Ovo se najčešće ne menja ni u drugom stanju pogotovo kod onih žena koje su navikle da imaju uvek sređene nokte.

Postoji velika razlika u tome na koji način se nokti ulepšavaju, pa samim tim i da li je preporučljivo to raditi i tokom trudnoće.

 

Da li je lakiranje noktiju bezbedno u trudnoći?

Najčešći vid negovanja i ulepšavanja noktiju jeste lakiranje. Preporuka je da se ovo svede na minimum i da nokti ne lakiraju svakodnevno – kako bi se smanjilo izlaganje štetnim isparenjima. Takođe, za skidanje laka se preporučuju proizvodi koji ne sadrže u sebi aceton kako bi se štetne materije svele na minimum.

 


Foto: Freepik

 

Najbolje je lakiranje noktiju obavljati u prostoriji sa dobrom ventilacijom ili gde se lako i brzo može provetriti – bilo da je u pitanju kuća ili kozmetički salon. Iako nema dokaza da isparenja iz ovih proizvoda za negu noktiju mogu negativno uticati na trudnicu i razvoj ploda, poznato je da su trudnice ipak osetljivije na hemijska isparenja – zbog čega bi to trebalo izbegavati ili smanjiti.

Odlazak na manikir i pedikir – da ili ne?

Manikir i pedikir podrazumevaju odlazak kod profesionalaca, pa se preporučuje da trudnica pažljivo bira salon i kozmetičara. Važno je da nivo higijene bude na maksimumu kako bi se izbegao svaki mogući vid infekcije. Osim toga, preporuka je i da se kozmetičaru/kozmetičarki skrene pažnja na to da zanoktice i kožu oko noktiju ne seče – već samo maže hranljivim uljem, jer će se na taj način mogućnost inficiranja svesti zaista na najmanji mogući nivo.

Da li da idem na izlivanje/nadogradnju noktiju u trudnoći?

Žene koje su izlivanjem i nadogradnjom noktiju negovale nokte i pre trudnoće pitaju se da li je bezbedno da sa tim nastave i u drugom stanju. Kao i kod lakiranja noktiju, kada je u pitanju izlivanje – važno je da se to obavlja na što bolje provetrenom mestu i u prostoriji sa dobrom ventilacijom.

Isparavanje hemikalija i supstanci koje se koriste prilikom izvođenja ove tehnike negovanja noktiju trebalo bi u što većoj meri izbagavati, a nošenje maske se trudnici preporučuje i kao zaštita od udisanja prašine od turpijanja noktiju.


Foto: Freepik

Problem kod izlivanja i nadogradnje noktiju u trudnoći je u tome što u drugom stanju nokti ženama brže rastu – zbog čega ova tehnika sređivanja noktiju neće dati iste rezultate kao ranije, pa će potreba za novim tretmanom biti češća nego ranije. Osim toga, nadogradnja noktiju daje veću šansu za infekcije noktiju pa je to još jedan od razloga za izbegavanje ove tehnike sređivanja noktiju u trudnoći.

Do kad “sme” da stoji lak na noktima u trudnoći?

Odlazak u porodilište podrazumeva i nokte bez laka i nadogradnje, pa se preporučuje trudnicama već u osmom mesecu da prestanu sa sređivanjem noktiju na ovaj način.

Negovanje noktiju i higijena su veoma važni, a nokti mogu otkriti i određene promene u organizmu – zbog čega je važno da u porodilištu ne budu nalakirani.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Četvrtak, 14.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Najnovije vesti