Acetaminofen (paracetamol), lek protiv bolova koji se smatrao bezbednim za trudnice, prvi put je doveden 2017. godine u vezu sa rizikom za ADHD sindrom (poremećaj pažnje sa poremećajem hiperkativnosti) kod dece.
Kako je tada navedeno bile su potrebne su dalje studije koje bi potvrdile ovo otkriće, međutim eksperti kažu da su došli do novih zaključaka u vezi sa uzrocima za generalni porast, u svetu, sindroma ADHD, neurološkog poremećaja koji nema poznati uzrok i pogađa u proseku od 7-10% dece.
U tom istraživanju žene koje su pile acetaminofen dok su bile trudne imaju za 37 odsto veći rizik da imaju dete koje bi kasnije dobilo dijagnozu hiperkinetičkog poremećaja, teške forme ADHD-a, kaže studija objavljena u Žurnalu američke medicinske asocijacije pedijatara, izašla 24. februara.
U poređenju sa ženama koje nisu u trudnoći uzimale acetaminofen, one koje su ga koristile imale su za 29 odsto veće šanse da imaju dete sa problemom hiperaktivnosti i 13 odsto veće šanse za to da im dete oboli od sindroma ADHD do sedme godine.
Paracetamol u trudnoći: Moguća veza sa ADHD-om i autizmom?
Novo istraživanje objavljeno u časopisu “International Journal of Molecular Sciences” još jednom je bacilo svetlo na moguću vezu između upotrebe paracetamola tokom trudnoće i povećanog rizika od ADHD-a i autizma kod dece.
Iako je paracetamol široko korišćen lek za ublažavanje bolova i snižavanje temperature, ova studija sugeriše da njegova dugotrajna upotreba tokom trudnoće može imati negativan uticaj na razvoj mozga deteta.
Istraživači su analizirali niz epidemioloških studija koje su pronašle vezu između izlaganja paracetamolu u materici i povećane verovatnoće za razvoj ADHD-a i autizma. Međutim, naglašavaju da ove studije ne mogu da dokažu uzročno-posledičnu vezu, već samo ukazuju na moguću povezanost.
“Potrebno je sprovesti dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo da li paracetamol direktno utiče na razvoj ovih poremećaja ili postoje drugi faktori koji doprinose ovoj asocijaciji”, izjavio je jedan od autora studije.
Istraživanje je takođe pokazalo da paracetamol može uticati na neurone u mozgu u razvoju, ali tačni mehanizmi ovog uticaja još uvek nisu u potpunosti razjašnjeni.
Iako su nalazi ove studije zabrinjavajući, važno je napomenuti da je navedeno da je potrebno sprovesti još istraživanja pre nego što se donesu konačni zaključci.
Paracetamol u trudnoći ipak nije povezan sa autizmom i ADHD-om?
Najnovija studija iz 2024. godine na 2,5 miliona dece u Švedskoj opovrgava ranije tvrdnje o povećanom riziku od neuroloških poremećaja.
Studija objavljena u časopisu JAMA analizirala je podatke o 2,5 miliona dece rođene u Švedskoj između 1995. i 2019. godine i nije pronašla vezu između upotrebe paracetamola tokom trudnoće i povećanog rizika od autizma, ADHD-a ili intelektualnih poteškoća kod dece.
Istraživači sa Karolinska Instituta u Švedskoj i Univerziteta Drexel uporedili su decu izloženu paracetamolu tokom trudnoće sa onom koja nisu bila izložena i otkrili su da ne postoji povećan rizik od neuroloških poremećaja.
Snaga ove studije leži u analizi podataka braće i sestara, koja je eliminisala mnoge faktore koji mogu uticati na rezultate. “Studije sa kontrolom braće i sestara bolje kontrolišu faktore okoline koji su nepoznati istraživačima”, rekao je dr Eric Brenner, profesor pedijatrije na Univerzitetu Duke za CNN.
Ovi nalazi opovrgavaju ranije studije i izjave koje sugerišu da postoji povećan rizik od autizma, ADHD-a i intelektualnih poteškoća povezanih sa upotrebom paracetamola tokom trudnoće.
Iako Američka uprava za hranu i lekove (FDA) i Evropska agencija za lekove (EMA) smatraju da acetaminofen predstavlja minimalan rizik tokom trudnoće, u saopštenju iz 2021. godine međunarodna grupa naučnika i lekara pozvala je na preduzimanje mera predostrožnosti i preporučila da trudnice “izbegavaju acetaminofen (paracetalom) osim ako njegova upotreba nije medicinski indikovana”. Takođe, niz istraživačkih radova povezao je upotrebu acetaminofena tokom trudnoće sa povećanim rizikom od ADHD-a i drugih neuroloških razvojnih poremećaja.
Autori nove studije ističu da su “ranije asocijacije verovatno bile posledica konfundirajućih faktora”, odnosno spoljnih faktora koji utiču i na izloženost i na ishod. Na primer, roditelji koji imaju neurološke poremećaje, koji su nasledni, takođe češće koriste lekove protiv bolova, poput paracetamola, tokom trudnoće.
Iako se preporučuje oprez pri upotrebi bilo kog leka tokom trudnoće, ova studija pruža uveravanje trudnicama, koje moraju da koriste paracetamol za ublažavanje bolova i snižavanje temperature, da je njegovo koriščenje u trudnoći bezbedno.
Komentari (0)