Počeo je božićni post, a lekari ga ne proporučuju deci, trudnicama i dojiljama. Ukoliko baš želite da postite, lekari navode da bi trebalo da prekontrolišete krv i urin, da se pregledate i da promenu načina ishrane primenite uz savet lekara
Post podrazumeva isključivanje iz ishrane namirnica životinjskog porekla, dakle mesa i mesnih proizvoda, mleka i mlečnih proizvoda, jaja. To znači da osnov ishrane čine žitarice, povrće i voće uz ribu. Od načina ishrane koji osoba ima pre započinjanja posta zavisiće i trajanje perioda prilagođavanja na nov način ishrane.
-Kako bi ste se lakše prilagodili trebalo bi bar sedam do deset dana pre početka posta da se smanji korišćenja onih namirnica koje tokom posta nećete uopšte koristiti kako bi olakšali prelaz na drugačiji način ishrane – kažu stručnjaci u Instituti za javno zdravlje Srbije ”Batut”.
Foto: Fotolia
Ukoliko želite da postite
Stručnjaci ističu da je važno da obroci budu redovni, kao i da ishrana bude raznovrsna, a ne jednolična. To praktično znači da ne treba svakog jutra za doručak jesti suvu kiflu i čaj ili hleb premazan medom ili pekmezom, već da se za doručak može pojesti i kaša od ovsenih, ječmenih, ražanih pahuljica u koju se može dodati izrendanu jabuku i malo cimeta ili je posuti sa malo susama, lanenog semena ili semenki suncokreta ili bundeve.
Naravno, izbor vrste namirnica koje se koriste u postu zavisiće i od vaših godina, zdravstvenog stanja, fizičke aktivnosti…
Ukoliko želite da postite na vodi, a to posebno nije preporučljivo trudnicama i porodiljama trebalo bi bar desetak dana pre početka posta da se koriguje ishrane.
Neželjeni efekti posta
Trebalo bi povesti računa i o količini hrana, koju unosite, pa i za vreme posta ne bi trebalo preterivati, jer mogu da se jave tegobe poput nadimanja, nadutosti, osećanja prepunjenosti trbuha, pojačani gasovi, čak i bolovi u stomaku, ponekad muka i povraćanje, učestale stolice.
Komentari (0)