Kako prolaze kroz školski dan, deca doživljavaju pravi rolerkoster emocija, uključujući uzbuđenje, frustraciju, dosadu, stid, poniženje i čak anksioznost. Deca apsorbiraju sve što se dešava oko njih, uključujući i emocije. Škola može biti izvor mnogih tih emocija, a deca često nemaju adekvatan način da ih izraze tokom školskog dana. To je razlog zašto imaju „izlive plača” čim stignu kući.
Foto: freepik
Ove emocije se gomilaju jer deca oklevaju da otvoreno izraze tako jaka osećanja u školskom okruženju. Ali čim se vrate kući i vide vas, čini se kao da se pandorina kutija otvara. Njihove potisnute emocije iskaču napolje, ispunjavajući prostor sirovim i nefiltriranim osećanjima. Kao roditelji, moramo se pobrinuti da ne reagujemo iz frustracije u takvim trenucima, jer to može naterati dete da se oseća emocionalno napuštenim.
Ne postavljajte previše opštih pitanja čim ih vidite. Kao na primer: “Kako je prošao školski dan?” ili “Šta si naučio/la?”. Takva pitanja su opterećujuća. Pokušajte održavati razgovor minimalnim. Cilj je ponovno uspostavljanje veze i interakcije od poverenja. Neka ta pitanja sačekaju svoj red tamo negde pred večernju rutinu.
Šta je najbolje da učinim?
Prvo, dočekajte ih sa osmehom i toplim pozdravom. Neka znaju da ste tu za njih i da ih volite bez obzira na sve. Ne postavljajte previše pitanja odmah po dolasku kući. Umesto toga, pustite ih da se opuste i da vam se obrate kada budu spremni.
Foto: Canva
Kako biste pomogli svojoj deci da se nose s ovim izazovima, važno je da budete strpljivi i saosećajni.
Treba razumeti da su izlivanja emocija potpuno normalna. To je način na koji deca procesuiraju svoje osećaje i oslobađaju nakupljeni stres iz škole. Umesto da ih kažnjavamo ili ignorišemo, važno je pružiti im podršku i razumevanje.
Deca se mogu osećati nesigurno, pod stresom zbog školskih obaveza, ili su možda imali neprijatno iskustvo sa vršnjacima ili učiteljima. Sve ove emocije se nagomilavaju tokom dana, a deca često nemaju priliku da ih izraze na odgovarajući način u školi.
Pročitajte i >>> Deca i anksioznost – Kako da pomognete detetu da razume i izrazi svoje emocije
Dom je mesto gde se osjećaju voljeno i prihvaćeno bez obzira na to što osećaju. Zato se često dešava da plaču ili se rasplakaju kada vas vide. To je njihov način da vam pokažu da se osećaju ranjivo i potrebno im je vaše prisustvo i podrška.
Kada se situacija smiri, možete se povezati s detetom i postaviti mu pitanja o tome kako je prošao dan u školi. Važno je da im pružite prostor kako bi emocije mogli slobodno da izraze. Takođe, možete razgovarati o strategijama za upravljanje stresom i frustracijom u školi, kako bi im pomogli da se nose sa tim izazovima. Uredu je ako vam te stvari nisu poznate, u tim slučajevima je idealno obratiti se školskom psihologu ili psihoterapeutu koji ima iskustvo rada sa decom.
Komentari (0)