Od juče novopečene tate u Hrvatskoj ima nešto više pogodnosti nego ranije, jer će imati 10 radnih dana odsustva nakon rođenja bebe. Zaposleni i samozaposleni očevi imaće mogućnost da više vremena provode sa svojim bebama jer im je omogućeno plaćeno roditeljsko odsustvo.
Foto: Shutterstock
Ovo roditeljsko odsustvo tate će moći da iskoriste do bebinog šestog meseca, a naknada zarade biće jednaka tatinoj prosečnoj zaradi u proteklih šest meseci. U slučaju blizanaca ili trojki tatama u Hrvastkoj sleduje 15 radnih dana odsustva.
Ove izmene su načinjene u okviru Zakona o porodiljskom i roditeljskom izdržavanju i važe od juče. Ovim izmenama hrvatsko zakonodavstvo se uskladilo sa evropskom direktivom o usklađivanju roditeljstva i rada. Očekuje se da će izmene zakona doprineti povećanju nataliteta i socijalnog statusa porodica.
Koliko odsustva dobijaju tate u Srbiji?
Prema našim zakonima tate u Srbiji ne dobijaju odsustvo poput očeva u Hrvatskoj. Prema našim zakonima tate se mogu odlučiti na preuzimanje porodiljskog odustva od supruge ukoliko se ona nakon trećeg meseca vraća na posao.
Foto: Shutterstock
Kako bi otac ostvario svoje pravo na odsustvo radi brige deteta, neophodno je da ga najpre majka prekine i vrati se na posao, kao i da se partneri u pisanoj formi međusobno usaglase oko odluke o korišćenju odsustva.
Postoji još jedna zakonska opcija koji naši očevi mogu iskorisititi, a to je plaćeno odsustvo u trajanju od pet dana po osnovu rođenja deteta. Tačnije, svaki zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo u ukupnom trajanju do pet dana godišnje u slučaju porođaja supruge, sklapanja braka ili teže bolesti člana uže porodice. Tate u Srbiji ovo pravo čuvaju i uglavnom koriste baš u slučaju rođenja deteta kako bi prve dane po dolasku mame i bebe iz porodilišta proveli sa novim članom porodice.
Naravno, ovo pravo nije roditeljsko odsustvo namenjeno tatama zbog rođenja bebe, te našim očevima ostaje samo opcija preuzimanja odsustva radi nege deteta od supruge u slučaju da se ona vraća na posao. Takođe, ovo pravo nemaju svi očevi, nego samo oni čije su supruge zaposlene po ugovoru o radu što je još jedna od problematičnih stavki našeg zakona.
Komentari (0)