Koja je uloga probiotika?
Najbolji način da se održi zdravlje čitavog organizma jeste da se ojača imuni sistem koji se bori sa svim uzrocima bolesti. Jedan od načina da se to postigne jeste i upotreba adekvatna probiotika.
Foto: Canva/freepik
Uloga probiotika u održavanju zdravlja čitavog organizma veoma je važna i o njima se često govori. A šta je sa vaginalnim probioticima? Na koji način oni utiču na zdravlje žene i koliko su važni?
Šta su vaginalni probiotici?
Vaginalni probiotici su živi mikroorganizmi koji mogu imati povoljne efekte na zdravlje žena ukoliko se koriste u adekvatnoj količini. Njihova uloga je da spreče nastanak i ponavljanje vaginalnih infekcija.
Šta treba da sadrži vaginalni probiotik?
Vaginalni probiotik treba da sadrži pažljivo odabrane sojeve laktobacila, kao što su Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus rhamnosus, koji prirodno naseljavaju vaginalnu mikrobiotu. Ovi sojevi pomažu u održavanju optimalne pH vrednosti i sprečavaju rast patogenih mikroorganizama.
Pored laktobacila, preporučljivo je da probiotik sadrži i prebiotike, poput inulina ili fruktooligosaharida, koji predstavljaju hranu za dobre bakterije i podstiču njihov rast. Važno je da probiotik bude bezbedan za upotrebu, bez veštačkih boja, mirisa i konzervansa. Idealan vaginalni probiotik je i klinički ispitan, što garantuje njegovu efikasnost i sigurnost.
Violla sadrži 8 milijardi živih bakterija po kapsuli, što je najveća koncentracija dostupna na tržištu. Kombinacija probiotika i prebiotika deluje sinergistički, pomažući u prevenciji i tretmanu vaginalne disbioze.
View this post on Instagram
Neke od ključnih prednosti ovog vaginalnog probiotika su:
- oralna primena
- termostabilan je tako da se ne mora se čuvati u frižideru
- bez neželjenih dejstava
- za žene svih životnih dobi
- dozvoljena upotreba u trudnoći još od prvog dana začeća
Koja je uloga vaginalnih probiotika?
75 odsto žena ima problem sa vaginalnim infekcijama
Zahvaljujući velikom broju laktobacila (“dobrih” bakterija), vaginalni probiotici pomažu obnavljanje vaginalne flore nakon infekcije i održavaju vaginalnu floru izbalansiranom – kako bi se sprečile ponovljene infekcije. Na ovaj način povoljno utiču na zdravlje žene i jačaju lokalni vaginalni imuni sistem.
Kad se preporučuju vaginalni probiotici?
Vaginalni probiotici mogu biti deo antibiotske terapije jer utiču na obnavljanje vaginalne flore i sprečavaju ponovljene vaginalne infekcije.
Foto: Freepik
Ko može da koristi vaginalne probiotike?
Preporuka stručnjaka je da vaginalne probiotike koriste sve žene – bez obzira na starosnu dob u kojoj su. Vaginalne probiotike mogu koristiti i devojčice i adolescentkinje, žene u reproduktivnom period, trudnice, kao i žene u menopauzi.
Komentari (0)