Planiranje je ključ dobre organizacije
Jao šta ću danas da kuvam? Nemam više ideja… Kad da pripremim obrok od svih silnih drugih obaveza?
Kako da nam priprema obroka ne oduzme mnogo vremena i ostavi nam prostor i vreme da se bavimo decom i svim drugim aktivnostima? Svoju tajnu organizacije obroka otkriva nam Tamara, mama petoro dece i autorka bloga Tamama.
Foto: Privatna arhiva
Tamara vešto i unapred planira obroke za svoju porodicu. U želji da i drugim mamama olakša organizaciju, podelila je na svom bologu kako njene tabele planiranja obroka izgledaju i kako oni u svojoj porodici prave spisak za kupovinu.
U komentarima na njen post, mame su se zahvaljivale uz komentare da je super organizovana.
Kako Tamara ima čak petoro dece, od kojih je jedno dete još beba, prema njenim rečima, ovako brižljivom pripremom ona štedi vreme, novac ali i živce.
” U velike kupovine idemo jednom do dva puta mesečno, kako kad. Uglavnom znam kada idemo i kada ćemo sledeći put ići, pa napravim unapred plan obroka za taj period. Nekad to bude 15 dana, nekad ceo mesec. Planiram unapred sve obroke: doručak, ručak, večeru, užinu, sve… i uz to šta mi je još potrebno za bebu ” priča Tamara za Bebac.
Domaćinska kuhinja i što više na kašiku
Pored planiranja kupovine, Tamara se dobro organizuje i oko pripreme obroka, prilagođavajući vreme za pripremu ostalim potrebama dece, a posebno bebe. Kako kaže, važno joj je da deca jedu zdravo, domaće i kuvano.
” Moja kuhinja je, ono što ja kažem, domaćinska. To su klasična jela, što više može „na kašiku„. I deca su navikla na takva jela. Probala sam da eksperimentišem, da uvodim nešto što je „u trendu„ od namirnica, jela… Ali ne ide nam, pa sam odustala ” kaže mama petoro dece koja, prema njenim rečima, nisu posebno probirljiva.
I deca učestvuju u pripremi obroka
Tamara za doručak uglavnom priprema nešto što se brzo sprema, a proje, pite i slične obroke, koji se peku, priprema rano ujutru, čim ustane, dok deca još spavaju. Povremeno doručak pripremi i veče ranije. Oko ručka joj često pomažu i deca, kada su za to zainteresovana i žele da učestvuju.
” Kada beba ima prvu dremku u toku dana, što je uglavnom oko 11 sati, ostali se igraju napolju ili mi pomažu u pripremi ručka. Dok se beba naspava, ja najveći deo posla uglavnom završim. Za pripremu večere više niko ni ne bude zainteresovan, valjda ih prođe volja tokom dana ” kaže Tamara, uz komentar da to i nije tako loše jer je ne ometaju dok je sprema, pa završi brže.
Oko 40 hiljada dinara mesečno potrebno je samo za hranu
Realni buDžet za osnovne obroke Tamarine porodice, prema njenim rečima, bude između 30 i 40 hiljada dinara na mesečnom nivou. Kako kaže, to zavisi od samih jela, a dodatno velika porodica zahteva i puno svega ostalog: garderobe, hemije, kozmetike i sl.
Takođe kad porodica ima puno članova, retko se spremljen ručak ostavlja za sutra. Tamara nam kaže da čak i kad ostane, to sutradan pojedu ona i muž, a deci uvek spremi nešto novo.
” Deca su navikla da svaki dan jedu drugo, pa kad se desi da im dam isto, bune se. „Pa zašto opet to? Jeli smo to juče!„ A moj odgovor bude: „Zato što to imamo. Nismo juče sve pojeli i ostalo je još„. Da li je najpametniji, ne znam, ali kod njih „radi„, jer onda pojedu sve ” kaže Tamara i uz osmeh zaključuje da je to verovatno zbog toga da ne bi ostalo i za prekosutra.
Deca lakše prihvate hranu kad znaju odakle dolazi
Tamara sa svojim suprugom i sa svojih petoro dece uživa u blagodetima seoskog života, pa tako pored namirnica koje porodično kupuju u marketima, u ishrani koriste i darove prirode. Kako kaže, kad god im priroda to pokloni, u ogromnim količinama koriste koprivu, sremuš, lisičarke, vrganje…
” Deca ih i sama beru i stvarno im je to interesantno. Zapravo, primetila sam da deca mnogo lakše prihvataju hranu kada znaju odakle hrana dolazi, pa tokom sezone bašte stalno pričamo i posmatramo kako nešto raste i onda oni jedva čekaju da sazri, da uberu i pojedu. Naiđe neki period kada neko nešto neće, ali kako dođe, tako i prođe, kao i kod sve dece ” zaključuje Tamara.
Mi vas pozivamo da zapratite Instagram profil Tamama i pratite kako izgleda život jedne divne velike porodice. Tamara na svom blogu često deli iskustvene savete i uvek se podržavajuće obraća svim mamama, tako da smo sigurni da će vam se blog dopasti.
Komentari (0)