Nakon sterilnog maminog mleka, najidealnije hrane za bebu, potrebno je biti obazriv prilikom izbora namirnica za prve bebine zalogaje.
U svom izlaganju na 25-tom seminaru Škole pedijatrije u Vrnjačkoj Banji, naša cenjena nutricioniskinja sa preko 30 godina iskustva u radu sa decom, Živka Vlajković, posebnu pažnju je posvetila bezbednosti hrane za bebe.
Foto: Freepik
” Danas je doba hemije, koja je na žalost već dugo prisutna i u našem tanjiru. Odojče je fiziološki nezrelo, navodi Vlajković misleći pre svega na bebinu jetru, bubrege i mozak. Zato je prema njenim rečima važno da bebi dajemo hranu bez hemikalija, barem do navršenih 18 meseci.
” Način života danas jeste drugačiji nego što je bio u vreme naših baka i deka, ali to ne sme biti razlog da deci ne priuštimo zdravstveno bezbednu hranu, napominje ona.
PROČITAJTE JOŠ: Uvođenje nemlečne ishrane nije šablon već poštovanje potreba bebe>>>
U daljem izlaganju nutricioniskinja Živka Vlajković navela je tri mogućnosti koje roditelji imaju kada biraju namirnice za svoju bebu:
1. DOMAĆE KAŠICE IZ ORGANSKE, PROVERENE PROIZVODNJE NAMIRNICA
Najidealniji izbor, prema savetu nutricionistkinje su domaće kašice, od namirnica iz organske proizvodnje ili iz porodičnog gazdinstva, spremljene na najzdraviji način. Jedan od najbitnijih razloga za korišćenje organski proizvedene hrane je sigurnost tih namirnica, tj. činjenica da u njima nema za zdravlje škodljivih pesticida, antibiotika i genetski modifikovanih organizama. Na žalost ne možemo svi, u svako doba, da priuštimo ovakve obroke za svoju bebu.
Foto: Freepik
2. DOMAĆE KAŠICE OD NEPROVERENIH NAMIRNICA *RIZIČNO ZA BEBU
Druga mogućnost je priprema domaćih kašica od namirnica koje su proizvedene na konvencionalan način, iz intenzivne poljoprivredne proizvodnje. Takve namirnice se nude u samoposlugama i na lokalnim pijacama. Ovakva hrana je rizična za odojče. Zašto? Ona sadrži ostatke pesticida, teških metala, hormone za ubrzano zrenje, ostake veštačkog đubriva…u mesu i jajima su hormoni, antibiotici i realno prisutan strah od GMO.
” Kada kažem pesticidi i herbicidi, a ima ih oko 100 kod nas registrovanih pod raznim komercijalnim nazivima, moram da pomenem najozloglašeniji herbicid, GLIFOSAT, poznatiji kao TOTAL. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) je Glifosat 2015. godine klasifikovala kao „verovatno kancerogen za ljude”, dok ga država Kalifornija svrstava na listu kancerogenih supstanci. On ja na žalost prvo primenjivan na njivama, a zadnju deceniju i u našim voćnjacima i povrtnjacima. U nekim zemljama EU je njegova upotreba zabranjena ali kod nas je još u prodaji.
PROČITAJTE JOŠ I:
DETALJNA ANALIZA: Voće sa pijace ili kupovne kašice – šta je sigurnije za bebu?
Pre više od 10 godina, bila sam svedok jednog ispitivanja kvaliteta jabuka iz samoposluga i sa pijaca. Neki uzorci su imali ostake jednog ili više pesticida u količini koja je bila 80 – 300 puta veća od dozvoljene u hrani za bebe. Kvalitet hrane za bebe je regulisan pravilnikom koji je mnogo strožiji od pravilnika koji reguliše kvalitet hrane za odrasle.
Zato je moja preporuka, da namirnice neproverenog kvaliteta ne smeju biti hrana za bebe, istakla je Vlajković.
Foto: Freepik
3. PROVERENE KUPOVNE KAŠICE ZA BEBE
Srećom postoji i treća mogućnost, a to je hrana za bebe industrijski proizvedena. Kada je ona spas za svaku majku? Uvek kada:
â— ne može da nabavi namirnice proverenog kvaliteta,
â— u zimskom periodu kada je izbor svežeg voća ili povrća oskudan,
â— tokom putovanja sa bebom,
â— želi da se prošeta sa bebom a vreme je za jedan nemlečni obrok,
◠majka mora da bude odsutna tokom dana itd…
Jednom rečju ovakva hrana za bebe je zdravstveno bezbedna, lako dostupna i praktična za upotrebu. Majka će izabrati kašicu shodno uzrastu bebe i preporuci izabranog pedijata.
Živka Vlajković, nutricionista, Škola pedijatrije, Vrnjačka Banja 2023
FRUTEK kašice – bezbedne i sigurne za bebu
” Kada neko radi u struci duže od 30 godina, ima viže od 60 godina života, s pravom se misli da je stekao mudrost. Ako jedan brend kao što je FRUTEK postoji od 1974.godine i ako nikada nije imao mrlju u kvalitetu ili poslovanju onda sa pravom možemo reći da je pouzdan i da mu se veruje, navela je i posebno istakla nutricioniskinja Živka Vlajković.
Ona je dalje pojasnila razloge zbog kojih svoje poverenje poklanja Frutek kašicama i rado ih preporučuje mamama u situacijama kada domaće, a sigurne kašice nisu dostupan izbor.
” Prilikom proizvodnje Frutek hrane za bebe, primenjuju se najstroži EU standardi, koji osiguravaju visok kvalitet sirovina i proizvoda. To znači da se pažljivo biraju sirovine, tj.najkvalitetnije namirnice, koje na početku i tokom proizvodnje podležu strogoj kontroli kvaliteta kao i sam finalni proizvod i uslovi skladištenja. Zato se za svaki proizvod radi oko 300 laboratorijskih analiza na pesticide, teške metale.., da bi naše bebe dobile bezbedan i ukusan obrok. FRUTEK kašice ne sadrže dodat šećer (sadrže samo prirodne šećere iz voća), ne sadrže arome, veštačke boje i konzervanse. Obogaćene su vitaminima i mineralima koji se preporučuju za bebe. FRUTEK prati aktuelne smernice o ishrani odojčeta kako evropske tako i domaće što je vidljivo na dekleraciji proizvoda.
Pedijatrijska škola, Vrnjačka Banja 2023
U svom širokom asortimanu FRUTEK nudi: voćne kašice, plus voće sa dodacima žitarica (za dobro jutro i laku noć), voćne sokove, povrtne kašice, povrtno mesne i najnovije Pouch pakovanje – voćne kašice u kesicama, sa dodacima žitarica, jogurta… Pakovanje u kesici sa specijalnim nastavkom je zgodno, jer se bebe/deca sami hrane bez prljanja, pomaže razvoju fine motorike i osamostaljivanja u hranjenu.
FRUTEK ponosno nudi i asortiman, Bio voćnih kašica: jabuka, jabuka + breskva i jabuka+ šargarepa. Ovako širok asortiman hrane za bebe, zadovoljiće ukuse malih probirača.
Jednom rečju FRUTEK jeste hrana za bebe koju sa sigurnušću možemo preporučiti.
Uostalom svi mi želimo da mali izrastu u velike i da budu zdravi!
Živka Vlajković
je diplomirana nutricionistkinja sa više od 30 godina iskustva u radu sa decom i omladinom kao i u edukuciji trudnica o pravilnoj ishrani i dojenju. Autorka je brojnih TV emisija, održala je preko 100 predavanja iz oblasti ishrane beba, dece, trudnica i pčelinjih proizvoda u zdravlju i bolesti u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj.
Autorka je sjajnih knjiga o ishrani beba, dece i trudnica.
Knjige ili savet o ishrani možete dobiti:
tel. 064 178 22 52;
ili zivkavlajković@gmail.com
Komentari (0)