Kada, po savetu pedijatra, treba da počnu sa uvođenjem čvrste hrane mame se često nalaze u dilemi. Uz dobru volju da kašice same spremaju svojim bebama, nameće se pitanje – gde kupovati namirnice, tako da budu sveže, proverene i sigurne za bebin prvi zalogaj?
Prvi zalogaji su izuzetno važni
Nakon sterilnog majčinog mleka, bebin organizam još uvek je osetljiv i netolerantan na neke vrste hemijskih kontaminanata, pa upravo zato hrana koju jedu odrasli može biti pogrešan izbor za bebe. Primera radi, organizam odraslog čoveka toleriše manje od 0,3 mg/kg arsena, dok ova granica kada su bebe u pitanju ne bi trebala da pređe 0,08 mg/kg. Ista situacija dešava se i sa olovom i živom, čije količine su dozvoljene u hrani za odrasle, dok se u hrani za bebe ili ne smeju ispoljiti uopšte ili ta količina mora biti i do deset puta manja.
Voće, povrće i meso koji se prodaju u marketima prošli su neophodne kontrole pre nego što su se našli na policama, ali ove kontrole odnosile su se na toleranciju odraslog čoveka na određene hemijske kontaminante, pa se neretko desi da deca imaju nepovoljnu reakciju, iako je sa tim proizvodima suštinski sve u redu – organizam malog deteta ne može da preradi tu količinu hemikalija, što ne znači da neće moći kada se organizam navikne na čvrstu hranu.
Pijaca kao još nepouzdaniji izvor
Stručnjaci savetuju da se voće, povrće i meso, ukoliko nemate svog proverenog prozvođača ili ako voće i povrće ne raste u vašem dvorištu – ne daju deci na samom početku uvođenja čvrste hrane. Naime, ovi proizvodi u marketima moraju da prođu kontrole kvaliteta, dok proizvodi na pijacama ne podležu niti jednoj regulativi. Odnos kontaminanata u ovim proizvodima neće naškoditi odraslom čoveku, ali organizam malog deteta tek se navikava na novu strukturu, ukuse, vitamine i kontaminate, pa se preporučuju veoma ograničene količine – koje se na pijaci nikako ne mogu proveriti.
Kupovne kašice prolaze najstrože evropske kontrole
Pre nego što stignu na police u Srbiji, kašice uvezene sa teritorije Evropske unije prolaze najstrože kontrole – u Evropskoj uniji testiraju hranu za bebe na količine kontaminanata koje su dozvoljene deci. Jednostavno rečeno, sva hrana namenjena bebama i deci ne sme sadržati količinu kontaminanata veću od one propisane dečijoj upotrebi. Jasno je da se voće i povrće u provdavnici neće testirati za dečiju upotrebu, već za upotrebu odraslog čoveka, u čemu je suštinska razlika.
Dozvoljene količine kontaminanata još su niže u Evropskoj uniji nego u Srbiji, pa se testiraju čitave palete kašica koje se izvoze, kako bi odgovarale i evropskom standardu.
Foto: Shutterstock
Ovo ne znači da dete nikada ne treba da jede kupovno voće i povrće
Komentari (0)