Ministarstvo zdravlja napravilo je radne verzije nacrta zakona kojima se prvi put u našoj praksi sistematski uređuju četiri oblasti – biomedicinski potpomognuta oplodnja, transfuzuja, transplantacija organa i transplantacija tkiva i ćelija.
Javna rasprava počela je u ponedeljak i trajaće naredna tri meseca. Zorica Pavlović, pomoćnik ministra zdravlja, kaže da su predložena rešenja podložna izmenama, i u konačan tekst predloga zakona, pre nego što oni budu upućeni Vladi, a zatim i Skupštini Srbije, biće unete sve izmene koje se u javnoj raspravi "iskristališu" kao bolje od prvobitnog predloga.
– Oblasti koje sada uređujemo prevazilaze samo zdravstvo, to su velika etička, kulturološka, sociološka i verska pitanja – napominje Zorica Pavlović.
– Radne verzije nacrta ovih zakona usklađene su sa direktivama EU. To nam, kada je recimo transplantacija organa u pitanju, može omogućiti da postanemo član organizacija kakva je Eurotransplant, pre nego što uđemo u EU, kao što je slučaj sa susednom Hrvatskom.
Ni u jednoj od radnih verzija nacrta četiri zakona nema radikalno novih, dosad neviđenih rešenja. Kada je reč o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, dozvoljeno je doniranje jajnih ćelija i sperme (dobrovoljno, bez trgovine, materijalne ili bilo kakve druge koristi), ali je zabranjeno da se u postupak vantelesne oplodnje uključi surogat-majka.
Komentari (0)