Da li vam je poznata situacija gde dete traži samo mamu? Samo mama može da pomogne šta god da je u pitanju i samo želi da sa mamom provodi vreme…
Foto: Unsplash
To ne znači da dete voli samo mamu – već je to deo njegovog odrastanja i jedna od faza u razvoju kroz koju prolazi u periodu do treće godine. Nemojte to shvatati lično (tate).
Zašto dete traži samo mamu?
Faza u kojoj dete otvoreno preferira jednog roditelja (najčešće je to mama) predstavlja sasvim normalan i prilično uobičajan period odrastanja. Iako deluje kao da to znači da tog roditelja više voli – ovakvo ponašanje je samo odraz stepena razvoja u kom se dete trenutno nalazi.
Pročitajte i: Koje greške mame u vaspitanju dečaka nikada ne bi trebalo da prave
Prilikom striktnog biranja jednog roditelja za mnoge aktivnosti dete pokazuje da ima razvijen osećaj za svoje potrebe i za sebe. Na ovaj način, po prvi put, dete pokazuje da ima potrebu za kontrolom nad situacijom i onim što se oko njega dešava.
Foto: Freepik
Kako bi ispunio svoju potrebu da kontroliše, dete izričito bira mamu za sve što mu je potrebno – od držanja za ruku prilikom šetnje, preko toga ko će mu doneti igračku, vodu, ko će ga hraniti, uspavati, kupati… MAMA!
Ja sam konačno samo SAMOSTALAN – bar u odlučivanju ko će da mi pomogne
Birajući jednog roditelja dete pokazuje da ima poverenja u njega/nju. Naravno, to ne treba shvatati previše lično, jer su detetu oba roditelja potrebna i žele pažnju i jednog i drugog – ali birajući pokazuju svoju volju kojom se ponose!
Šta da radimo kada dete hoće samo mamu?
Kada dete dođe u fazu da stalno bira jednog roditelja – prihvatite to i ako je moguće poštujte taj njegov izbor. Ne zaboravite – to je samo faza u razvoju i odrastanju dece do tri godine.
Pročitajte i: 10 stvari oko kojih mame NIKAD ne treba da se pravdaju
Uostalom, odbijanje odnosno biranje jednog roditelja nije lično usmereno protiv roditelja, već je to način na koji dete pokazuje i vežba svoju volju, ispunjava svoju potrebu za kontrolom koja je u tom periodu sasvim normalna.
Foto: Unsplash
Sam čin odbijanja jednog roditelja takođe je pokazatelj privrženosti i bliskosti sa tim roditeljem, jer deca neće iskazati neku jaču emociju, čak i “negativnu” prema osobama koje im nisu bliske i važne.
U svakom slučaju, ova faza će proći, a dete će nastaviti da se razvija – na vama je samo da ga podržite, bez obzira na to da li ste izabrani ili odbijeni roditelj u ovom trenutku!
Komentari (0)