Svaka trudnoća je priča za sebe i ne zove se bez razloga drugo stanje. Osim promena koje se dešavaju u telu trudnice,
na to kako će podneti trudnoću kod nekih žena utiče i godišnje doba tokom kog su u drugom stanju.
Foto: Freepik
Za neke je hladniji period lakši nego letnji, barem kada je u pitanju trudnoća. Visoke temperature mogu biti iscrpljujuće, ali i hladno vreme sa sobom donosi određene poteškoće. Kada je napolju hladno morate imati posebne uslove da biste sačuvali svoje zdravlje, ali i normalno funkcionisali na dnevnom nivou.
Možete li da zamislite svu tu odeću koju oblačite svakodnevno ili čizme koje morate da obujete svaki put kad izlazite napolje – i to u kombinaciji sa povelikim stomakom i poodmaklom trudnoćom? Zimske trudnice najbolje znaju sve te muke!
Ipak – postoji način da hladnoća i trudnički stomak ne naprave svakodnevnicu mučnom. Ovo su stvari koje zimske trudnice mogu pripremiti unapred i tako prevazići sve probleme koje zima donosi trudnicama:
Trebaće vam udobna i praktična obuća
Jedan od najvećih problema trudnicama zadaje upravo obuvanje tokom zimskog perioda ukoliko ispred sebe imaju malo veći stomak. Nemogućnost saginjanja i savijanja da bi se dohvatila pertla ili uopšte obula čizma/cipela zaista mogu predstavljati veliki problem – pogotovo ako se to ponavlja više puta u toku dana.
Foto: Shutterstock
Upravo zato bi svaka trudnica na vreme trebalo da misli o tome – kakva obuća će joj biti od koristi tokom zime. Važno je da to bude udobna i topla obuća, ali i model koji će se lako obuvati. Izaberite neku obuću sa đonom koji neće klizati kako biste bezbedno mogle da hodate i po zaleđenom delu puta, a važno je i da to bude nepromočiva obuća – kako biste bili sigurni da vam noge neće biti mokre ukoliko izlazite napolje po snegu/kiši.
Vaša svakodnevica će se promeniti
S obzirom na to da zima ipak smanjuje mogućnosti za različite aktivnosti na otvorenom, trudnice u ovom periodu više vremena provode unutra. Kako trudnoća odmiče, to će vam svakako sve više i prijati, ali je važno da se i na ovo pripremite i iskoristite vreme provedeno u zatvorenom na što bolji način.
Ukoliko umesto odlaska na posao sada sedite kod kuće ili ste zbog određenih zdravstvenih problema prinuđeni da više mirujete – nemojte očajavati! To je idealna prilika da saznate sve što vas interesuje vezano za trudnoću, da napravite detaljne planove za pripremu porođaja i perioda nakon toga, da osmislite izgled dečije sobe, izaberete ime za bebu ili jednostavno uživate u blagostanju i miru koji će vam kasnije nedostajati. Gledajte filmove, serije, opustite se uz omiljenu knjigu, muziku… Sve će to prijati i bebi.
Sada je još važnije da sačuvate imunitet jakim
Zima je period u godini kada su prehlade češće, a virusi i infekcije učestaliji. Trudnice bi trebalo da se zaštite dodatno i osiguraju svoj imuni sistem. S obzirom na to da u trudnoći ne mogu da piju sve lekove, sem onih koje im propisuje lekar, žene u drugom stanju tokom zime moraju dodatno paziti da se ne razbole. Ukoliko pijete preporučene suplemente za trudnice ne morate dodatno uzimati ništa, ali je važno da se zdravo hranite i unosite raznovrsne namirnice.
Ipak, ukoliko dođe do prehlade nemojte izbegavati terapije koje vam lekar preporuči. Važno je da se što pre osećate bolje i da preležite period kada se vaše telo bori da se oporavi.
Foto: Shutterstock
Izaberite adekvatnu odeću
Možda deluje kao suvišan savet – ali razmišljajte od adekvatnoj odeći za zimu na vreme. Mala je verovatnoća da ćete u poodmakloj trudnoći moći da obučete svoju staru zimsku jaknu ili kaput, pa planirajte kupovinu trudničke jakne na vreme.
Osim toga, biće vam teže nego ranije da obučete više slojeva odeće, što je neizbežno tokom hladnih zimskih dana, pa pripremite najudobnije komade odeće za ove dane. Na primer – pamučne majice šireg kroja ili veće veličine će vam biti potrebne kao prvi sloj ispod džempera, dok udobni donji delovi koji se lako oblače i ne stežu vam stomak takođe moraju biti na listi za nabavku kako biste pregurali zimu.
Pravite zalihe hrane
Provodite više vremena kod kuće, postaje vam dosadno, a pritom imate i ”napade” pojačane energije i potrebe za gnežđenjem i spremanjem, kuvanjem? Iskoristite to na najbolji način. Ako imate dobar apetit i želju za određenom hranom – to će vas nagnati da je i pripremate. S obzirom na to da će ubrzo doći period kad za to sigurno nećete imati (dovoljno) vremena – napravite sada veće količine i višak zamrznite za kasnije. Verujte da ćete biti zahvalne same sebi jednog dana!
Ako već možete da kuvate –
kuvajte uvek duple porcije i polako pripremajte zamrzivač za hranu koju ćete tu čuvati za dane kada dođe beba i ne budete imali kad da spremate hranu za sebe i ostale ukućane.
Foto: Unsplash
I zimi je važna hidratacija
Suva koža jedan je od sigurnih pokazatelja da niste dovoljno hidrirali telo. Trudnice se inače susreću sa suvom kožom koja svrbi, posebno u predelu stomaka i grudi gde se najviše i širi kako trudnoća odmiče. Ovo ćete najlakše rešiti redovnim mazanjem hidratantnih krema namenjenih baš za suvu kožu, ali i dovoljnim unosom vode u toku dana.
Pridržavajte se saveta stručnjaka da nasprav svoje kilaže unosite dovoljnu količinu vode u toku dana – na svakih 25 kg ide 1 l vode, pa izračunajte i potrudite se da to poštujete. Osim što će vam koža biti lepša i što ćete smanjiti šanse od pojave struja, učinićete dobro za celokupan organizam, ali i za bebu – kojoj je voda takođe potrebna.
Komentari (0)