Kako se vaše telo priprema za porođaj
Porođaj je za buduću mamu veoma izazovan proces u okviru koga se mogu javiti komplikacije. Ipak, svaka trudnica zna da su ženska tela napravljena za čin rađanja. Oblik karlice, hormoni, moćni mišići, uz vašu mentalnu snagu i volju, omogućavaju da donesete bebu na svet.
Evo nekoliko načina na koje će vaše telo pripremiti i vas i vašu bebu za porođaj:
- Brakton Hiksove kontrakcije
U nedeljama ili danima pre nego što počnete da imate prave kontrakcije, mogli biste doživeti Brakton Hiksove kontrakcije. One predstavljaju stezanje materice, a zatim i njeno opuštanje. Ove kontrakcije obično ne bole i smatra se da pomažu materici i grliću materice da se pripreme za porođaj. Brakton Hiksove kontrakcije mogu postati redovnije kako se porođaj bude bližio, ali za razliku od porođajnih kontrakcija, one ne menjaju oblik grlića materice i ponekad se nazivaju „lažni trudovi”.
- Promene na grliću materice
Kako se trudovi budu bližili, vaš grlić će omekšavati i vremenom će bivati tanji, pripremajući se za širenje (diletaciju) koje će omogućiti bebi da uđe u vaginu. Možda ćete čak i doživeti da vam ispadne sluzni čep ružičaste boje koji može imati im malo sukrvice na sebi. Ukoliko u nekom od ovih procesa na vešu vidite svežu krv obavezno kontaktirajte ginekologa.
- Beba se spušta
Vaša beba se može pomeriti nadole niz karlicu, u tom momentu beba prednjači glavom i njome se naslanja na grlić materice. Ovakav položaj bebe idealan je za početak porođaja i znači da je beba spremna. Neke žene u tom momentu imaju osećaj lakšeg disanja jer se beba spustila naniže te se napravilo više prostora za disanje. nakon što se beba spusti.
- Puknuće membrane ili prsnuće vodenjaka
Nekim trudnicama porođaj počinje pusnućem amnionske vreće i oticanjem plodne vode u kojoj se nalazi beba prekida pre porođaja. Plodova voda će, u zavisnosti kako je vreća prsla, da otiče brzo ili polako. Ovaj proces naziva se prsnuće vodenjaka ili pucanje vodenjaka. I to je jedan od dva sigurna znaka da je porođaj počeo.
Ako vam se ovo desi kontaktirajte doktora ako primetite da voja plodove boje neobične vode. Ona je obično svetlo žute boje, ali je problem ako je boja crvena ili zelena. tada bi odmah trebalo da pozovete doktora ili se odmah uputite u porodilište.
Pursnuće vodenjaka ne mora značiti istovremeni početak porođaja jer kontrakcije često izostanu. Ako kontrakcije izostanu od 24 sata od momenta pucanja vodenjaka porođaj će najverovatnije biti indukovan kako bi se sprečila mogućnost infekcije. O tome će vas obavestiti vaša babica ili ginekolog.
Kako ćete znati da je porođaj počeo?
Kroz popularnu kulturu početak porođaja je često prikazan prsnućem vodenjaka ili iznenadnim bolnim kontrakcijama.
U filmovima se često prikazuje kako žene iznenada pogađaju bolne kontrakcije, kao i njihov panični odlazak u bolnicu. U stvarnom životu mnoge žene najčešće nisu sigurne da li je porođaj zaista počeo.
Kako je karlica dizajnirana za porođaj
Karlica se nalazi između kostiju kukova. Žene obično imaju širu i ravniju karlicu od muškaraca, kao i širu karličnu šupljinu kroz koju beba može proći.
Kako hormoni pomažu pri rađanju bebe
Vaše telo proizvodi hormone koji pokreću promene u vašem telu pre, tokom i posle porođaja. Evo šta oni rade kako bi vam pomogli da rodite bebu.
- Prostaglandin – Pre porođaja, viši nivo prostaglandina pomoći će u otvaranju grlića materice i pripremiće vaše telo za drugi važan hormon, oksitocin.
- Oksitocin – Ovaj hormon izaziva kontrakcije tokom porođaja, kao i kontrakcije za rađanje placente nakon rođenja bebe. Ove kontrakcije nakon porođaja, uključujući i one koje se mogu javiti tokom dojenja, pomažu vam da se materica smanji na normalnu veličinu. Oksitocin i prolaktin su dva glavna hormona koji proizvode majčino mleko za vašu bebu. Kontakt koža na kožu majke sa bebom pomaže oslobađanju više ovih hormona.
- Relaksin – Hormon relaksin pomaže omekšavanju i istezanju grlića materice za vreme porođaja, dok istovremeno pomaže pri prsnuću vodenjaka i isteže ligamente u karlici kako bi beba mogla da prođe.
- Beta-endorfini – Tokom porođaja, ova vrsta endorfina pomaže u ublažavanju bolova i može izazvati osećaj radosti ili euforije.
- „Bebi bluz” uzrokuju hormoni nakon porođaja. Vaša ravnoteža hormona može se ponovo promeniti, a veruje se da je to uzrok „bebi bluza” kod nekih žena. Možda ćete se osećati plačljivo, uznemireno i razdražljivo, a vaše raspoloženje može imati nagle promene.
Komentari (0)