Kako bademi pomažu u sezoni virusnih i bakterijskih infekcija?
Bademi sadrže veoma nezasićene masnoće što je idealno za podizanje imuniteta. Pored svih ostalih doprinosa o kojima će dalje u tekstu biti reči, ovi orašasti plodovi aktiviraju T-ćelije zadužene za jačanje imunog sistema. Pored toga, stimuliše proizvodnju supstanci u organizmu zaduženih upravo za eliminaciju bakterija i virusa.
Kako to da su bademi dobri za trudnice?
Bademi su izvor:
- Dijetetnih masti
- Ugljenih hidrata i vlakana
- Visokog sadržaja proteina
Bademi imaju mnoštvo nutritivnih vrednosti dobrih za trudnice. Ova koštunjava grickalica bogat je izvor dijetalnih masti, ugljenih hidrata i vlakana, a visok sadržaj proteina u bademima pomaže u zdravom razvoju mišićne mase kod bebe koja raste.
Vitamin E je koristan za razvoj kože i kose. Vitamini (folat riboflavin) i minerali (magnezijum, mangan i kalcijum) igraju važnu ulogu u razvoju kostiju, nervnog sistema i u prevenciji preeklampsije i defekata neuralne cevi.
Zato ne oklevajte i konzumirajte bademe tokom trudnoće za zdravu trudnoću i zdravu bebu.
Foto: freepik-jcomp
Šta podrazumeva šaka ove orašaste poslastice, koja je to tačno količina?
Potopite bademe u vodu i ogulite kožicu – najbolji način za konzumiranje
Bademe je najbolje konzumirati tako što ih potopite u vodu i ogulite kožu pre konzumiranja. Kožica badema sadrži tanin, jedinjenje koje se koristi da zadrži hranljive materije zaključane u bademu. Skidanje kože oslobodiće hranljive materije. Takođe kada ih natopite dolazi do oslobađanja enzima koji doprinose varenju. Ovo je najbezbedniji način konzumiranja badema kada su trudnice u pitanju.
Pročitajte i >>> Ishrana trudnice i telesna masa: Važan je kvalitet i kvantitet
Navikli smo da konzumiramo sirove bademe, ili narendane u slatkim jelima. Za one koji imaju intoleranciju na laktozu preporučuje se bademovo mleko koje je dostupno u prodavnicama zdrave hrane i marketima, međutim po drastično većoj ceni od, na primer sojinog mleka.
Foto: freepik-stocking
Mere opreza koje treba uzeti u obzir kada je konzumiranje ovog orašastog ploda u pitanju
Zamagljen vid, glavobolja i proliv su znaci da ste preterali sa vitaminom E
Važno je da ne preterujete, evo i zašto:
- Ako preterate možete se predozirati vitaminom E: Bademi su jedan od najboljih izvora vitamina E, osiguravajući 48% preporučenog unosa u samo 28g. Ostala hrana koja se konzumira tokom trudnoće poput zelenog lisnatog povrća i voća takođe sadrži znatne količine vitamina E. Ako ste ipak preterali sa unosom vitamina E, prepoznaćete to ako imate zamagljen vid, glavobolje i proliv. U tom slučaju obratite se lekaru.
- Nadutost i zatvor: Unos veće količine badema od preporučenog može uzrokovati nadutost i zatvor. To je zato što su bademi bogati vlaknima, a telo nije naviknuto na dnevnu konzumaciju tolike količine vlakana.
S obzirom na brojne prednosti koje nudi ovaj orašasti plod, trudnice koje nisu alergične svakako bi trebale uvrstiti badam u svoju ishranu. Pazite da ih uvek jedete umereno, jer prevelika konzumacija može imati loše posledice. Najbolje je da planski i ravnomerno rasporedite unos i bez brige uživate u dobrom zdravlju i srećnoj trudnoći.
Komentari (0)