TI TO MOŽEŠ!
Možemo slobodno reći da gotovo da ne postoji žena koja se tokom svoje trudnoće nije naslušala svakakvih priča o bolnom porođaju. Verujemo da baš zbog toga mnoge trudnice ne mogu potpuno da se opuste i uživaju u svojoj trudnoći, jednom od najlepših perioda u životu žene.
Foto: Freepik
Nažalost, danas se zaista retko susrećemo sa onim pričama sa porođaja koje imaju ne samo srećan kraj, već i lep početak. Prepričavanje teških porođaja kojima nas saleću naše komšinice, prijateljice ili rođake dovodi do sve većeg straha i panike u trudnoći. Pa zamislite da tokom devet meseci slušate jednu te istu priču – zaista ćete početi da verujete u nju koliko god ona delovala neverovatno.
Iako se danas sve više insistira na poznavanju vlastite fizionomije i tela, mnoge žene i dalje znanje stiču prepričavanjem priča koje su neretko preuveličane. Naravno, postoje slučajevi kada porođaj može proći i kroz neke dodatne komplikacije koje mogu iscrpeti snagu i dovesti do umora.
Ono što je veoma bitno da znate je da porođaj takođe može biti lepo iskustvo uz smanjenje lokalnih uzroka bola.
Zašto se porođaj i bol uvek stavljaju u isti koš?
Ono što je bitno da istaknemo jeste da postoje objektivni uzroci za izvestan stepen bola tokom porođaja:
1. Pritisak koji se stvara u duplji materice za vreme kontrakcija
2. Stezanje mišića i krvnih sudova materice
3. Pritisak na grlić materice
4. Promene hemijskog sastava u tkivu zbog nagomilavanja mlečne kiseline
Ono što pojačava bol tokom porođaja jeste subjektivni osećaj jačine bola koji je kod svake žene drugačiji. Međutim, subjektivni osećaj bola se može pojačati i kada ne postoje objektivni (fiziološki) razlozi za to upravo kao posledica straha i panike.
Foto: Freepik
Kako umanjiti porođajni bol?
Povećana koncentracija kiseonika u materici pomaže da porođaj prođe bezbolnije.
Smanjenje porođajnog bola postiže se eliminacijom mlečne kiseline iz mišića. S obzirom na to da se tokom porođaja stežu mišići velike površine – pre svega ruku i nogu, trudnica se obučava na koji način da relaksira mišiće uz pomoć vežbi disanja.
Foto: Freepik
Metode obezboljavanja
Psihoprofilaktički metod nema negativnih posledica ni za mamu, ni za bebu.
Danas postoji mnogo više metoda ublažavanja bolova tokom porođaja nego što je to bilo ranije. Neki od opšteprihvaćenih način obezboljavanja jesu primena analgetika i epiduralna analgezija.
Foto: Freepik
Slušajte svoje telo
Tvoje telo, tvoj hram!
Zaključak je da bez obzira na to kojom metodom ćete se voditi tokom trudnoće veoma je bitno da se informišete iz pouzdanih izvora, ne dopustite da vas tuđa iskustva preopterete ili se od takvih uticaja koliko god možete distancirate.
Foto: Freepik
Svaka žena je pre svega čovek i sa sobom nosi svoje lično iskustvo koje je potpuno jedinstveno i ne može se staviti u isti koš sa iskustvom druge žene.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Komentari (0)