Prerano rođenje može da ostavi razne posledice u vidu smanjenog koeficijenta inteligencije ili problema u razvoju, zaključili su stručnjaci sa američkog Univerziteta Braun, u Providensu.
Dr Beti Vor i tim njenih kolega su ustanovili da mnogi dvanaestogodišnjaci, koji su rođeni prerano i bili izuzetno male telesne težine na rođenju, imaju niži koeficijent inteligencije (IQ) i više razvojnih problema od vršnjaka koji su rođeni na vreme.
Američki tim je uporedio rezultate testiranja 375 dece rođene između 1989. i 1992, koja su na rođenju imala između 600 i 1.250 grama, sa rezultatima 111 njihovih vršnjaka rođenih na vreme.
Prosečan opšti IQ prerano rođene dece bio je 88, verbalni IQ 91, a IQ delovanja 87. To je bilo u proseku za 12 do 14 poena manje nego kod dece iz kontrolne grupe.
Na standardnom testu jezičkih sposobnosti, 22 do 24 odsto prerano rođene dece ostvarilo je nedovoljno dobre rezultate, dok je takvih u kontrolnoj grupi bilo svega dva do četiri odsto.
Oštećenje je još teže ukoliko je pri preranom rođenju došlo i do krvaranja na mozgu novorođenčeta. Sa 12 godina, 76 odsto takve dece zahtevaju posebnu pomoć u savladavanju školskih obaveza, dok je među njihovim prerano rođenim vršnjacima kod kojih nije bilo krvarenja na rođenju takvih 44 odsto. U kontrolnoj grupi takva pomoć je bila nužna za samo 16 odsto dvanaestogodišnjaka.
Prerano rođena deca češće imaju i probleme ponašanja od dece rođene na vreme. Dr Vor naglašava da istraživanje njene grupe pokazuje da razlika u neuropsihološkim sposobnostima između prerano rođene dece i one rođene na vreme ostaje relativno konstantna kroz život.
Komentari (0)