Foto:

Mame i u 2023. ušle bez subvencija za prvi stan: Na dobroj volji investitora

Izvor: N1

Država, u cilju podsticanja nataliteta, najavljuje nove mere za žene koje rađaju decu u Srbiji, a ni postojeće ne mogu da se sprovedu kako je najavljeno, i propisano. Redakciji N1 javila se još jedna mama – osma po redu koja prijavljuje problem sa konkurisanjem za subvencije.


Foto: Freepik

 

Sve uslove, kaže, ispunjava što joj ne spore ni u nadležnom ministarstvu. Hristina Ristović iz Novog Sada počela je da reaguje tek kada je prošlo tačno 44 dana otkako je predala svoj zahtev, a da joj se niko od nadležnih nije javio.

„Ispunjavam svaku stavku uredbe. Kada je prošlo 44 dana od podnošenja zahteva, a da niko ništa nije u međuvremenu javio, došla sam do kontakta kancelarije i počela da zovem. Zvala sam sedam dana zaredom – komisija nikako da se sastavi. Osmi dan pozovem, kažu: ‘E, pa trebalo je u predugovor da stavite da 20 odsto novca za kupovinu stana dobijate od države, to su vama u Novom Sadu pogrešno preneli kako da uradite’”, započinje svoju priču za portal N1 Hristina Ristović.
Ona ističe da je gradska uprava jedini izvor informacija koje majke u Novom Sadu imaju.
„Sve sam radila i pratila kako piše i kako mi je rečeno. Bebu sam rodila u julu, 1. novembra sam predala zahtev za subvenciju. Sa tek rođenim detetom išla sam po katastrima, notarima, bankama… Da se na kraju nikako nije ni udostojio da me kontaktira i javi da nešto nije u redu, nego sam ih morala sama zvati svakog, ali svakog dana da bih dobila neku informaciju”, kaže Hristina.
Na sve to, dodaje, do sada je u ugovoru moralo da stoji da se deo finansira iz subvencije, a sada mora ta klauzula da se stavi u predugovor.
„Opušteno mi kažu – vidite sa prodavcem uradite aneks predugovora. Rekoh sta ako ne pristane na to? Kažu mi – zovite nas pa cemo da vidimo sta ćemo…”, navodi ova mama.


Foto: Freepik

Ona celu situaciju opisuje istovremenu kao smešnu, tragičnu i – žalosnu.
„Ja sam neko ko je svim srcem zaljubljen u svoju zemlju, patriota sa jednim velikim P, neko ko ne da reč loša da se kaže za bilo šta u ovoj zemlji, neko ko je baš naivno naseo na celu ovu priču i ko se mlad usudio da stvara porodicu i dom. I onda me sačeka hladan tušâ€¦ Totalno razočaranje…”, kaže Hristina Ristović.

Loša komunikacija najviše smeta

  
Najviše joj, dodaje, smeta – jako loša komunikacija.
„Radili smo sve kako piše – na kraju je bio problem što u predugovoru nemamo navedenu subvenciju. Meni lično je najveći problem je što me niko o tome nije obavestio, niko mi nije rekao da postoji problem sa dokumentacijom. Telefonska linija za mame koje podnose zahtev za subvenciju otvorena je od 13 do 15 časova – vezu ne možemo da dobijemo. Sa osobom zaduženom za komunikaciju igramo se gluvih telefona. Na mojih 15 mejlova dobijem jedan odgovor”, navodi Hristina.
Sve rokove sa investitorima je, kaže, srušila, ali su joj ipak odložili sklapanje kupoprodajnog ugovora.
Ni notaru, dodaje, nije jasno kako u predugovor da se stavi subvencija koja nije još odobrena.
„Investitor mi je – meni i porodici – izašao u susret, a ovo govorim jer želim da se čuje, kako bih pomogla i ostalim mamama koje se odluče na subvenciju za kupovinu prvog stana. Poznajem mame koje su sa advokatom pokušavale da rastumače sve -  i nisu uspevale. Taj aneks smo uradili i novi predugovor važi do 15. januara.
Poslali smo ga poštom u Ministarstvo za rad, kako nam je i rečeno. Pošta je primljena, ali mi je rečeno da – aneks nije stigao sa pisarnice, te da komisija u decembru nije odlučivala o mom slučaju”, navodi Hristina Ristović.


Foto: Freepik

Ona ponavlja da ispunjava sve uslove za dobijanje subvencije.
„Nikome ništa ne uzimam, ne kradem, meni ovo sleduje. Smatram da sam mlada i sposobna i da sam dosta uradila do sada u životu što niko od mojih vršnjaka nije. A sada sedim nemoćna.  Znam da ispunjavam sve, i znam da zaslužujem to. Dok smo tražili stan za kupovinu, kada investitoru pomenemo subvenciju, dobijemo samo odgovor: Ako možete – zaobiđite nas”, kaže ova mama.

 

Priložile ugovor pa ostale bez subvencije

Podsetimo, četiri mame o kojima je portal N1 pisao u više navrata ispunjavale su sve uslove za subvenciju za stan koja se isplaćuje u iznosu od 20 odsto od vrednosti nekretnine koja se kupuje. One su ostale bez pomoći države zato što su uz zahtev priložile friško potpisani kupoprodajni ugovor, a ne predugovor, kako što je to propisano uredbom.



Pročitajte koja dokumentacija vam je potrebna za kupovinu nekretnine uz subvencije države


Iz tog razloga je 4. avgusta tadašnja ministarka rada Darija Kisić najavila promenu uredbe koja će ovim mamama omogućiti da dobiju subvenciju.
Do sada se, ni po tom pitanju – ništa nije dogodilo.
Iz oba ministarstva – i onog zaduženog za rad i socijalna pitanja, a time i isplatu subvencija, i onog za brigu o porodici, odgovori na još u decembru upućena pitanja – nisu stigli. 

Kako je počelo

Krajem 2021. je, izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, opredeljeno ukupno 10 milijardi dinara, što je oko 85 miliona evra, za subvencionisanje kupovine kuće ili stana za majke koje dete rode od 1. januara 2022. godine. Majke ovu subvenciju mogu da ostvare do detetovog prvog rođendana, uz to je uslov da nemaju drugu nekretninu u vlasništvu i da joj prihodi, zajedno sa partnerovim ne prelaze dvostruku prosečnu zaradu u Srbiji.


Foto: Freepik

Za sprovođenje ovih subvencija zadužena su dva ministarstva – prvo je za brigu o porodici koje je donelo uredbu (tek u februaru 2022), a drugo Ministarstvo za rad koje uredbu sprovodi.
U julu se redakciji N1 javila porodica iz Subotice koja je bez subvencija ostala zašto što je uz zahtev ministarstvu poslala i sklopljen ugovor o kupovini stana, a ne predugovor. Uz to su na odgovor državne komisije čekali – tri meseca. Zahtev je, inače, mama iz Subotice poslala jedan dan posle sklapanja kupoprodajnog ugovora, jer joj je rečeno da je to u skladu sa procedurom.

Pročitajte VODIČ za kupovinu nekretnine uz subvencije države

 


 

Posle porodice iz Subotice, redakciji N1 javljaju se još tri mame – jedna iz Beorada i dve iz Novog Sada. Sve tri su ostale bez subvencija iz istog razloga – ministarstvu su uputile friško potpisan kupoprodajni ugovor, a ne predugovor. Jedna od njih, Katarina Jelisavčić Marković tada nam je rekla: „Teorija je jedno, a u praksi postoji mnogo prepreka i mi, u stvari, ne znamo kako sleduje u praksi, a onda smo sami krivi što nismo uradili onako kako je neko zamislio”.
Do oktobra meseca, dok se redakciji N1 nije javila još jedna mama, ali sa potpuno drugačijim problemom, objavili smo još nekoliko tesktova na ovu temu. Prvo se desio preokret početkom avgusta kada je tadašnja ministarka za rad Darija Kisić najavila da će i odbijene mame (zbog poslatog ugovora, a ne predugovora) dobiti subvencije za stan, kada je nastupilo malo zatišje i iščekivanje ovih majki da njihov problem konačno bude rešen.
Sledeće pitanje tom ministarstvu uputili smo mesec dana kasnije, kada se ništa nije desilo po pitanju obećanog rešenja. Pitali smo da li su subvencije za majke zaboravljene i ukazali da je jedna od oštećenih majki podnela sudsku tužbu i tražila reagovanje Zaštitnika građana. Tada ni od jednog ministarstva nismo dobili odgovor.


Foto: Freepik

Mesec dana kasnije, a dva meseca od izrečenog ministarkinog obećanja, postavili smo nova pitanja. Ovaj put nam je odgovoreno iz Ministarstva za rad – Menja se uredba o subvencijama za prvi stan, odbijene mame podnose novi zahtev.
Posle tri i po meseca od izrečenog obećanja pitali smo – sadašnju ministarku za brigu o porodici Dariju Kisić – kada će ove mame dobiti novac od subvencija? Odgovoreno nam je da je izmena uredbe u toku i ponovljeno da će ove mame podneti novi zahtev, bez novog podnošenja dokumentacije. Ali, same mame nam pričaju da su, doduše od Ministarstva za rad, počele da dobijaju oprečne informacije, tojest da se još ne zna da li će biti izmene uredbe…
Da ne zaboravimo ni mamu koja se redakciji javila u oktobru – Jelenu iz Čačka, koja je takođe na rešenje državne komisije za subvencije čekala puna tri meseca od predaje zahteva. Ona je, naime, subvencije dobila – za početak samo na papiru. Jer, na isplatu novca je čekala još dva meseca. Novac joj je na račun „legao” istog dana kada smo ministarstvo (za rad) upitali – zašto se kasni sa isplatama.
U međuvremenu su i advokati za N1 objašnjavali šta nije u redu sa uredbom, dok su procenitelji nekretnina ukazivali na problem sa rokovima.
Postavilo se i pitanje – postoji li uopšte komisija koja dodeljuje subvencije, da bi se ispostavilo da je nova konačno formirana 28. novembra i da je predsedavajući komisije  Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić postavljena za zamenika predsednika komisije koja ima još devet članova.
Izvor: N1

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Država, u cilju podsticanja nataliteta, najavljuje nove mere za žene koje rađaju decu u Srbiji, a ni postojeće ne mogu da se sprovedu kako je najavljeno, i propisano. Redakciji N1 javila se još jedna mama – osma po redu koja prijavljuje problem sa konkurisanjem za subvencije.


Foto: Freepik

 

Sve uslove, kaže, ispunjava što joj ne spore ni u nadležnom ministarstvu. Hristina Ristović iz Novog Sada počela je da reaguje tek kada je prošlo tačno 44 dana otkako je predala svoj zahtev, a da joj se niko od nadležnih nije javio.

„Ispunjavam svaku stavku uredbe. Kada je prošlo 44 dana od podnošenja zahteva, a da niko ništa nije u međuvremenu javio, došla sam do kontakta kancelarije i počela da zovem. Zvala sam sedam dana zaredom – komisija nikako da se sastavi. Osmi dan pozovem, kažu: ‘E, pa trebalo je u predugovor da stavite da 20 odsto novca za kupovinu stana dobijate od države, to su vama u Novom Sadu pogrešno preneli kako da uradite’”, započinje svoju priču za portal N1 Hristina Ristović.
Ona ističe da je gradska uprava jedini izvor informacija koje majke u Novom Sadu imaju.
„Sve sam radila i pratila kako piše i kako mi je rečeno. Bebu sam rodila u julu, 1. novembra sam predala zahtev za subvenciju. Sa tek rođenim detetom išla sam po katastrima, notarima, bankama… Da se na kraju nikako nije ni udostojio da me kontaktira i javi da nešto nije u redu, nego sam ih morala sama zvati svakog, ali svakog dana da bih dobila neku informaciju”, kaže Hristina.
Na sve to, dodaje, do sada je u ugovoru moralo da stoji da se deo finansira iz subvencije, a sada mora ta klauzula da se stavi u predugovor.
„Opušteno mi kažu – vidite sa prodavcem uradite aneks predugovora. Rekoh sta ako ne pristane na to? Kažu mi – zovite nas pa cemo da vidimo sta ćemo…”, navodi ova mama.


Foto: Freepik

Ona celu situaciju opisuje istovremenu kao smešnu, tragičnu i – žalosnu.
„Ja sam neko ko je svim srcem zaljubljen u svoju zemlju, patriota sa jednim velikim P, neko ko ne da reč loša da se kaže za bilo šta u ovoj zemlji, neko ko je baš naivno naseo na celu ovu priču i ko se mlad usudio da stvara porodicu i dom. I onda me sačeka hladan tušâ€¦ Totalno razočaranje…”, kaže Hristina Ristović.

Loša komunikacija najviše smeta

  
Najviše joj, dodaje, smeta – jako loša komunikacija.
„Radili smo sve kako piše – na kraju je bio problem što u predugovoru nemamo navedenu subvenciju. Meni lično je najveći problem je što me niko o tome nije obavestio, niko mi nije rekao da postoji problem sa dokumentacijom. Telefonska linija za mame koje podnose zahtev za subvenciju otvorena je od 13 do 15 časova – vezu ne možemo da dobijemo. Sa osobom zaduženom za komunikaciju igramo se gluvih telefona. Na mojih 15 mejlova dobijem jedan odgovor”, navodi Hristina.
Sve rokove sa investitorima je, kaže, srušila, ali su joj ipak odložili sklapanje kupoprodajnog ugovora.
Ni notaru, dodaje, nije jasno kako u predugovor da se stavi subvencija koja nije još odobrena.
„Investitor mi je – meni i porodici – izašao u susret, a ovo govorim jer želim da se čuje, kako bih pomogla i ostalim mamama koje se odluče na subvenciju za kupovinu prvog stana. Poznajem mame koje su sa advokatom pokušavale da rastumače sve -  i nisu uspevale. Taj aneks smo uradili i novi predugovor važi do 15. januara.
Poslali smo ga poštom u Ministarstvo za rad, kako nam je i rečeno. Pošta je primljena, ali mi je rečeno da – aneks nije stigao sa pisarnice, te da komisija u decembru nije odlučivala o mom slučaju”, navodi Hristina Ristović.


Foto: Freepik

Ona ponavlja da ispunjava sve uslove za dobijanje subvencije.
„Nikome ništa ne uzimam, ne kradem, meni ovo sleduje. Smatram da sam mlada i sposobna i da sam dosta uradila do sada u životu što niko od mojih vršnjaka nije. A sada sedim nemoćna.  Znam da ispunjavam sve, i znam da zaslužujem to. Dok smo tražili stan za kupovinu, kada investitoru pomenemo subvenciju, dobijemo samo odgovor: Ako možete – zaobiđite nas”, kaže ova mama.

 

Priložile ugovor pa ostale bez subvencije

Podsetimo, četiri mame o kojima je portal N1 pisao u više navrata ispunjavale su sve uslove za subvenciju za stan koja se isplaćuje u iznosu od 20 odsto od vrednosti nekretnine koja se kupuje. One su ostale bez pomoći države zato što su uz zahtev priložile friško potpisani kupoprodajni ugovor, a ne predugovor, kako što je to propisano uredbom.



Pročitajte koja dokumentacija vam je potrebna za kupovinu nekretnine uz subvencije države


Iz tog razloga je 4. avgusta tadašnja ministarka rada Darija Kisić najavila promenu uredbe koja će ovim mamama omogućiti da dobiju subvenciju.
Do sada se, ni po tom pitanju – ništa nije dogodilo.
Iz oba ministarstva – i onog zaduženog za rad i socijalna pitanja, a time i isplatu subvencija, i onog za brigu o porodici, odgovori na još u decembru upućena pitanja – nisu stigli. 

Kako je počelo

Krajem 2021. je, izmenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, opredeljeno ukupno 10 milijardi dinara, što je oko 85 miliona evra, za subvencionisanje kupovine kuće ili stana za majke koje dete rode od 1. januara 2022. godine. Majke ovu subvenciju mogu da ostvare do detetovog prvog rođendana, uz to je uslov da nemaju drugu nekretninu u vlasništvu i da joj prihodi, zajedno sa partnerovim ne prelaze dvostruku prosečnu zaradu u Srbiji.


Foto: Freepik

Za sprovođenje ovih subvencija zadužena su dva ministarstva – prvo je za brigu o porodici koje je donelo uredbu (tek u februaru 2022), a drugo Ministarstvo za rad koje uredbu sprovodi.
U julu se redakciji N1 javila porodica iz Subotice koja je bez subvencija ostala zašto što je uz zahtev ministarstvu poslala i sklopljen ugovor o kupovini stana, a ne predugovor. Uz to su na odgovor državne komisije čekali – tri meseca. Zahtev je, inače, mama iz Subotice poslala jedan dan posle sklapanja kupoprodajnog ugovora, jer joj je rečeno da je to u skladu sa procedurom.

Pročitajte VODIČ za kupovinu nekretnine uz subvencije države

 


 

Posle porodice iz Subotice, redakciji N1 javljaju se još tri mame – jedna iz Beorada i dve iz Novog Sada. Sve tri su ostale bez subvencija iz istog razloga – ministarstvu su uputile friško potpisan kupoprodajni ugovor, a ne predugovor. Jedna od njih, Katarina Jelisavčić Marković tada nam je rekla: „Teorija je jedno, a u praksi postoji mnogo prepreka i mi, u stvari, ne znamo kako sleduje u praksi, a onda smo sami krivi što nismo uradili onako kako je neko zamislio”.
Do oktobra meseca, dok se redakciji N1 nije javila još jedna mama, ali sa potpuno drugačijim problemom, objavili smo još nekoliko tesktova na ovu temu. Prvo se desio preokret početkom avgusta kada je tadašnja ministarka za rad Darija Kisić najavila da će i odbijene mame (zbog poslatog ugovora, a ne predugovora) dobiti subvencije za stan, kada je nastupilo malo zatišje i iščekivanje ovih majki da njihov problem konačno bude rešen.
Sledeće pitanje tom ministarstvu uputili smo mesec dana kasnije, kada se ništa nije desilo po pitanju obećanog rešenja. Pitali smo da li su subvencije za majke zaboravljene i ukazali da je jedna od oštećenih majki podnela sudsku tužbu i tražila reagovanje Zaštitnika građana. Tada ni od jednog ministarstva nismo dobili odgovor.


Foto: Freepik

Mesec dana kasnije, a dva meseca od izrečenog ministarkinog obećanja, postavili smo nova pitanja. Ovaj put nam je odgovoreno iz Ministarstva za rad – Menja se uredba o subvencijama za prvi stan, odbijene mame podnose novi zahtev.
Posle tri i po meseca od izrečenog obećanja pitali smo – sadašnju ministarku za brigu o porodici Dariju Kisić – kada će ove mame dobiti novac od subvencija? Odgovoreno nam je da je izmena uredbe u toku i ponovljeno da će ove mame podneti novi zahtev, bez novog podnošenja dokumentacije. Ali, same mame nam pričaju da su, doduše od Ministarstva za rad, počele da dobijaju oprečne informacije, tojest da se još ne zna da li će biti izmene uredbe…
Da ne zaboravimo ni mamu koja se redakciji javila u oktobru – Jelenu iz Čačka, koja je takođe na rešenje državne komisije za subvencije čekala puna tri meseca od predaje zahteva. Ona je, naime, subvencije dobila – za početak samo na papiru. Jer, na isplatu novca je čekala još dva meseca. Novac joj je na račun „legao” istog dana kada smo ministarstvo (za rad) upitali – zašto se kasni sa isplatama.
U međuvremenu su i advokati za N1 objašnjavali šta nije u redu sa uredbom, dok su procenitelji nekretnina ukazivali na problem sa rokovima.
Postavilo se i pitanje – postoji li uopšte komisija koja dodeljuje subvencije, da bi se ispostavilo da je nova konačno formirana 28. novembra i da je predsedavajući komisije  Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić postavljena za zamenika predsednika komisije koja ima još devet članova.
Izvor: N1
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 05.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije