Foto: Freepik

Kako teče PRIRODNI POROĐAJ

Izvor: Bebac

Kako izgleda prva faza porođaja?

Prva faza (faza dilatacije) se sastoji iz nekoliko delova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića, a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Dužina trajanja ove faze zavisi od mnogo faktora – kakva je jačina kontrakcija, koliko su česte, da li je porodilja prvorotka ili višerotka… Tokom ovog perioda kontrakcije traju između 30 i 40 sekundi, a dolaze u sve kraćim i kraćim ali pravilnim intervalima, tako da iz početka budu, recimo, na 20 min, pa postaju sve češće i na kraju budu na oko 3 do 5 minuta.

pregled trudnice kod lekara
Foto: Freepik

Tokom ovog perioda u prvoj fazi trudovi obično nisu mnogo jaki i mogu se relativno lako „predisati”, na način na koji ste naučili na pripremnim časovima u školama za trudnice. Moguće je da se u ovom periodu oseća i bol u donjem delu leđa.

Tokom sredine prve faze porođaja grlić se nešto brže širi i skraćuje i taj deo se još naziva i „aktivni deo prve faze”. Trudovi su sve jači i dolaze na oko 3 do 5 minuta, a traju oko 60 sekundi. Moguće je da dođe do nešto izraženijeg krvarenja, zbog većeg širenja grlića.

Poslednji deo prve faze predstavlja kompletno širenje grlića, uz konačno spuštanje bebe niz porođajni put. Ovaj deo je kratak ali vrlo intenzivan, trudovi postaju veoma jaki, dolaze na 2 do 3 minuta, traju oko 90 sekundi, a grlić se širi na 10 cm. Tokom ovog dela možete osetiti jezu, drhtavicu, muku i nagon na povraćanje. Pošto su trudovi jaki, verovatno ćete imati nagon da jako „gurate”, jer se i beba polako spušta.

Treba uvek imati na umu da nema načina da se predvidi koliko će neki porođaj da traje i ne smete postajati nestrpljivi, mada u jednom momentu svaka porodilja ima utisak da se porođaj nikada neće završiti, ma koliko kratko trajao.

Kako izgleda druga faza porođaja?

Druga faza porođaja – tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba da „izgurate” bebu u spoljnji svet. Naponi su veoma jake i bolne kontrakcije koje dolaze na oko 1-2 minuta i traju oko minut. Veoma je bitno iskoristiti svaki napon, da bi beba što manje vremena provela u toj fazi.

Lekar i babica će vam objasniti da treba snažno da udahnete vazduh, zadržite vazduh kao da želite da zaronite, i onda napinjete. Pritisak glavice na debelo crevo daće vam osećaj kao da treba da imate stolicu, ali to je samo osećaj koji vas tera da iskoristite napon (kao da imate tvrdu stolicu) i treba da se ispraznite. Može se desiti da jednostavno ne možete da sprečite vikanje, što je normalno, s obzirom na bolnost napona, ali bi bilo bolje da tu energiju usmerite ka snažnom potiskivanju ka dole, da pomognete bebi da što pre izađe.

presecanje pupčanika bebi
Foto: Canva

Tokom ovog perioda, babica ili lekar odlučuju da li će se napraviti epiziotomija (presecanje međice koje olakšava izlazak bebe i sprečava veće cepanje međice) ili ne. Imaćete osećaj da ovaj period traje večno, ali kada je sve u redu, to traje tek nekoliko minuta. Olakšanje kada se sve završi, vi vidite vašu bebu i čujete je kako plače ne može se napisati, niti opisati, mora se doživeti.

Kako izgleda treća faza porođaja?

Treća faza porođaja – ovo je najkraća faza koja traje između 10 i 30 minuta nakon porođaja, kada izlazi posteljica. Ponovo ćete osetiti kontrakcije, koje su sada manje bolne i kraće traju, a babica koja vas je porađala će pomoći da posteljica izađe ili će vam reći da se još jednom napnete, tako da ne bi trebalo da ovaj proces bude posebno neprijatan.

Lekar će pregledati posteljicu da bi video da li je izašla cela, jer ukoliko nije cela, može doći do krvarenja ili infekcije u kasnijem toku oporavka. Nakon toga pregledaju se grlić i vagina, ušiju eventualni rascepi do kojih je došlo tokom porođaja ili epiziotomija, ukoliko je napravljena.

 

mama i beba posle porođaja
Foto: Canva

Ovaj deo može biti prilično neprijatan i pored anestezije koja se daje na mestu šivenja, jer je sva napetost i uzbuđenje oko porođaja prošlo i teže podnosite bol koji je neminovan pri šivenju, ali ne brinite, relativno kratko traje i što se više opustite i sledite uputstva lekara, kraće će trajati.

Kako izgleda četvrta faza porođaja?

Četvrta faza porođaja – ova faza nije sastavni deo porođaja, počinje nakon rađanja posteljice i obično traje oko dva sata, a u stvari je uvedena zato da bi se za to vreme pratilo stanje porodilje (pojava eventualnih krvarenja ili drugih komplikacija) i bebe i omogućilo njihovo upoznavanje.  Nakon toga, idete na porođajno odeljenje, gde ste smešteni sa vašom bebom.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (167)

    • Ja sam dobila epidural koji su mi sami ponudili, da bi mi ga dr anesteziolog samoinicijativno isključila posle sat i po vremena, tj. nije htela da nastavi sa davanjem doza iako nije bilo medicinskih razloga za tako nešto. Tada sam bila jedva 7 prstiju otvorena i porodila sam se kroz 3 i po sata od tada. Posle sam iz novina saznala da su imali Godišnju školu anestezije u akušersvu, upravo o epiduralu, a ja sam verovatno trebala da poslužim kao zamorče da eto i oni daju epi. Pošto su u 12 h imali predavanje, meni od 11h više nisu hteli da daju analgeziju, jer bi u suprotnom morao anesteziolog da ostane pored mene. U otpusnoj listi uopšte nisu ni stavili da sam primila epidural.

      13
  1. Porodila sam se ove godine u maju u bolnici Narodni front,samo reci hvale,sam porodjaj je bio instant brz,bila sam na indukciji citavih pola sata i onda je moj bebac izasao,nisam cak ni usivana unutra samo spolja,jedino sto me bas bolelo to je revizija koja je obavezna,vise me bolelo od samog porodjaja,sto se tice osoblja doktora jako jako strucni ljudi,bitno je da se ne misli negativno a kad bebac izadje svaka bol prestaje da napomenem trebala sam primiti epidural ali nisu stigli da mi daju i bolje…zelim vam svima porodjaj kao moj i strah ostavljate kuci nikako sa sobom

    26
  2. Porodila sam se pre 7 dana u GAK Visegradska u Beogradu. Ostavili su me u porodilistu bez bolova i bila sam tad otvorena 2 prsta. Postepeno sam se otvarala a svaki pregled sam prekukala jer je bio jako bolan. Oko 4 su me pustili da ustanem da prosetam nekih 15min da prosetam i da se istusiram. Posle toga su mi radili UZ i dopler koji su pokazali da je sve u redu. Kad sam se vratila u boks ukljucili su mi indukciju. Pocela je da deluje tek oko 6. Dr Jelena Stojnic mi je probusila vodenjak. Pokusali su da me porode oko pola 2 ali su odustali. Porodila sam se u pola 5, 25.11.2016. Namucili su i mene i bebu. Porodila me je dr Tatijana Dosev a dr Jelena Stojnic mi je uradila epiziotomiju. Beba mi je na institutu za neonatologiju. U komi. Aparati disu za nju. Bubrezi polako otkazuju a mozak nema nikakve reakcije. Na porodjaju su mi dete doveli do tog stadijuma u kome je sad. Pokusavaju da se operu da nesto nije bilo u redu u trudnoci. Beba nema nikakave sanse za oporavak. nece se izvuci sa ovim. Zivot cu da im zagorcam. Pazite se. Morala sam ovo da podelim sa svima. Da otvore oci.

    86
    • Mene porodjaj nije boleo. Mene je bolela samo epiziotomija jer su me mnogo isekli. Poradjala bih se jos sto puta samo da sve bude ok. Ne razmisljaj o bolovima. Svakome traje razlicito. A koliko njih se porodilo porodices se i ti. Samo da sve bude ok. Na porodjaju slusaj samo babicu i saradjuj sa njom. Nemoj da se deres i vices. Trosis snagu na to. Srecno 🙂

      13
    • Ja sam u 30oj nedelji i ne plashim se ni malo. Nekako jedva chekam 🙂 opusti se skroz,vezhbaj disanje svaki dan i razmishljaj kako je prelepo to shto cesh roditi bebicu ! Strah NAJVISHE stvara grch i bol!

      15
    • I ja sam prvo dete rodila u 18toj god. Sada imam 33 i cekam trece dete(u devetom mesecu sam). Prvi put kada sam se poradjala,porodjaj mi je trajao 10 sati. Posto nisam imala iskustva,mislila sam da trebam vikati kada naidje bol(tako sam gledala u filmovima). To mi je bila greska posto sam svu svoju snagu usmerila na vikanje,pa sam bila iscrpljena kada mi je snaga najvise trebala..Drugi porodjaj mi je prosao brzo i lako,stedela sam snagu za zavrsnicu(vec sam imala iskustva)..A sad za treci put jos sam spremnija..Samo slusaj lekare i babice sta ti pricaju i pridrzavaj se toga. Svu srecu ti zelim..Kao da vidim sebe pre 15 godina. Pozdrav i tebi i bebi.

      26
  3. Bolove dobila u 7ujutru,na dan slave. Bolovi su bili blagi,slicni menstrualnim. Muzu nisam rekla jer bi me pre vremena poslao u Betaniju. Ustala sam,okupala se,oprala kosu,ispeglala se i otisla da pomognem ukucanima oko priprema za slavu. U 19:00 bolovi poceli na 3 minuta. Proverila da li je sve u koferu,nasminkala se i krenula. U 20:35 primljena na prijem,pregledana,otvorena 8,5 prstiju,uradjena kratka klizma. U tus kabini sam provela oko 30 minuta. U 21:00 me prikljucili na indukciju. U 22:12 otvorena svih 10 prstiju,prebacena u salu,iz jednog napona izasao beban. Malo me secnuli iz razloga sto sam veoma mlada,inace 17 god pa su se bojali da necu saradjivati. Porodjena u 22:18,bez ikakvih komplikacija. Rodila zivog i zdravog decaka 3,810gr,52cm dugacak. Usivanje nisam ni osetila. Konci ispali posle 10 dana,a ja vec posle 3 nedelje otisla sa bebom kod mame. Veliki pozdrav zabprof. Tihomira Vejnovica koji nam je vodio trudnocu od pocetka do kraja,doktora Bojana Karadagliju,babicu Vesnu i jos mnogo njih koji su bili uz nas u takvom momentu. Drage trudnice,srećno!!! 👄

    117
  4. To ko kaze da porodjaj nije strasan laze tj kako za koga ja sam se namucila kao nikad do sad ali hvala Bogu dragom beba je dobro. Ja sam posla u 3 i 30 ujutro pukao mi vodenjak a dan prije sam imala bolove u ledjima jake. U 4h sam primljena u bolnicu. Bila sam otvorena prst ipo. Jako sporo sam se otvarala obijala sam one inekcije za opustanje sta li je vec to. Pa cu mi zavlacili ruke i oni me otvarali rukama mi sirili grlic da se otvorim a to boli majko mila imala sam kontrakcije ali ne dovoljno jake. Pa su mi prikljucili indukciju. I tek oko 10 do 5 se porodila 14 sati. Ali sad cu biti smijesna kad sam dobila prave bolove pitala sam babicu mogu li u wc da kakim a ona kaze gdje da ides evo djetetu glava i iz jednog napona je izasao stim sto mi je i babica i doktorka legle na stomak. Jos me to boli i bila sam modra na grudi. Posteljica je izasla a sivenje nisam ni osjetila. Ali sve se zaboravi kad vidis malog andjela. Ali teze mi je bilo bez vode no ista. Srecno zelim svima

    42
  5. Moj porod je trajao deset sati.Vodenjak mi je pukao u cetri sata ujutro,uslijedili su blagi bolovi u ledjima i donjem dijelu stomaka.U bolnicu sam stigla u sest sati.Doktor me pegledao a onda su bolovi postajali jaci i cesci.Negdje oko devet pregledala me druga doktorica koja je preuzela smjenu i rwkla da necu brzo roditi jer je prva beba a bila sam otvorena 4cm.Naravno bolovi su nastavili jace i jace da nisam mogla ni sjesti,ni hodati u momentu kada se kontrakcije jave.Negdje oko dvanaest sati trazila sam od doktoeice da me ponovo pregleda jer bolovi su bili nepodnosljivi tada su me ostavili na stolu,bila sam skoro potpuno otvorena al se beba sporo spustala,sali su mi injekciju da mi umanji bolove.Tako sam ostala jos dva sata,a onda su mi ukljucili drip jer su mi unutrasnji misici bili previse zgrceni da se beba nije uspjevala spustiti.Nakon petnaestak minuta babica je rekla da beba polako krece i da se pripremim za zavrsne kontrakcije.Beba je izasla nakon cetri-pet napona s tim da su me rezali.Posteljicu nisam ni osjetila kad je izasla a sivanje je malo bolilo al ni blizu porodjanim bolovima.Savjet buducim mamama:Budite sto opustenije i vjezbajte disanje,zdravo se hranite.

    36
  6. Drage mame, obila sam preporuku za koriscenje preparata Dianatal gel pri porodjaju. To je neki nov proizvod, svajcarski, kazu da se koristi vec nekoliko godina u zemljama zapadne Evrope. Navodno bi trebalo da olaksa i skrati porodjaj. Da li je neko nesto cuo ili se neko mozda porodio uy ovaj proizvod. Hvala!

    22
  7. Drage mame…cekajuci dan porodjaja milion puta sam iscitala tekstove u komentare, neznajuci sta da očekujem na porodjaju…priroda sve podesi sama , toliko je sve individualno od žene do žene…samo budite hrabre i slusajte sta vam govore da radite…meni je porodjaj prošao dobro, negde oko 22h pocele slabe kontrakcije, vise kao zatezanje stomaka, posle ponoci se pojačale, nemoguće ih je neprepoznati 🙂 trajale 40 sekundi na 5 minuta..oko 05h pukao vodenjak, pravac bolnica i malena beba se rodila u 07 h, prirodno bez epidurala, bebcu se zurilo nije bilo vremena…snagu treba čuvati za napone, duboko udahniti vazduh, zadrzati ga sto duze u sebi i sto jace izgurati…porodila se u Pancevu, sve pohvale za nacelnika i porodilište…

    36
  8. meni je prosao termin pa sam morala na lezanje.. nakon 2 dana u bolnici, doktorica me pitala slazem li se sa indukcijom porodjaja, sta sam ja jedva docekala 🙂 receno mi je da ce me ujutru u 7 spustiti u radjaonu te da ce mi toga dana uraditi ctg i malo dripa ukljuciti da vide kako cu reagovati.. na ctg se ispostavilo da imam jake kontrakcije koje sam ja negirala pa nije bilo dripa.. sve se svelo na cekanje jutra.. medjutim, u 3h noci su me probudili bolovi. primjetivsi da se bolovi pojavljuju u pravilnom intervalu svakih 4min, javila sam se sestri i vratila u krevet cekajuci 7. u 7 sam otisla u radjaonu gdje mi je uradjen pregled, ctg, probijen vodenjak i prikljucen drip.. samo 2cm sam bila otvorena.. nakon 3h sam bila otvorena 6cm i dobila sam neku injekciju (nije epidural) koja traje 2h da ublazi bolove. nakon ta 2h otvorena sam 9cm (znaci fali taj 1cm) i naponi pocinju a osoblje kaze “samo disi”.. tako sam ja ostala sama u radjaoni, beba se spusti dovoljno da je mogu pomaziti po glavi i vrati..i tako nekih 10 ako ne i vise puta.. dosli su doktor i sestra nakon pola sata,sat ne znam tacno i porodjaj je poceo..iz 3 napona moja Lorena je izasla.. hvala bogu nisu me sjekli, a nisam ni popucala.. najgori i najbolniji dio za mene je bila posteljica.. trudovi su mi bili nista sta je ono.. nisam zaboravila taj bol, ali kad je pogledam ne zalim.. moj andjeo je uz mene, ziva, zdrava, vesela i zadovoljna 🙂

    23
  9. I naravno nigde u tekstu ne pise da trudnica u odredjenom trenutku porodjaja dobija epidural jer je to, o Boze moj, tako normalno u svetu (cak sta vise,pitaju trudnice ako ne zele epidural), a u Srbiji i dalje moramo da budemo u srednjem veku i da se nedostatak sredstava i anesteziologa skriva recima “pa prirodni porodjaj je pravi,ako su mogle sve zene vekovima iza nas mozemo i mi”.

    79
    • A te komentare tipa moja baba se porodila u kukuruzu ili rodila hrpu dece kući i slično prosto obožavam. To što se neko odluči za epidural ne znači da manje voli svoju bebu, da je kukavica i slično. Svako ima pravo da odluči šta će sa svojim telom da radi. Zbog određenih zdravstvenih problema mislim da nisam kandidat za epidural, ali da ako budem (nekim čudom) mogla da ga dobijem vrlo rado ću prihvatiti.

      43
    • Pročitala sam nedavno tekst u kojem se govori o tome da karakter trudnice određuje/utiče na tok porođaja. I to naravno čitaju buduće porodilje. Nijedan udžbenik iz ginekologije ne navodi karakter trudnice kao toliko presudan faktor za tok porođaja. Na tok porođaja utiče mnogo toga, ali se govori samo o tome da smo mi te koje su za sve odgovorne i ako nešto nije kako treba samo porodilja snosi odgovornost. Umesto da se podjednako radi na informisanju budućih mama (što više školica), uvođenju epidurala, ali i na edukaciji medicinskog osoblja kako postupiti u situaciji kada trudnicu uhvati panika (bez vikanja, šamaranja, vređanja i slično) samo se govori o tome da moramo biti opuštene, nasmejane, da ne slušamo priče tih groznih žena koje su imale teške porođaje itd. i da će onda sve biti u redu. I te žene su to doživele, nisu izmislile i za to je neko odgovoran. Ali, ukoliko nešto nije u redu, to je samo posledica toga što nismo bile nasmejane.

      19
    • Ne nego se kroz sve ove tekstove prolazi kroz prirodan porodjaj, kao i na psiho-fizickim pripremama. Nigde se ne podrazumeva epidural kod nas, dok ga ne zatrazis sama, jer se vecina zena poradja prirodno.

      5
  10. Da podelim i ja svoje iskustvo sa porodjaja od pre cetiri dana. U tri ujutru sam dobila blage menstrualne bolove i blago probadanje u krstima,ali nisam se obazirala na to,nastavila ja da spavam. Probadanja su postala sve češća,iako bolovi uopste nisu bili jaki,ali ja resih ipak da oko 6 ujutru pozovem svog ginekologa,i on mi reče da požurim u visegradsku jer sam dobila probadanja na 5 min. Po dolasku u porodiliste utvrde da sam otvorena 6prstiju,upute me na odeljenje,urade klizmu,od strašnih bolova još uvek ništa. Dok su me sredili za epidural i stavili kateter kontrakcije postaju sve učestalije. Anesteziolog ubizgava dozu anestezije al meni već kreću naponi i za tri min dolazi moj maleni na svet. Dzaba su me boli u kičmu,prošla bez epiziotomije i porodjaj ću pamtiti samo po lepom. Slušajte babicu šta vam priča, ne čitajte losa iskustva,jer žene često vole i da preuveličavaju i prave od sebe heroje. Ne kažem da su svi porodjaji kao moj,al treba biti pozitivan,razmišljati samo pozitivno i otići na porodjaj bez straha. Strah nas najviše paralise i nikako nam nije saveznik. Srecno svim budućim mamama!

    197
  11. Da podelim i ja svoje iskustvo 🙂 Porodila sam se pre 10 meseci , prvo dete , u Gradskoj bolnici … Dr Predrag Mitrovic, sve pooohvale i reci hvale za njega .Vodenjak mi je pukao u 20 h , a porodila sam se u 7 : 50 🙂 Bolelo jeste , ali sam u 5 h fobila epidural , i posle toga su bolovi potpuno stali 🙂 Epizotomija mi nije radjena , tako da s odmah posle porodjaja ustala i nikakvih tegoba nisam imala ! Srecno svim buducim mamama :-*

    24
  12. Srecno svim buducim mamama 🙂 Samo bez straha, nije porodjaj nista strasno. Sa epiduralom se nista ne oseti (bar ja nisam), ali ako se plasite i stezete bolece vas i kad vas pregledaju (cimerka je vristala i kad su joj vodenjak busili, a sve samo zbog straha). Sve krece iz glave, a doktori i babice ce dati sve od sebe da vam pomognu.

    28
    • Cemu epidural ? Zar je bit da se ne osjeti nista ? Ja mislim da bi trebalo bez ikakvih tih ” pomagala “.. pprod treba osjetit apsolutno cijelim tijelom jer je to poseban dogadaj, a ne ga upropastavat tim danasnjim sranjima.

      97
    • Romana, onda ti radi kako mislis da treba, a druge zene pusti da rade kako one misle da treba. Ne moramo svi sve isto raditi, niti postoji samo jedan ispravan nacin zivljenja.

      6
  13. Drage moje trudnicee 🙂
    Porodila sam se pre 4 meseca,i to mi je prvi porodjajj 🙂
    Ustala sam rano ujutru i krenula do kupatila jer sam ugledala da mi je posteljina mokra. Kada sam usla u kupatilo imala sam sta i da vidim,vodenjak mi je pukaoo. Odjednom,osetila sam jak bol u ledjima i pri dnu stomaka da nisam mogla da se pomerim,jednostavno sam ostala u tom polozaju dok suprug nije usaoo u kupatiloo. Otisla sam u bolnicuu,legla na stoo i krece porodjaj.. Posto mi je beba bila karlicno okrenuta,babica je gurala rukom sa strane dok je doktor naslonio ruke ispod mojih grudi i gurao svom snagoom.. U bolnicu sam otisla u 11:45,porodila se u 13:50h 🙂 Termin mi je bio tek pocetkom maja,a ja se porodila 21.aprila,mom sinu se bas zurilo da izadje vanii 🙂 Imam 24 godine,iaoko mi je ovo prvi porodjaj,ja sam prosla kako se samo pozeleti moze.. Imala sam jake kontrakcije ali sve to je zaboravljeno kada sam ugledala mog sincicaa.. Zato zelim da vam kazem,nisu sve trudnoce iste,ne mora da znaci ako se poradjate prvi put da cete imati nesnosne bolove,nismo svee iste i svaki porodjaj je razliciit! Svim buducim mamama zeliim da prodjuu stoo boljee sa sto manje mukee :*
    Pozz za sveee

    52

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Kako izgleda prva faza porođaja?

Prva faza (faza dilatacije) se sastoji iz nekoliko delova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića, a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Dužina trajanja ove faze zavisi od mnogo faktora – kakva je jačina kontrakcija, koliko su česte, da li je porodilja prvorotka ili višerotka… Tokom ovog perioda kontrakcije traju između 30 i 40 sekundi, a dolaze u sve kraćim i kraćim ali pravilnim intervalima, tako da iz početka budu, recimo, na 20 min, pa postaju sve češće i na kraju budu na oko 3 do 5 minuta.

pregled trudnice kod lekara
Foto: Freepik

Tokom ovog perioda u prvoj fazi trudovi obično nisu mnogo jaki i mogu se relativno lako „predisati”, na način na koji ste naučili na pripremnim časovima u školama za trudnice. Moguće je da se u ovom periodu oseća i bol u donjem delu leđa.

Tokom sredine prve faze porođaja grlić se nešto brže širi i skraćuje i taj deo se još naziva i „aktivni deo prve faze”. Trudovi su sve jači i dolaze na oko 3 do 5 minuta, a traju oko 60 sekundi. Moguće je da dođe do nešto izraženijeg krvarenja, zbog većeg širenja grlića.

Poslednji deo prve faze predstavlja kompletno širenje grlića, uz konačno spuštanje bebe niz porođajni put. Ovaj deo je kratak ali vrlo intenzivan, trudovi postaju veoma jaki, dolaze na 2 do 3 minuta, traju oko 90 sekundi, a grlić se širi na 10 cm. Tokom ovog dela možete osetiti jezu, drhtavicu, muku i nagon na povraćanje. Pošto su trudovi jaki, verovatno ćete imati nagon da jako „gurate”, jer se i beba polako spušta.

Treba uvek imati na umu da nema načina da se predvidi koliko će neki porođaj da traje i ne smete postajati nestrpljivi, mada u jednom momentu svaka porodilja ima utisak da se porođaj nikada neće završiti, ma koliko kratko trajao.

Kako izgleda druga faza porođaja?

Druga faza porođaja – tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba da „izgurate” bebu u spoljnji svet. Naponi su veoma jake i bolne kontrakcije koje dolaze na oko 1-2 minuta i traju oko minut. Veoma je bitno iskoristiti svaki napon, da bi beba što manje vremena provela u toj fazi.

Lekar i babica će vam objasniti da treba snažno da udahnete vazduh, zadržite vazduh kao da želite da zaronite, i onda napinjete. Pritisak glavice na debelo crevo daće vam osećaj kao da treba da imate stolicu, ali to je samo osećaj koji vas tera da iskoristite napon (kao da imate tvrdu stolicu) i treba da se ispraznite. Može se desiti da jednostavno ne možete da sprečite vikanje, što je normalno, s obzirom na bolnost napona, ali bi bilo bolje da tu energiju usmerite ka snažnom potiskivanju ka dole, da pomognete bebi da što pre izađe.

presecanje pupčanika bebi
Foto: Canva

Tokom ovog perioda, babica ili lekar odlučuju da li će se napraviti epiziotomija (presecanje međice koje olakšava izlazak bebe i sprečava veće cepanje međice) ili ne. Imaćete osećaj da ovaj period traje večno, ali kada je sve u redu, to traje tek nekoliko minuta. Olakšanje kada se sve završi, vi vidite vašu bebu i čujete je kako plače ne može se napisati, niti opisati, mora se doživeti.

Kako izgleda treća faza porođaja?

Treća faza porođaja – ovo je najkraća faza koja traje između 10 i 30 minuta nakon porođaja, kada izlazi posteljica. Ponovo ćete osetiti kontrakcije, koje su sada manje bolne i kraće traju, a babica koja vas je porađala će pomoći da posteljica izađe ili će vam reći da se još jednom napnete, tako da ne bi trebalo da ovaj proces bude posebno neprijatan.

Lekar će pregledati posteljicu da bi video da li je izašla cela, jer ukoliko nije cela, može doći do krvarenja ili infekcije u kasnijem toku oporavka. Nakon toga pregledaju se grlić i vagina, ušiju eventualni rascepi do kojih je došlo tokom porođaja ili epiziotomija, ukoliko je napravljena.

 

mama i beba posle porođaja
Foto: Canva

Ovaj deo može biti prilično neprijatan i pored anestezije koja se daje na mestu šivenja, jer je sva napetost i uzbuđenje oko porođaja prošlo i teže podnosite bol koji je neminovan pri šivenju, ali ne brinite, relativno kratko traje i što se više opustite i sledite uputstva lekara, kraće će trajati.

Kako izgleda četvrta faza porođaja?

Četvrta faza porođaja – ova faza nije sastavni deo porođaja, počinje nakon rađanja posteljice i obično traje oko dva sata, a u stvari je uvedena zato da bi se za to vreme pratilo stanje porodilje (pojava eventualnih krvarenja ili drugih komplikacija) i bebe i omogućilo njihovo upoznavanje.  Nakon toga, idete na porođajno odeljenje, gde ste smešteni sa vašom bebom.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Sreda, 16.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije