Ima li tog roditelja koji bi mogao da kaže da je naspavan?
Večernji rituali u mnogim porodicama počinju uvek u isto vreme, a koliko će trajati… to se nikad ne zna, a upravo od toga zavisi koliko će sati sna imati roditelji.
Ko se kad kupa, koja je rutina za uspavljivanje, šta se večeras čita i da li su svi popili mleko… Da li je ovaj dan počeo u 5 ujutru ili po uobičajnom rasporedu, da li su i mama i tata imali puno obaveza tokom dana, da li je bio sunčan ili kišan dan… Sve ovo može da utiče na to kako će da teče večernji ritual i priprema za spavanje mališana.
Foto: Pexels
Roditeljima je takođe veoma dobro poznata situacija u kojoj uspavljivanje baš danas ne ide kako treba – iako su svi preumorni. Tačnije, uspavljivanje DECE ne ide po planu, a oni bi odavno već zaspali. Ili bi barem rado legli.
Koje su posledice manjka sna kod roditelja male dece?
Redovan san je ključni faktor za odmor kod odraslih osoba
Deci je potrebna dovoljna količina sna kako bi se pravilno razvijali – i fizički i psihički. San im je neophodan i za odmor od današnjih aktivnosti i kao priprema za sve što ih očekuje narednog dana.
A koliko je sna potrebno roditeljima male dece? Pa – skoro isto kao i deci. Preporuka stručnjaka je da svaka odrasla osoba ima između sedam i devet sati sna svakog dana. Ipak, to mnogim roditeljima ne polazi za rukom.
Posledice nedovoljne količine sna i odmora kod roditelja mogu se manifestovati na različite načine:
- pad kognitivnih funkcija – umor utiče na koncentraciju i fokus
- povećan rizik od prehlade – imuni sistem slabi kada se ne odmaramo dovoljno
- ubrzano starenje – tokom sna se luči hormon rasta HGH koji pomaže obnavljanje ćelija našeg organizma
- fizičke promene na telu – podočnjaci, bore, loš ten
- promene u prehrambenim navikama – nedovoljno odmora tokom noći pokušavamo da nadoknadimo hranom koja će nam dati energiju, a koja je najčešeć puna šećera i masti
Kako nadomestiti manjak sati za spavanje?
Većina roditelja nema mogućnost da sebi priušti 8 sati neisprekidanog sna svakog dana
Ne postoji čaroban štapić niti vila koja će doći i uraditi sve umesto vas, postaviti decu u krevete, uspavati ih, srediti celu kuću i sve što je potrebno za naredni dan, a zatim zaustaviti vreme kako biste vi uradili još nešto za sebe dok ne legnete da spavate. To ipak ne znači da ne postoji rešenje i za problem sa kojim se većina roditelja suočava – manjak vremena za odmor.
Većini ljudi je potrebno neko vreme da bi zaspali i učvrstili san. Iako preumorni, roditelji često ne mogu da zaspe čim legnu – zbog čega “gube vreme” koje bi mogli provesti u preko potrebnom snu.
OptiMel je preparat koji pomaže upravo u ovom problemu – skraćuje vreme koje vam je potrebno da utonete u san. Redovna primena ovog preparata melatonina utiče i na poboljšanje kvaliteta sna zahvaljujući čemu ćete se i sa manje prespavanih sati osećati odmorno.
Kako se melatonin, hormon pinealne žlezde, oslobađa samo u potpunom mraku, a zadužen je za kvalitetan odmor tokom sna – ljudima koji nedovoljno vremena provode u ovakvom ambijentu potrebna je dodatna količina ovog hormona kako bi se osećali dovoljno odmorno i sveže – kao da svakog dana spavaju tih idealnih osam sati tokom noći.
Komentari (0)