Foto: Canva

Kada i kako se primenjuje indukcija porođaja?

Izvor: Bebac

Šta je indukcija?

Indukcija je izazivanje porođaja u situaciji kada porođaj ne počne spontano, a lekar proceni da je za majku i bebu bolje da se trudnoća završi rađanjam bebe pre čekanja spontanog početka rađanja.

Koji su razlozi za indukciju porođaja?

  1. Prenesena trudnoća

    Najčešći razlog je prenesena trudnoća. Zvanično se bebi „dopušta” da boravi u maminom stomaku 42 nedelje ali se u praksi lekari ne oslanjaju isključivo na verovatni termin porođaja jer on ne mora biti tačan već uz pomoć objektivnih parametara ocenjuju starost trudnoće i ploda ultrazvučnim pregledima. Indukcija se primenjuje ukoliko se trudnoća prenese 7 do 14 dana.

  2. Patnja ploda

    Ponašanje bebe, boja i količina plodove vode su pokazatelji stanja u kojem se beba nalazi. Nakon navršenih 40 nedelja, trudnoća se češće kontroliše i prati se stanje ploda. Bilo kakav simptom koji ukazuje na to da plod pati, jasna je indikacija za pokretanje porođaja.

  3. Starost posteljice

    Posteljica posle 40 nedelja polako gubi sposobnost prenošenja krvi. Smanjenjem kapaciteta posteljice plod dobija manje hranjivih materija i kiseonika. Posledica može da bude stagniranje bebe u dobijanju na težini ali i gušenje usled nedostatka kiseonika.

  4.  Zdravstveni problemi majke

    Povišen krvni pritisak sa pratećim komplikacijama, infekcije i bilo koji problem koji je ugrožavajuć za mamu ili bebu, indikacija je za indukciju porođaja.

beba leži mami na grudima
Foto: Canva

Šta je Bišop-skor?

Lekar vrši procenu na osnovu objektivnih parametara o tome da li da pokrene porođaj koji nije spontano započet i to uvek radi u interesu majke i bebe.

Ocena Bišopa je najčešće korišćena metoda za procenu spremnosti grlića materice za indukciju. To znači da lekar ne daje indukciju po slobodnoj proceni već se vodi parametrima koji ukazuju na to da li porođaj može da počne.

Test sadrži pet mera na osnovu kojih se izračunava konačan Bišop-skor (pogledaj tabelu).

GrlićSkor
Bodovi0123
PozicijaNazadCentralnoNapred/
KonzistencijaČvrstSrednje čvrstMek/
Skraćenje (%)0-3040-5060-70Preko 80
Dilatacija (cm)Zatvoren1-23-4Preko 5
Angažovanost glavice-3-2-1, 0+1, +2

 

Bišop-skor je prvobitno razvijen kako bi predvideo verovatnoću da žene uđe u prirodan porođaj u bliskoj budućnosti.

Žena koja ima nisku ocenu 1 ne bi mogla da očekuje da se porodi još oko 3 nedelje. Žena sa višim rezultatom od 10 može očekivati da uđe u porođaj u roku od nekoliko dana.

Iako je bišupova ocena prvobitno korišćena da proceni verovatnoću vaginalnog porođaja kod žena koje su već rađale (višerotke), sada se koristi i za žene koje su prvorotke i kod kojih se predviđa indukcija porođaja.

Ako je Bišop-skor 8 ili veći, šanse za vaginalni porođaj su dobre, a za grliće materice se kaže da su povoljni ili „zreli” za indukciju. Ako je Bišop rezultat 6 ili manje, šanse za vaginalni porođaj su male, a za grliće materice se smatra da su nepovoljni ili „nezreli” za indukciju.

Jednostavniji Bišop-skor koji koristi samo dilataciju, skraćenje i angažovanost, može biti prediktivan za uspešnu indukciju kao izvorni potpun Bišop-skor. Jednostavan Bišopov skor od 5 ima sličnu prediktivnu vrednost uspešnog vaginalnog porođaja kao originalni Bišop-skor koji je veći od 8.

Kako se primenjuje indukcija?

Postoji nekoliko načina indukcije porođaja, a koja metoda će se koristiti zavisi od niza faktora kao i od same procene lekara.

Metode indukcije porođaja su:

  • ubacivanje leka (prostaglandina) u vaginu koji će razmekšati grlić i izazvati dilataciju;
  • ubacivanje prostaglandina, gela u grlić materice;
  • prokidanje vodenjaka;
  • mehanička metoda skraćenja grlića upotrebom katetera;
  • intravenska primena oksitocina koji izaziva kontrakcije materice u kombinaciji sa nekom od predhodno navedenih metoda.

 

Oksitocin se daje u infuziji, uz praćenje stanja  bebe putem CTG monitoringa i redovne preglede stanja grlića.

trudnica na ctg monitoringu
Foto: Canva

Da li indukcija boli jače od prirodnog porođaja?

CTG (kardiotokografija) je metoda kojom se registruju srčani tonovi ploda, uz registrovanje postojanja (ili ne) materičnih kontrakcija. Ovom metodom registruju se kontrakcije identične jačine kao i kod porođaja koji nije pokrenut indukcijom, ali je subjektivni osećaj žena da su izazvane kontrakcije bolnije jer one kreću naglo za razliku od postepenih kontrakcija kod spontanog porođaja.

Koje su kontraindikacije, odnosno kada se indukcija ne primenjuje?

Indukcija porođaja je način da se smanji broj carskih rezova. Međutim, postoje situacije u kojima nije moguće primeniti idukciju pa se takve poodmakle trudnoće koje se, prema proceni lekara moraju završiti, završavaju ipak operativnim zahvatom.

Kontraindikacije za primenu indukcije su:

 

  1. prethodni porođaj završen carskim rezom;
  2. karlična prezentacija bebe;
  3. disproporcije veličine ploda i karličnih mera majke;
  4. prednjačenje posteljice;
  5. višeplodna trudnoća;
  6. anomalija karlice majke.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (25)

  1. U 9 ujutru sam trebala da idem da se porodim prirodno 39. + 6, pukao mi je vodenjak u 3:10 ujutru, u 4 sam stigla u bolnicu sa otvorena 3 prsta, u 4:25 klizma.. Nastavila sam se otvarati bez jacih bolova i porodila sam se u 5:58. Zadnje dve kontrakcije bolele ostalo sam uspela da predisem.
    Epiziotomija nesto najgore( barem meni) . Ukoliko je moguce izbegnite:’)

    0
  2. Pukao mi je vodenjak, dobila sam indukciju koja je trajala 4h uz epidural , kad je krenuo sam porodjaj sve je proslo kako treba oko 10 min malo su me secnuli al nista strasno. Nisam imala bolove.😀

    5
  3. Mene porodjaj uopste nije boleo, a ukljucena mi je bila indukcija. I hvala im na tome, inace ne znam bas kako bi se sve zavrsilo. Jedini osecaj koji sam imala je osecaj pritiska i to je sve. Bol nikakav.

    12
  4. Mene su stavili na indukciju jer sam došla na pregled, na dan termina, bila otvorena 6 prstiju a ni trunku bola nisam osećala. Kako bih nešto osetila uključili su mi indukciju, bolovi su mi bili kao kad dobijem menstruaciju, ništa više od toga. Vodenjak je prekinut, i kad sam se porodila, dr je rekao da je beba malo “patila”, tako da je dobro u mom slučaju što se sve odigralo kako jeste.

    9
  5. Preporucujem svima da uzmu epiduralnu ako ce dobiti indukciju. Ja sam dobila epiduralnu, ali ne jaku dozu posto sam zelela da osetim kontrakcije. I pored epiduralne sam osecala bolove i toliko je stmoglavo brzo islo da sam jedva disala. Porodila sam se u roku od 2 sata nakon pocetka indukcije i popucala toliko da sam iskrvarila 4l krvi i hitno su me usivali pod opstom anestazijom. Sta je tacno bilo lose tu, ne zna se, ali pretpostavljam da je doza bila prejaka.

    4
  6. Ne mogu da verujem da se indukcija daje skoro svakoj porodilji čak i kada to ne treba. Živim u Americi, pre 3 nedelje sam se porodila sa drugim detetom i indukcija mi čak nije ni bila ponudjena(i da jeste odbila bih). Sa prvim detetom mi je bila ponudjena samo zato sto je trebao da se rodi za vreme praznika i odbila sam. Jednostavno moje mišljenje je da ako je trudnoća ok, ako beba nije ugrožena da jednostavno pustimo da ide prirodnim tokom, da se naše telo polako i prirodno pripremi za ono sto sledi. Ne vidim razlog zašto siliti nešto, izlagati majku i bebu nepotrebnom bolu i stresu. Da li u Srbiji postoji opcija da se odbije indukcija? Da li možeš da obijes da te secnu?

    20
    • Zavisi sve da li ce dati indukciju. Evo meni su je dali zato sto sam dugo bila sa puknutim vodenjakom,plodove vode vise nije bilo. Otisla sam u porodiliste 6 cm otvorena,a samo se 1cm otvorila za 26h. Dali su mi indukciju da bih se sto pre porodila jer je bio rizik jos tako da me drze. Porodila sam se posle 10 min od davanja indukcije. Da li mislis da je trebalo da je odvijem i da ugrozim zivot svog deteta?

      13
      • Nisi pročitala dobro i razumela moj komentar. Zašto davati indukciju ako porodilja i beba NISU ugroženi, pod rizikom. Govorim o slučajevima gde porodjaj protiče normalno, gde sve ide svojim tokom i onda se oni odluče da ti daju indukciju samo zato sto se njima zuri, sto im se ne čeka. Ili u mom slučaju sa prvom trudnocom (normalna trudnoća, bez komplikacija, sve je išlo svojim tokom) kad su želeli da mi daju indukciju kako se beba ne bi rodila tokom praznika. U tvom slučaju to je bilo potrebno i tada mi je ok dati da pomogne.

        18
  7. Imala sam nesrecu da mi se desi visoko naprsnuce vodenjaka, plodova voda je po malo oticala i zadrzali su me u bolnici na posmatranju, a sve to 15 dana pre termina. Sledeceg dana plodova voda je skroz otekla tj oko 10h ujutru, a posto ceo dan nije bilo kontrakcija i samo jedan prst otvorena, uvece u 9h su mi dali vensku indukciju. Porodila sam se za malo vise od 3 sata, dali u medjuvremenu 3 injekcije da omeksaju grlić…. Toliko je sve to bolelo da se nikakav bol ne moze meriti sa tim…

    7
  8. Moram da priznam da je sve vrlo individualno. Porodila sam se prirodno, indukcija mi je uključena nakon šest sati od početka porođaja. Dali su mi indukciju kroz venu, nisam imala velike bolove, na kraju sam im govorila da treba da pokačaju protok kapi jer me ne boli strašno. Porodila sam se poslije jedne i po primljene boce i rodila zdravu i žilavu djevijčicu. Sve bih istrpila sam da ne pođem na carski rez.

    14
  9. Ne daju svakoj zeni INDUKCIJU,vec se to zove STIMULACIJA. Znaci svaka zena koja dodje sa prirodnim bolovima daje joj se stimulacija. I ne boli indukcija,vec los nalaz,tj.zena koja nije dobar “kandidat” za indukciju…nije otvorena uopste,nije omeksan grlic itd…

    26
  10. Da, boli mnogo više od prirodnih kontrakcija. Za mene je to nasilje nad ženom. Nakon mojih jakih prirodnih kontrakcija, a posle indukcije od koje sam htela da umrem, porođaj se završio carskim rezom. Da se ikada više porađam, samo bi išla na carski rez.

    31
  11. Zakazano mi je za cetvrtak za tu indukciju,otvorena sam dva prsta a sa prvim detetom sam bila na carski . Citam komentate i svi kazete da je previse bolna . Ja vec imam bolove uz koje umirem kako li cu indukciju da izdrzim ðŸ˜”

    14
  12. Indukcija je toliko “u modi” da ja ne poznajem nijednu ženu koja se, u poslednjih nekoliko godina, porodila prirodnim putem. Sve do jedne tvrde da je mnogo bolelo, jer su bolovi posle injekcije nastupili naglo i telo nije imalo vremena da se prilagodi na toliki intenzitet bola. Razumem da drugačije živimo nego naše majke i bake, da se možda slabije krećemo, manje smo izložene fizičkim naporima, pa to uzrokuje da se bebe sporije nameste u karlici i, generalno, sporije dolazi do porođaja, ali zašto je toliki pritisak u porodilištima da se žene kao na industrijskoj traci što pre porode nikada neću razumeti. Ionako se nedovoljno beba rađa.

    51
  13. Ja opet mislim da je za svaku zenu drugacije. Mebi su naponi bili prestali a otvorena skroz i jos busili vodenjak,dali dve indukcije i nista od bolova. Nego sam radila kako kazu na kraju.

    14
  14. Ja sam jedna od onih”srecnica” kojoj ni taj jek sto se stavlja u vaginu ni indukcija uključena na skoro najave nije pomoglo da se otvorim i na kraju carski rez, posle 12 sati mucunja i bolova od indukcije katastrofalnih. Nisam se prirodno porodila ali iz prica zena koje se porode prirodno mislim da sa indukcijpm mnogo vise boli. Mada kod nas u Uzicu i Cacku(ne znam za ostale gradove) UVEK SVAKOJ PORODILJI uključuju indukciju cim dodje sa bolovima na sto..

    8
    • i ja sam prosla kao vi…Prenela sam 7 dana,i uradili su sve zivo da mi izazovu porodjaj-ricinusovo ulje,gel za razmeksivanje grlica,probusili mi vodenjak,dali infuziju i ko zna sta u nju stavili.i nista.posle 12 sati ja otvorena 2cm sa kontrakcijama manje od 1 min koji su trajali 3 sata i nepodnosljivim bolovima,a trodon i bensedin nisu pomagali…i na kraju sam molila za carski ili epidural,pregledali me i muke se zavrsile carskim rezom.Hvala Bogu sve je proslo super,i oporavak i sa bebom sve u redu.Uvek cu kriviti lekare da su moglid a me ostave na posmatranju i da prate koliko sam otvorena,jer je mozda termin promasen,s obzirom da je sa mnom i sa bebom bilo sve u redu.Bar znam da je drugi carski i da nece biti ovih muka.Novi Sad je u pitanju.

      5
  15. 5 prstiju sam bila otvorena kada su me priključili na indukciju. Umirala sam od bolova, bukvalno osećala kidanje- širenje materice. Bol nikako da prestane. Porodila sam se u roku od 45 min. To je drugi porodjaj. Prvi prirodnim putem, bolelo je u to užasno ali i trajalo dva dana. Tako da indukcija boli – ubija, ali završiš ranije. s tim da je od 8. prsta uključena na 42. stepen ako sam dobro rekla, e to su bile mukeeee da nema reci kojim bih to opisala. uuuuf, i sad se najezim 😉

    21
  16. zaboravili ste reci da se u nekim porodilistima obavezno daje indukcija, da se ubrza porodjaj, jer u bolnici nemaju kapacitet i vremena da cekaju da se porodjaji zavrse prirodno. I da, indukcija boli duplo jace ako ne i vise od prirodnih kontrakcija.

    53

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je indukcija?

Indukcija je izazivanje porođaja u situaciji kada porođaj ne počne spontano, a lekar proceni da je za majku i bebu bolje da se trudnoća završi rađanjam bebe pre čekanja spontanog početka rađanja.

Koji su razlozi za indukciju porođaja?

  1. Prenesena trudnoća

    Najčešći razlog je prenesena trudnoća. Zvanično se bebi „dopušta” da boravi u maminom stomaku 42 nedelje ali se u praksi lekari ne oslanjaju isključivo na verovatni termin porođaja jer on ne mora biti tačan već uz pomoć objektivnih parametara ocenjuju starost trudnoće i ploda ultrazvučnim pregledima. Indukcija se primenjuje ukoliko se trudnoća prenese 7 do 14 dana.

  2. Patnja ploda

    Ponašanje bebe, boja i količina plodove vode su pokazatelji stanja u kojem se beba nalazi. Nakon navršenih 40 nedelja, trudnoća se češće kontroliše i prati se stanje ploda. Bilo kakav simptom koji ukazuje na to da plod pati, jasna je indikacija za pokretanje porođaja.

  3. Starost posteljice

    Posteljica posle 40 nedelja polako gubi sposobnost prenošenja krvi. Smanjenjem kapaciteta posteljice plod dobija manje hranjivih materija i kiseonika. Posledica može da bude stagniranje bebe u dobijanju na težini ali i gušenje usled nedostatka kiseonika.

  4.  Zdravstveni problemi majke

    Povišen krvni pritisak sa pratećim komplikacijama, infekcije i bilo koji problem koji je ugrožavajuć za mamu ili bebu, indikacija je za indukciju porođaja.

beba leži mami na grudima
Foto: Canva

Šta je Bišop-skor?

Lekar vrši procenu na osnovu objektivnih parametara o tome da li da pokrene porođaj koji nije spontano započet i to uvek radi u interesu majke i bebe.

Ocena Bišopa je najčešće korišćena metoda za procenu spremnosti grlića materice za indukciju. To znači da lekar ne daje indukciju po slobodnoj proceni već se vodi parametrima koji ukazuju na to da li porođaj može da počne.

Test sadrži pet mera na osnovu kojih se izračunava konačan Bišop-skor (pogledaj tabelu).

GrlićSkor
Bodovi0123
PozicijaNazadCentralnoNapred/
KonzistencijaČvrstSrednje čvrstMek/
Skraćenje (%)0-3040-5060-70Preko 80
Dilatacija (cm)Zatvoren1-23-4Preko 5
Angažovanost glavice-3-2-1, 0+1, +2

 

Bišop-skor je prvobitno razvijen kako bi predvideo verovatnoću da žene uđe u prirodan porođaj u bliskoj budućnosti.

Žena koja ima nisku ocenu 1 ne bi mogla da očekuje da se porodi još oko 3 nedelje. Žena sa višim rezultatom od 10 može očekivati da uđe u porođaj u roku od nekoliko dana.

Iako je bišupova ocena prvobitno korišćena da proceni verovatnoću vaginalnog porođaja kod žena koje su već rađale (višerotke), sada se koristi i za žene koje su prvorotke i kod kojih se predviđa indukcija porođaja.

Ako je Bišop-skor 8 ili veći, šanse za vaginalni porođaj su dobre, a za grliće materice se kaže da su povoljni ili „zreli” za indukciju. Ako je Bišop rezultat 6 ili manje, šanse za vaginalni porođaj su male, a za grliće materice se smatra da su nepovoljni ili „nezreli” za indukciju.

Jednostavniji Bišop-skor koji koristi samo dilataciju, skraćenje i angažovanost, može biti prediktivan za uspešnu indukciju kao izvorni potpun Bišop-skor. Jednostavan Bišopov skor od 5 ima sličnu prediktivnu vrednost uspešnog vaginalnog porođaja kao originalni Bišop-skor koji je veći od 8.

Kako se primenjuje indukcija?

Postoji nekoliko načina indukcije porođaja, a koja metoda će se koristiti zavisi od niza faktora kao i od same procene lekara.

Metode indukcije porođaja su:

  • ubacivanje leka (prostaglandina) u vaginu koji će razmekšati grlić i izazvati dilataciju;
  • ubacivanje prostaglandina, gela u grlić materice;
  • prokidanje vodenjaka;
  • mehanička metoda skraćenja grlića upotrebom katetera;
  • intravenska primena oksitocina koji izaziva kontrakcije materice u kombinaciji sa nekom od predhodno navedenih metoda.

 

Oksitocin se daje u infuziji, uz praćenje stanja  bebe putem CTG monitoringa i redovne preglede stanja grlića.

trudnica na ctg monitoringu
Foto: Canva

Da li indukcija boli jače od prirodnog porođaja?

CTG (kardiotokografija) je metoda kojom se registruju srčani tonovi ploda, uz registrovanje postojanja (ili ne) materičnih kontrakcija. Ovom metodom registruju se kontrakcije identične jačine kao i kod porođaja koji nije pokrenut indukcijom, ali je subjektivni osećaj žena da su izazvane kontrakcije bolnije jer one kreću naglo za razliku od postepenih kontrakcija kod spontanog porođaja.

Koje su kontraindikacije, odnosno kada se indukcija ne primenjuje?

Indukcija porođaja je način da se smanji broj carskih rezova. Međutim, postoje situacije u kojima nije moguće primeniti idukciju pa se takve poodmakle trudnoće koje se, prema proceni lekara moraju završiti, završavaju ipak operativnim zahvatom.

Kontraindikacije za primenu indukcije su:

 

  1. prethodni porođaj završen carskim rezom;
  2. karlična prezentacija bebe;
  3. disproporcije veličine ploda i karličnih mera majke;
  4. prednjačenje posteljice;
  5. višeplodna trudnoća;
  6. anomalija karlice majke.
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 15.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije