Ako ste bili izloženi velikom oslobađanju amonijaka kao što je prevrtanje kamiona cisterne ili vagona cisterne koja curi bitno je preduzeti određene korake kako bi posledice bile što manje.
Ukoliko ste se našli u blizini havarije brzo se udaljite od područja i smanjite šanse za dalje izlaganje otrovnoj materiji. Ako se curenje desilo u zatvorenom prostoru odmah izađite napolje.
Foto: Freepik
Ako živite u blizini oslobađanja amonijaka slušajte savete hitnih službi koje su izašle na teren. Ukoliko vam savetuju da se hitno sklonite sa lica mesta, učinite to.
Ipak, postoji i duga vrsta ponašanja – a to je obavezan ostanak kod kuće. Kod kuće ćete ostati ukoliko je oblak amonijaka prisutan u vazduhu u vašoj okolini. Dok ste u zatvorenom prostoru, učinite sve da gas ne uđe u kuću:
– zatvorite sva vrata i prozore;
– isključite klima uređaje, ventilatore i grejače i
– zatvorite odžake kako amonijak ne bi dospeo u vaš dom.
Ukoliko ste bili napolju i prošli kroz oblak amonijaka po ulasku u kuću brzo uklonite svu odeću na kojoj se on može naći. Ako je moguće, odeću koja se obično skida preko glave (poput majica i džempera), treba iseći i skinuti što dalje od glave kako hemikalija ne bi dospela u kontakt sa očima.
Stavite svoju odeću u plastičnu kesu i čvrsto zatvorite kesu. Ovim postupkom odlaganja odeće zaštitićete sebe i svoju porodicu. Ovako spakovanu odeću čuvajte na bezbednom mestu dalje od ukućana, a posebno dalje od dece.
Kupanje obavezno kako bi se hemikalija uklonila
1. Brzo isperite amonijak sa kože velikom količinom sapuna i vode i dobro isperite oči vodom
2. Uklonite i odložite kontaktna sočiva
3. Operite naočare sapunom i vodom pre nošenja
4. Nemojte koristiti izbeljivač za uklanjanje amonijaka sa kože
5. Ako je potrebno, odmah potražite medicinsku pomoć
Foto: Freepik
Kakve povrede mogu nastati kada čovek dođe u kontakt sa amonijakom
Curenja amonijaka podrazumeva ispuštanje gasa u atmosferu jer je amonijak tečan samo na temperaturama ispod -35° Celzijusa. Prvi i najvažniji korak u vanrednim situacijama jeste tretman VODOM koja lako rastvara amonijak, a to pomaže pri redukciji širenja štetnog gasa kroz vazduh.
Oči i pluća (respiratorni sistem) posebno su u opasnosti od izloženosti amonijaku.
Kada bezvodni gas ili tečnost amonijaka dođu u kontakt sa ljudskim telom, mogu nastati tri vrste povreda:
Dehidratacija
Ovo se dešava zbog velike moći amonijaka da privlači i apsorbuje vodu. Bezvodni amonijak će izvući vodu iz telesnog tkiva.
Opekotine
Hemijske opekotine su rezultat jake baze koja se formira kada se amonijak kombinuje sa vodom iz telesnog tkiva. Kada amonijak izvuče vodu iz telesnog tkiva, on formira amonijum hidroksid koji može hemijski da spali tkivo.
Promrzline
Do ovoga dolazi jer se oslobođeni tečni bezvodni amonijak čuva na temperaturi od -35°C. Kada dođe do curenja tečni amonijak povlači toplotu iz telesnog tkiva i u trenu izaziva promrzline. Ove povrede će imati oni koji se neposredno nađu na licu mesta kada se nesreća desi.
Foto: Freepik
Deca pod većim rizikom
Ne postoji protivotrov za trovanje amonijakom. Prva pomoć se sastoji od dekontaminacije, održavanja otvorenih disajnih puteva i podrške disanju nakon čega sledi brz transport do bolnice. Nakon dekontaminacije nije potrebna posebna zaštitna odeća za lica koja neguju povređene.
Imajte na umu da su deca mnogo podložnija povredama amonijakom. Takođe, dečji respiratorni sistem će više trpeti uticaj izloženosti amonijaku nego odrasla osoba, jer deca imaju veću površinu pluća u odnosu na njihovu telesnu težinu.
Važno – prva pomoć
Prva pomoć za kontakt sa očima: Odmah ispirati oči najmanje 15 minuta držeći kapke otvorene. Uklonite kontaktna sočiva ako se to može učiniti bezbedno.
Prva pomoć pri kontaktu sa kožom: Dobro isperite izložena mesta vodom. Ako je odeća zaleđena na kožu, prvo odmrznite područje vodom pre nego što skinete odeću. Odeća je tada kontaminirana amonijum hidroksidom i može izazvati sekundarno izlaganje. Nanošenje vode na pacijenta može izazvati hipotermiju, pa koristite ćebad i brzo ih sklonite u toplo i suvo okruženje.
Prva pomoć pri disanju: Premestite osobu na svež vazduh. Ako je disanje prestalo, izvršite veštačko disanje i dajte kiseonik ako je dostupan.
Prva pomoć pri gutanju: Dajte vodu ili mleko da popije ako je pacijent pri svesti i može da proguta. Ne izazivajte povraćanje i dajte aktivni ugalj.
Komentari (0)