Infertilitet nepoznatog razloga
Niko ne može da zna da li će imati problema sa začećem dok se ne nađe u situaciji da želi potomstvo i da određeno vreme ulaže napore da uspe u tome. Na žalost, jedan broj parova susreće se infertilitetom odnosno sa otežanim začećem.
5. Ne postoji drugi zdravstveni problemi sa reproduktivnim organima
Foto: Shutterstock
Šta sve može da utiče na plodnost?
Veza između drugih zdravstvenih karakteristika pojedinca sa reproduktivnim zdravljem nije do kraja istražena, ali se zna koje su bolesti i zdravstveni problemi potencijalni riziko-faktori pri začeću.
Takve bolesti jesu dijabetes, problemi sa tiroidnom žlezdom kao i pojedine autoimune bolesti.
Ostale bolesti odnosno stanja koje se mogu dovesti u vezu sa problemima začeća:
Endometrioza
Poželjno je ispitati da li je kod žene prisutna endometrioza (bolest koja nastaje kada se sluznica materice – endometrijuma – pojavi na jajniku, jajovodu…). Teži oblici ove bolesti mogu biti uzrok neplodnosti, jer endometrijalne ciste mogu uticati na proces ovulacije ali i potencijalno blokirati jajovode.
Foto: Shutterstock
Loš kvalitet jajnih ćelija
Ono što se analizama može pokazati jeste da li žena ima redovne ovulacije, kao i da li poseduje zadovoljavajući broj jajnih ćelija u jajncima. Međutim, ne postoji jednostavan način da se utvrdi da li su jajne ćelije i dobrog kvaliteta. Tek nakon što žena uđe u proces vantelesne oplodnje, jajne ćelije mogu biti analizirane pod mikroskopom. Loš kvalitet jajnih ćelija može biti poslednica godina, drugog medicinskog stanja, ali često može biti i sasvim nepoznatog uzroka.
Loš kvalitet spermatozoida
Kao i slučaju kvaliteta jajne ćelije, pojedina svojstva spermatozoida, na žalost, postaju vidljiva tek nakon što se par odluči za proces vantelesne oplodnje. Ono što je vidljivo i pre toga jeste pokretljivost i oblik spermatozoida. Međutim, lošiji DNK nalaz spermatozoida nije uočljiv pre VTO. Problem sa DNK kvalitetom sperme se povećava sa godinama muškarca, te kod dece čiji su očevi stariji može biti izvesnih zdravstvenih problema na rođenju.
Ukoliko spermatozoid koji izgleda dobro ne uspeva da oplodi jajnu ćeliju koja takođe na osnovu prvih analiza nije problematična, moguće je da postoji problem sa kvalitetom jednog ili drugog (što nije lako utvrditi, a svakako nije lako pre procesa vantelesne oplodnje).
Problemi sa razvojem embriona
Čak i ako dođe do oplodnje i formira se zdrav embrion, potrebno je da se ćelije unutar embriona podele i da se na kraju formira fetus. Kod pojedinih parova problem se može desiti upravo u trenutku kada treba da se formira fetus, što se opet može videti tokom procesa vantelesne oplodnje jer se tada posmatra razvoj embriona.
Kada se sve uzme u obzir, i dalje nije sve što se tiče začeća dovoljno ispitano a što je još nepovoljnije, nije lako ni izmerite sve faktore koji utiču na oplodnju.
Kod mnogih parova zaista ne postoji veliki zdravstveni problem, a mnogi od tih parova uspevaju da postanu roditelji bez medicinskog tretmana nakon dve ili tri godine. Svakako nije lako biti u toj situaciji i samo čekanje može da bude vrlo mukotrpno, a napor ovih parova da saznaju o čemu se radi i da uporno ostaju bez odgovora veoma frustrirajući.
Imajte u vidu da par koji nema nikakvih problema ima šansu 30% za uspešnu oplodnju svakog meseca. Ne 100%. Niko nije te sreće.
Foto: Fotolia
Šta kada je sve u redu, a ipak vam ne polazi za rukom da zatrudnite?
Na sve strane oko sebe čujete da je ”sve u vašoj glavi”, da nećete zatrudneti dok god ste pod stresom, da se morate opustiti. To zaista jeste najlakše tumačenje ljudima oko vas. Međutim, ono što je istina je da vi zaista prolazite kroz životni problem koji je nemoguće proći bez stresa ukoliko vam je stalo da se završi na pozitivan način odnosno trudnoćom. Nije očekivano da osobe kojima je nešto u životu veoma važno tome pristupaju ravnodušno. Ako situaciji pridodate činjenicu da niste dobili odgovor zašto vam se to dešava, osećaj bespomoćnosti je prisutan, ali svakako ne i od pomoći.
Foto: Shutterstock
Kada budete spremni da situaciju doživite na drugi manje intenzivan način vi ćete tako i uraditi. U međuvremenu, uvek možete da razmišljate o tome na koji način da svoje zdravlje poboljšate. Pod zdravljem se ne misli samo na fizičko već i na mentalno. Razgovor sa pravom osobom ili stručnjakom može biti velika blagodet za vas. Potiskivanje i negiranje problema svakako vam ne može pomoći.
Što se fizičkog zdravlja tiče, idite na redovne kontrole i po potrebi tražite različita stručna mišljenja. Vaš životni stil bi trebao biti što umereniji i zdraviji, bez previše kofeina, bez unosa alkohola, konzumiranja cigareta i sa akcentom na izbalansiranoj ishrani i umerenoj telesnoj kilaži.
Komentari (0)