Jedna od gošći Bebac live emisije bila je i dr Gorica Đokić, neurološkinja i predsednica Sindikata lekara i farmaceuta. Doktorku Goricu smo pozvali kako bismo iz različitih uglova sagledali trenutno stanje zdravstva u Srbiji, kao i dostupnost lekara specijalista, koji su svakoj ženi koja se odluči na trudnoću nepohodni.
Bebac Live: Iz Srbije je tokom prethodnih devet godina otišlo oko 6.000 lekara specijalista
Izvor: Bebac
Tokom poslednjih nekoliko godina, a sasvim moguće i nešto duže, primećujemo izuzetno duge liste čekanja kod lekara specijalista, neretko i nemogućnost da dobijemo bilo koji termin, a kada ga čak i dobijemo provešćemo gotovo ceo dan u čekaonici.
Na svo to stanje moramo dodati i to da mnoge trudnice, koje žive u unutrašnjosti, moraju da putuju u druge gradove kako bi otišle na redovne kontrole, a kako li se tek moraju snalaziti kada situacija zahteva hitnu reakciju.
Iz svih ovih razloga želeli smo da saznamo kakva je trenutna situacija u Srbiji kada je u pitanju broj lekara specijalista.
— Tokom poslednjih devet godina iz Srbije je otišlo preko 6.000 lekara — rekla je dr Gorica Đokić i dodala da ne odlaze samo mladi lekari, kao što se to često misli. Odlazi i iskusniji kadar i taj odnos mladog i starog kadra je gotovo srazmeran, a najveći nedostatak je kod lekara specijalista.
— Prosek lekara u Srbiji je 283 lekara na 100.000 stanovnika. Najniža brojka koja postoji u Evropskoj uniji je 400 — navela je popdatke dr Gorica Đokić za Bebac portal.
Uzrok ovakvog stanja u državnom zdravstvu proističe iz mnogobrojnih razloga, a u najnovijoj Bebac live emisiji doktorka Đokić je istakla sve manji broj upisa i specijalizacija na ginekologiji i visoku prosečnu starost lekara specijalista u Srbiji:
— Prosečna starost lekara specijalista u Srbiji je iznad 55 godina — ukazala je dr Đokić, što je posledica restriktivnih i vrlo retkih dodeljivanja specijalizacija tokom poslednjih 15 godina u Srbiji.
Iako se često naglašava da u Srbiji postoji veliki broj lekara, ističe se da lekari opšte medicine ne mogu da pokriju sve što se na njihovim dnevnim spiskovima nalazi, a da li zaista treba da naglašavamo da su oni prvi korak u pružanju zdravstvene nege, a ustvari u praksi sve češće i jedini.
Poslušajte celu emisiju u kojoj smo se iz različitih uglova i različitih profesija bavili temom majčinstva i ukazali na nephodnu sistemsku podršku mamama i roditeljstvu.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)