Investitori ne žele da čekaju dugo na isplatu novca iz subvencija za kupovinu prve nekretnine za mame – sa ovom tvrdnjom se roditeljskom Portalu „Bebac“ obratila mama Bojana iz Novog Sada. Ona kaže da ispunjava sve uslove propisane Zakonom o finansijskoj podršci mamama sa decom, ali da joj to ne omogućava da konkuriše za subvenciju. Zašto?
— Želela sam da pokušam da apliciram ali, nažalost, investitori ne žele da pristanu na to i mi majke nemamo mogućnost, barem u Novom Sadu, da uopšte pokušamo da dobijemo tu “pomoć” od države jer niko, kako su mi rekli, neće da čeka da legne taj novac, procedura je teška i dugo traje, pa zatim čak i ako se odobri dugo se čeka na uplatu, po njihovim rečima i po 7-8 meseci — navela je ova mama.
„Niko, kako su mi rekli, neće da čeka da legne taj novac, procedura je teška i dugo traje”, kaže mama iz Novog Sada
Kada je čula takav stav investitora, odgovor na pitanje koliko se čeka na uplatu pokušala je da dobije u nadležnom Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju, kao i u nadležnom gradskom sekretarijatu. Međutim, u tome nije uspela.
Uprkos tome što smo pre dve nedelje uputili zvanično pitanja Ministarstvu za brigu o porodici i dmeografiju, ni roditeljski portal Bebac takođe nije dobio odgovore na pitanja koja najviše interesuju mame. To su: koliko je prosečno vreme čekanja od predaje dokumentacije do novca na računu, ukoliko se odobri, kao i pitanje koliko je vremena potrebno od predaje zahteva do odgovora Ministarstva.
Program pomoći države za kupovinu prve nekretnine po osnovu rođenja deteta postoji dve godine. Ovo pravo do sada je ostvarilo 583 majke, stoji na portalu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.
Ukoliko se zna da se u Srbiji godišnje rodi oko 60.000 beba, ostaje pitanje zbog čega je tako mali broj majki uspeo da ostvari ovo pravo i tako dođe do krova nad glavom za svoju porodicu.
Maksimalni iznos sredstava koji se može odobriti za ove namene je 20.000 evra.
Pravo na novčana sredstva može se ostvariti za izgradnju kuće u jedinicama lokalne samouprave koje su utvrđene kao devastirana područja u visini 50 odsto vrednosti radova, kao i za izgradnju kuće u ostalim jedinicama lokalne samouprave – u visini 20 odsto vrednosti radova.
Takođe, ovo pravo može se ostvariti i za kupovinu kuće ili stana – u visini 20 odsto vrednosti nepokretnosti procenjene od strane nadležnog poreskog organa, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti.
Takođe, može se ostvariti i za učešće u kupovini kuće ili stana putem stambenog kredita – u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto prodajne cene utvrđene predugovorom o prodaji nepokretnosti, odnosno ugovorom o prodaji nepokretnosti.
Komentari (0)