Pismo koje je nazvano „10 bebinih zapovesti” postoji već godinama. Iako nije poznato ko je autor ovog predivnog pisma, ono se deli i čita iznova i iznova, zbog dobrog razloga.
Pismo omogućuje jedinstvenu perspektivu novorođenčeta i podseća roditelje da će prve nedelje biti zahtevne, teške i nezahvalne, ali da će s vremenom postajati lakše i lepše.
„Dragi mama i tata”, počinje pismo, „molim vas da sačuvate ovo pismo kako biste ga iznova i iznova mogli pročitati kada stvari neće teći tako glatko i kada ćete se osećati iscrpljeno.”
U pismu se dalje spominje kako ne bismo smeli da imamo prevelika očekivanja od svojih novorođenih beba, ali ni od sebe.
Foto: Canva
„Dajte i sebi i meni šest nedelja kao rođendanski poklon – šest nedelja za mene kako bih rasla, razvijala se, postala zrelija i stabilnija, te predvidljiva – šest nedelja za vas kako biste se odmorili i opustili, i dopustili svom telu da se vrati u normalu.
Te prve sedmice zaista i jesu teške. Čak i kada roditelji imaju bebu koja puno spava i retko plače, nova uloga roditelja zahteva prilagođavanja koja zaslužuju podizanje spomenika. A kada roditelji imaju zahtevnu bebu, te prve nedelje zaista mogu biti iscrpljujuće.
„Molim vas, oprostite mi ako puno plačem. Nisam neki tiranin koji je poslat da bi vam zagorčao život. Molim vas, odvojte vremena kako biste saznali ko sam ja, kako se razlikujem od vas i koliko puno toga vam mogu pružiti.”
Foto: Freepik
Pismo podseća roditelje da će greške uvek postojati, da ne postoje „savršeni roditelji” i „savršena beba”.
„Molim vas, zapamtite da sam otporna i žilava i da mogu da izdržim mnoge prirodne greške koje ćete napraviti. Dokle god ih činite s ljubavlju, ne mogu biti povređena.”
Poslednji deo pisma osvrće se na jednu stvar koju bi svi roditelji trebalo da zapamte, bez obzira koliko dece imaju ili koliko njihova deca imaju godina – a to je da brinu o sebi, o svojoj ishrani, da se odmaraju i da vežbaju kako bi imali strpljenja i energije kad su sa svojim detetom.
Isto tako, podseća nas na naše partnere i na negovanje naših odnosa.
„Molim vas, brinite o svom odnosu jedno s drugim. Šta znači povezanost s porodicom, ako ne postoji porodica s kojom bih se mogla povezati.”
I na kraju, pismo nas podseća kako će „sve to proći”, te da ne smemo „zaglaviti” u trenutku. Postoje faze i ponašanja kroz koja deca prolaze, bez obzira na uzrast, a koja se čine kao da će trajati zauvek.
„Imajte ’ono najvažnije’ na umu. Ja ću ovakva biti jako kratak period, iako vam se sad možda čini da će to biti zauvek. Uživajte u meni, jer nikada više neću biti ovako malena!”
Izvor: miss7mama.24sata.hr
Komentari (0)