Kako deca mogu da štede u banci?
Kao i odrasli, i deca mogu da štede u banci. Jedina razlika je u tome što decu do 18 godina moraju da predstavljaju roditelji ili staratelji kao zakonski zastupnici. Naime, ako želite detetu da otvorite račun, treba sa ličnim dokumentima da odete u banku. Vi, kao roditelj ili staratelj, trebalo bi da stvorite naviku kod deteta da nauče kako se štedi i zašto je štednja važna. Za početak, kupite detetu kasicu i naučite ga da u nju stavlja novac, a idite zajedno u banku i oročite ga.
Kako detetu otvoriti račun?
U skoro svim bankama u Srbiji princip otvaranja računa je isti. Potrebna vam je lična karta i izvod iz matične knjige rođenih deteta. U slučaju da račun za dete otvarate kao staratelj, osim ličnih dokumenata, trebalo bi da dostavite i dokumenta, kao dokaz da ste vi staratelj detetu.
Ko može da otvori štednu knjižicu za dete?
Štednu knjižicu i račun za dete u banci mogu da otvore isključivo roditelji i staratelji i to i ume deteta. Ipak, ako neko drugi od rodbine želi to da učini, ujak, stric, baka, deka, tetka… moraće to preko vas. Kada se račin otvori, rodbina vas može ovlastiti da u njihovo ime uplaćujete novac. Ipak, jednostanije je da detetu daju novac, a vi odete u banku i oročite ga.
Kada i da li dete može da diže novac samostalno?
Sve dok je dete maloletno samo roditelji ili staratelji imaju pravo da raspolažu novcem. To znači da do punoletstva deca ne mogu da podižu novac. Vi možete čak da obavljate transakcije preko detetovog računa, ali samo do trenutka dok ono ne napuni 18 godina.
Koje su vrste štednje postoje?
Roditelji se najčešće opredele za oročenu štednju ili štednju po viđenju, što je zapravo i najčešći oblik štednje u našim bankama. Ukoliko se odlučite za štednju po viđenju odnosno preko štedne knjižice, treba da znate da novcem raspolažete bez bilo kakvih ograničenja. Znači, da ako vam je novac potreban možete ga podići odmah bez promene kamatne stope. Kamata je uvek manja nego kod oročene štednje.
Ako se odlučite za oročenu štednju znajte da tada pare ulažete na unapred određeni fiksni period. Kamata kod oročene štednje je veća od kamate za štednju po viđenju.
Kada se može podići novac?
Banka će vam umanjiti kamatu, ako vam kojim slučajem novac zatreba pre isteka ugovorenog roka sa bankom. Ta kamata je na nivou kamate štednje po viđenju. Kod pojedinih banaka novac uopšte ne može da se podigne do punoletstva deteta. Ukoliko vam odobre i dozvole podizaje novca, umanjiće iznos osnovice, a kamatu nećete dobiti.
Kako izabrati banku?
Pre nego što se odlučite za bilo koju banku kod koje možete da otvorite račun za dete, najbolje bi bilo da se dobro raspitate o uslovima. Najbitnije je da saznate kolika je sigurnost depozita, kolika je kamata i odgovarajući rok, a pre svega treba da se raspitate da li je banka korektna prema svojim klijentima. Razgovarajte sa prijateljima i poznanicima, rodbinom kako biste saznali koja banka njima uliva najviše poverenja.
Koliko je novca potrbno za ulog?
Ne brinite, jer da biste otvorili detetu račun, ne morate imati velike iznose novca. Možete uplaćivati manje, ali ipak redovne iznose. Od vaše plate i i novca koje dete dobije za rođendan, zavisi koliko ćete štedeti i uštedeti. Najbitnije od svega jeste da stvorite kod deteta naviku da štedi.
Ko garantuje za detetov i vaš novac?
Za vaš novac garantuje Agencija za osiguranje depozita. To je specijalizovana državna ustanova čiju osnovnu delatnost čini osiguranje depozita. Osiguranje depozita ima za cilj zaštitu deponenata u slučaju prestanka rada banke. Osim toga obaveza je banaka da izdvajaju obavezne rezerve kod Narodne banke Srbije.
Komentari (0)