Mobilni telefoni postali su neizostavan deo našeg svakodnevnog života. Međutim, dok uživamo u brojnim prednostima koje nam ovi uređaji pružaju, postavlja se pitanje – koliko smo svesni potencijalne štetnosti zračenja koje emituju? Ovaj tekst bavi se upravo ovim pitanjem, proučavajući štetne efekte zračenja mobilnih telefona, a poseban naglasak će biti stavljen na štetnost kod dece.
Foto: Freepik
Mobilni telefoni koriste radiofrekvencijsko zračenje (RF), koje spada u nepionirsku vrstu nejonizirajućeg zračenja. Ovo zračenje se razlikuje od jonizirajućeg zračenja, poput rendgenskih zraka i gama zračenja, koje može uzrokovati ozbiljne genetske promene i kancerogene efekte.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) klasifikovala je nejonizujuće zračenje zračenje kao „verovatno kancerogeno za ljude, na osnovu povećanog rizika od glioma, vrste raka mozga”. Iako mnoge studije nisu uspele da pruže jasne dokaze o štetnosti zračenja mobilnih telefona po zdravlje, postoje zabrinutosti i neka istraživanja koja ukazuju na potencijalne rizike.
Neki od najčešćih zdravstvenih problema povezanih sa dugotrajnom izloženošću nejonizujuće zračenju uključuju:
Povećan rizik od raka mozga: Iako istraživanja nisu donela konačne zaključke, postoje naznake da dugotrajna upotreba mobilnih telefona može povećati rizik od razvoja tumora mozga.
Problemi sa spavanjem: Zračenje mobilnih telefona može ometati san, otežavajući ljudima da zaspu i ostanu u dubokom snu.
Povećana temperatura tkiva: Nejonizujuće zračenje može uzrokovati zagrevanje tkiva, što može dovesti do oštećenja ćelija i tkiva na dugi rok.
Potreban je poseban oprez kada su deca u pitanju
Deca su posebno osetljiva na potencijalne rizike zračenja mobilnih telefona iz nekoliko razloga. Dečji organizam se još uvek razvija, pa su ćelije i tkiva kod dece osetljivija na potencijalne štetne efekte zračenja. Dugi razlog je što deca često koriste mobilne telefone za igre, video pozive i druge aktivnosti koje zahtevaju produženu izloženost uređaju. Još jedan razlog leži u tome što deca počinju koristiti mobilne telefone u sve ranijem uzrastu, često pre nego što su sposobna razumeti potencijalne rizike.
Foto: Freepik
Takođe, postoji zabrinutost da bi izloženost zračenju mobilnih telefona u ranom uzrastu mogla imati negativan uticaj na razvoj mozga kod dece.
Kako koristiti mobilni, a da budemo bezbedni
Iako istraživanja i dalje traju kako bi se razjasnile potencijalne štetnosti, postoje neke preporuke i mere predostrožnosti koje roditelji i deca mogu preduzeti.
Za početak deci se može savetovati da smanje vreme provedeno na mobilnom telefonu i da koriste uređaje samo kada je to stvarno potrebno. Ne bi bilo loše kada bi se koristile slušalice ili hands-free uređaji što na kraju može smanjiti izloženost glave zračenju tokom razgovora.
Preporučuje se da se telefon drži dalje od tela dok se ne koristi, na primer, u torbici umesto u džepu, naravno spavanje pored telefona nikako ne bi trebalo da bude opcija.
Iako istraživanja još uvek nisu pružila definitivne dokaze o štetnosti zračenja mobilnih telefona, postoji dovoljno zabrinutosti da bi se preduzele mere predostrožnosti, posebno kada je reč o deci. Roditelji i deca trebaju biti svesni potencijalnih rizika i primenjivati odgovarajuće mere kako bi smanjili izloženost zračenju i zaštitili svoje zdravlje.
Komentari (0)