Video elektroencefalografija (VEEG) je važna metoda koja se koristi za proučavanje mozga kod dece sa pervazivnim poremećajem i autizmom. Ova neinvazivna tehnika omogućava registrovanje električne aktivnosti mozga, što pruža informacije o različitim aspektima moždane aktivnosti.
Foto: Freepik
VEEG omogućava istovremeno praćenje električne aktivnosti mozga i detetove kontinuirane aktivnosti. Ova tehnika se koristi za razlikovanje epileptičnih napada od neepileptičnih epizoda, kao i za registrovanje epileptiformne aktivnosti koja se ne može uočiti standardnim elektroencefalografskim (EEG) pregledom zbog nedostatka saradnje deteta ili dužine pregleda.
Prednost VEEG-a je u tome što nema ograničenja u trajanju pregleda, a dužina pregleda zavisi od informacija koje se očekuju. Obično se preporučuje pregled dok je dete budno, uz primenu različitih metoda aktivacije, kao što su svetlosni ili zvučni stimulusi. Takođe, pregled u toku spavanja je takođe važan, gde se prate različite faze spavanja. VEEG pregled omogućava sigurno isključivanje artefakata i potvrdu napada putem sinhronog registrovanja kliničkih napada i epileptiformne aktivnosti.
Ova metoda je neophodna za razlikovanje subkliničkih napada
Istraživanja koja su sprovedena tokom proteklih 20 godina su pokazala da deca sa pervazivnim poremećajem i autizmom često imaju neepileptične promene i subkliničke epileptiformne abnormalnosti. VEEG pregled je neophodan kako bi se razlikovali subklinički napadi od stereotipija i hipermotorne aktivnosti kod ovih dece. Takođe, VEEG pregled tokom spavanja je važan za potvrdu ili isključenje epileptiformne aktivnosti, kao i za dijagnozu epileptičkog poremećaja tokom spavanja.
Foto: Freepik
Nalazi elektroencefalografije kod dece sa pervazivnim poremećajem i autizmom često pokazuju abnormalnosti u mozgu, kao što su dislokacija brze beta i spore teta aktivnosti, epileptiformne promene u frontalnom i centrotemporalnom regionu, kako tokom budnosti, tako i tokom spavanja.
Primenom VEEG pregleda kod dece bez klinički opserviranih napada, moguće je razlikovati epileptičke napade od stereotipija i neepileptičkih epizoda odsutnosti. Ovo omogućava primenu specifične terapije protiv napada, što može dovesti do kontrole napada i smanjenja simptoma pervazivnog poremećaja i autizma.
Istraživanja su pokazala da se epileptiformne promene javljaju kod visokog procenta dece sa autizmom, posebno kod dece sa progresivnom regresijom. Takođe, klinički opservirani napadi sa epileptiformnim promenama mimo napada su česti tokom spavanja.
Za adekvatan i potpun elektroencefalografski pregled kod dece sa pervazivnim poremećajem i autizmom, koji omogućava dijagnostikovanje patološke moždane aktivnosti, registrovanje epileptiformne aktivnosti i diferenciranje epileptičkih napada od stereotipija, neepileptičkih epizoda odsutnosti i drugih patoloških obrazaca ponašanja, neophodan je višesatni VEEG pregled.
Ova metoda pruža važne informacije za dijagnostikovanje i adekvatno lečenje dece sa pervazivnim poremećajem i autizmom. Uvođenje specifične terapije protiv napada na osnovu rezultata VEEG pregleda može doprineti poboljšanju moždane aktivnosti, kontroli napada i smanjenju simptoma ovih poremećaja.
Komentari (0)