Ona je obrazovanija i ređe zaposlena nego što je to slučaj kod muškaraca na tržištu rada. Manje firmi je u njenom, nego u njegovom vlasništvu, a isto važi i za preduzetničke agencije i radnje. Žena je manje i među direktorima, članovima nadzornih odbora, ali i u Srpskoj akademiji nauka. Kompjuterski su veštije, češće koriste internet od muškaraca, ali ih je manje u IT sektoru. Zarađuju manje i u većem su riziku od siromaštva.
Foto: Freepik
I, kao što je pokazalo prošlogodišnje istraživanje sajta Poslovi Infostud ” spremnije su da „zasuču rukave” i prihvate zaposlenje za čak 200 evra nižu platu nego što to očekuju muškarci.
Ovako, najjednostavnije gledano, izgleda slika prosečne žene na tržištu rada u Srbiji iz ugla zvanične statistike i podataka koje prikupljaju i objavljuju i druge zvanične institucije i kompanije.
Tek četvrtina na upravljačkim pozicijama
Slika žena u srpskom biznisu, prema poslednjem preseku Agencije za privredne registre dostavljenom portalu Poslovi Infostud pokazuje da je među registrovanim aktivnim preduzetnicima svaka treća žena ” ima ih 96.213 od ukupno 290.915 registrovanih preduzetnika.
Kada je reč o preduzećima, među vlasnicima i direktorima firmi, žena ima tek oko 25 odsto ” 43.497 od 170.757 vlasnika udela u srpskim firmama.
Kompanijama rukovodi ukupno 28.149 direktorki, što je 24 odsto od ukupnog broja zvaničnih zastupnika preduzeća kojih ima 116.673. Među članovima raznih nadzornih odbora, žena je 28,6 odsto ” 1436 žena od 5027 članova NO.
Češće su izložene diskriminaciji
Od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji ” a bilo ih je 2,9 miliona prema podacima iz poslednje dostupne Ankete o radnoj snazi Republičkog zavoda za statistiku za četvrti kvartal 2021. godine ” žene čine manji deo. Zaposleno ih je ukupno 1,285 miliona, naspram 1,63 miliona zaposlenih muškaraca.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je u intervjuu za sajt Poslovi Infostud povodom Međunarodnog dana žena izjavila i da su žene na tržištu rada definitivno češće izložene diskriminaciji, i to u vezi sa trudnoćom i materinstvom.
” To se vidi kao trend i kroz praksu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, gde su pritužbe na osnovu pola, pored bračnog i porodičnog statusa, godina starosti i zdravstvenog stanja najčešće ” rekla je Brankica Janković, napominjući da se žene na tržištu rada u Srbiji teže zapošljavaju, lakše otpuštaju i, iako su brojnije i obrazovanije, u nekim sektorima imaju manju platu od muškaraca.
Foto: Freepik
U proseku očekuju 200 evra manju platu
Sajt Poslovi Infostud je u novembru 2021. godine objavio rezultate velikog regionalnog istraživanja sprovedenog za vreme trajanja Regionalnog sajma poslova. Cilj je bio da se utvrdi stanje kako na spskom, tako i na regionalnom tržištu rada. Kao i prethodnih godina, istraživanju su se priključili partnerski najveći sajtovi za zapošljavanje iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Slovenije. U istraživanju je učestvovalo 4706 ispitanika iz Srbije koji su podeljeni u tri grupe: nezaposleni (52%), zaposleni (41%) i oni koji se i dalje školuju (7%).
” Ni 2021. godine nije došlo do promene, tako da žene i dalje imaju niža očekivanja nego muškarci. One očekuju platu od 700 evra mesečno, dok muškarci misle da im sleduje u proseku oko 890 evra. To zapravo pokazuje da žene pretpostavljaju da treba da imaju skoro 200 evra manju platu od muških kolega ” navodi se u istraživanju Poslova Infostud.
Podaci Nacionale službe za zapošljavanje za januar ove godine pokazuju da je u Srbiji zvanično 479.709 nezaposlenih. Po statistici NSZ više od polovine nezaposlenih (56 odsto) čine žene (267.754).
U proseku imaju 9% manja primanja
Platni jaz, prema publikaciji Republičkog zavoda za statistiku, između žena i muškaraca za 2018. godinu iznosio je 8,8 odsto, što znači da su žene za toliko bile manje plaćene od muškaraca.
” Ovaj podatak svrstava Srbiju među zemlje sa najnižim platnim jazom u Evropi. Međutim, ako se zarade posmatraju prema stepenu obrazovanja ili zanimanjima, razlike u zaradama između žena i muškaraca su znatno veće od prosečnog platnog jaza, najčešće u korist muškaraca ” ocenjuje Republički zavod za statistiku.
Učešće žena sa niskim zaradama u ukupnom broju žena (18%) veće je od učešća muškaraca sa niskim zaradama u ukupnom broju muškaraca (17,8%).
Ceo tekst pročitajte na sajtu poslovi.infostud.com >>
Komentari (0)