Foto: Pixabay
Rak dojke je najčešća vrsta karcinoma koja pogađa žene širom sveta i on spada u 12% svih svetskih potvrđenih karcinoma godišnje. Takođe, rak dojke je drugi po redu uzročnik smrti među ženskom populacijom. U svetu se godišnje dijagnostikuje više od 1.7 miliona novih slučajeva karcinoma dojke, od kojih je preminulo preko 571 hiljada žena.
Foto: Freepik
Razne vrste imunoterapija za lečenje raka dojke su trenutno u procesu ispitivanja i razvitka. Nekoliko prekliničkih kao i kliničkih studija pokazao je da imunoterapija ima ogroman potencijal u povećanju kvaliteta života pacijenata obolelih od karcinoma dojke. Suština i princip imunoterapije jeste da ojača i pruži potporu imunom sistemu obolelog u borbi protiv malignih ćelija.
Imunoterapija ima nekoliko prednosti u odnosu na hemoterapiju, kao i na druge ciljane tretmane:
1) Šansa od nuspojava je retka, iz kog razloga se imunoterapija može primenjivati tokom dužeg vremenskog perioda;
2) Može da se kombinuje sa drugim lekovima bez bojazni od kontraindikacija;
3) Pacijenti imaju manju šansu da postanu rezistentni na terapiju;
Foto: Pixabay
Lečenje sopstvenim ćelijama, ali i uz pomoć matičnih ćelija, predstavlja budućnost medicine i imunoterapije i sasvim je izvesno da će se u narednoj deceniji sve više pacijenata sa malignim oboljenjima podvrgavati ovakvom vidu lečenja.
Imunoterapija matičnim ćelijama je svakako bolji izbor ukoliko je imuni sistem pacijenta veoma oslabljen, što je često slučaj kod starijih osoba ili osoba koje pored karcinoma, boluju od drugih teških hroničnih bolesti.
Komentari (0)