Zašto je odlazak na selo najbolja stvar koju smo učinili za našu decu?
Rođena sam u Beogradu. Tamo sam odrasla. Tamo sam se školovala. U Beogradu mi se rodilo i prvo dete. A onda, kada je D napunio dve godine, preselili smo se u razuđeno, skoro opustelo planinsko selo. Mnogi bi verovatno rekli da smo sišli s uma. A to je zapravo verovatno najbolja stvar koju smo učinili za našu decu.
Do ove verovatno mnogima čudne odluke je došlo usled niza događaja, koji su tako zaređani samo potvrđivali da je odlazak na selo prava odluka: D je često bio bolestan i imao je problema sa sinusima, ja nisam mogla da nađem posao, a za D nismo mogli da nađemo mesto u vrtiću. Pošto sam ja tad bila nezaposlena, na listi za vrtiće smo bili pri dnu. A ja nisam mogla da se zaposlim dok on ne pođe u vrtić, jer nije imao ko da ga čuva. I tako sam bila u začaranom krugu. A onda je konačno odluka pala – na proleće se selimo u Crnu Travu, odakle je moja baka.
Obe ćerke su nam se rodile ovde i one su od rođenja planinska deca. D je u međuvremenu stekao dobar imunitet i postao mnogo otporniji. A život na selu i još pritom na planini ima nebrojeno prednosti za decu.
Crna Trava se nalazi nadomak Vlasinskog jezera, na oko hiljadu metara nadmorske visine. Samim tim imamo čist, zdrav, planinski vazduh koji i tek kako treba vrednovati i ceniti. Danas je, nažalost, život na čistom vazduhu zaista privilegija. Živimo u kući sa dvorištem, što znači da je deci boravak na otvorenom dostupan uvek.
Oko nas je priroda, livade, šume, cveće, divlje voće. Preko leta idemo u “divlje šetnje”, beremo borovnice, maline, kupine. Deca uživaju u tome, a pritom je ovo voće veoma zdravo za njih. Upoznaju se sa prirodom i povezuju se sa njom, a to je neprocenjivo.
Da li je zaista potrebno da napominjem koliko znači domaća organska hrana? Da, mi imamo i to. Imamo naše voće i povrće, iz naše bašte, neprskano. To je još jedna vrlo bitna stavka koju u gradu ne možete da priuštite.
Deca se upoznaju sa životinjama. Iznenađujuće je koliko dece zapravo nikada nije videlo kravu ili ovcu. Naša deca su u neposrednom dodiru sa životinjama svakodnevno. Opšte je poznato i da životinje veoma pozitivno utiču na decu. A niko se ne raduje jednoj kravi kao dete koje zna da od nje dobija mleko.
Istina je da ovde ima vrlo malo dece. U vrtiću je jedna mešovita grupa dece, koja varira iz godine u godinu sa brojeme dece, ali ih je između deset i petnaest svake godine. Taj broj je dovoljno veliki da deca imaju društvo i da mogu lepo da se igraju, a opet dovoljno mali da vaspitačice mogu da posvete dovoljno pažnje svakom detetu, što je takođe vrlo važno. I da, boravak dece u vrtiću je potpuno besplatan, što je značajna stvar za kućni budžet.
Grad pruža povoljniji život, ali na selu je život kvalitetniji. Ovde se teže pronalazi posao i plate su vrlo male. Ali, s druge strane, ima i manje troškova. A kad se uzme u obzir i to da deca imaju zdrav život u prirodi i na čistom vazduhu – mislim da postaje jasno zašto je život na selu naš izbor.
Kako deca budu rasla, imaće i drugačije potrebe. Ako nas te njihove potrebe odvedu negde drugde, to je u redu. A do tada uživamo u blagodetima koja imamo ovde.
U današnje vreme one najosnovnije stvari su postale povlastica – čist vazduh, priroda, zdrava hrana. U gradu nema ničega od toga. Podrazumeva se da grad pruža više mogućnosti, ali dokle god moja deca ne dođu u godine kada se opredeljuju za dalje školovanje, kada počinju da istražuju svoje mogućnosti, kada dobiju svoje želje i budu imali svoje životne ciljeve – sve do tad branje borovnica, maženje ovaca, šetnje kroz šumu,branje voća i povrća u bašti i ostale stvari koje se mogu raditi samo na selu obezbeđuju im da imaju zdravo i kvalitetno detinjstvo. Da istražuju i uče o prirodi i u prirodi. A na taj način deca najbolje uče. I na taj način stiću saznanja i iskustva koja u gradu ne bi mogla. I tu nema baš ničeg lošeg.
O autorki:
Tamara Perović, rođena je u Beogradu, ne tako davne 1991. godine, student novinarstva, trenutno zivi na selu sa suprugom i troje male dece.
Divan text, saljemo vam podršku i zavidimo puno punoâ¤ï¸
pozdrav,
ja uopste nisam ovaj tekst dozivela negativno,
naprotiv dalo mi je ideju,
moje dete ide u vrtic,
ali mi imamo neki drugi problem,
vrtic ima samo prepodne,
ili samo popodne,
ja roditelje nemam,
preminuli su jako mladi,
ne mogu da nadjem posao,
jer se su radno vreme od 6h,
a u Subotici dete mozes ostaviti u vrtic od 5,40h,
a za 20 minuta je nemoguce da stignem na posao,
suprug radi od 5,30h,
a isto tako druga smena mi ne odgovara jer kada suprug radi drugu ,a ispadne da i ja treba drugu,
nemamo kuda sa detetom,
probali smo ali je bilo strsno, jednostavno je jedno od nas dvoje moralo da mapustinposao jer nemoze dete od 5 god biti samo,
mislim da je malo komplikovano u nasoj drzavi,
niko ne uzima u obzir da neko nema babe i dede, ili da su zene koje privatno cuvaju decu skupe,tj nama su primanja mala, a i kada procitte sta se sve desava malo vas je strah ostaviti dete sa nekim nepoznatim,
uglavnom mozda i nije tako lose biti na selu ,
mozes da uzgajas voce povrce, kokosi, …….
Eh pa sad, ne bih se ja ovde složila ni sa čim…
Čekajte čekajte čekajte, sada ispada da mi koji živimo u gradu ne želimo čist vazduh, zdravu hranu? Pre bilo kakvog napada drage autorke preispitajte sebe. Ja radim, muž radi, ćerka ide u vrtić, i onda je bolje da putujemo svaki dan umesto da lepo i mirno živimo u gradu?
šta će vaše dete da ima više od mog? Znace kako izgleda krava? koza? ovca? Pa draga gospođo uvek ima neko od rodbine na selu, zar stvarno mislite da “gradska deca” ne znaju kako pojedine životinje izgledaju? A i da je tako, celi život je pred njima: saznace! Dosta mi je više čitanja kako svi žele na selo a negativci su oni koji ostaju u gradu, u gradu je sve na 5 ili 10 minuta. Život mom detetu neće biti gori jer ne odrasta na selu već u gradu! Naprotiv! Nemam ništa protiv života na selu ali napad na nas koji preferiramo grad je nepotreban.
Puno pozdrava za sve mame bilo da žive u gradu ili na selu.
Uh,totalno pogresan pristup I napadacki stav. Ja ne vidim da je neko ovde rekao ni pola za sta ste vi digli paniku. Jako ruzan komentar,pokvarili ste ovaj divan tekst. Ali nije vazno. Poenta je nesto drugo. Njena deca svaki dan udisu svez I cist vazduh, svoje vreme provode u prirodi,sa zivotinjama I pored svega toga sami proizvode organsku zdravu hranu. Nece njena deca imati nista vise od vaseg,to vas je jako potreslo vidim,ali sada definitivno zive zdravije. I tu nema polemike. Inace,ja isto zivim u gradu,da ne bude da sam pristrasna. Moje objektivno misljenje I sigurno sam u pravu. Svako dobro,opustite se
Meni je ovaj tekst vise delovao kao napad na one koje zive u gradu a ne odu na selo cim dobiju decu. Smatram da deca koja su sa sela nemaju nista vise od dece koja rastu u gradu, isto tako deca iz grada nemaju nista vise od onih sa sela. Cinjenica je da su neke stvari dostupnjije u gradu.
Pozdrav.
Moj jug 🙂 ja sam iz Zrenjanina ali odrasla u Manastiristu,Vlasotince.Zimski I letnji raspust smo uvek provodili kod mamine rodbine I zaista je nezamenljivo odrastanje na selu. Sada kada imam svoje dete isto bi presla u selo neko,ili na neku planinu daleko od ovog iskvarenog sveta 🙠Zivimo u Berlinu I nazalost mrzim svoje okruzenje i nadam se da cemo se muz I ja dogovoriti za neko normalnije mesto za odrastanje …
I mi smo zbog bolesti prve cerke iz centra Beograda presli na selo u njenoj trecoj godini. Na selu sam rodila i drugo dete, ali kada je starija cerka posla u skolu, morali smo da se vratimo u Beograd jer u selu nije bilo skole, pa bi svakako morala da putuje.A autobusi na svaka 2 sata. A onda su dosle i zelje: muzicka skola, ples, atletika pa jezici. Zaista je tesko to sve uskladiti ako mora da se putuje u drugi grad. Zato uzivajte sto duze mozete!