Kakvu ulogu matične ćelije imaju u organizmu?
Matične ćelije su izvor života jer od njih nastaju sva tkiva, svi organi u organizmu. Tokom celog života matične ćelije u našem telu regenerišu, obnavljaju naše telo.
Glavna uloga matičnih ćelija je da stvaraju tkivo, ali i da ga regenerišu ukoliko je oštećeno bolestima i povredama. One su univerzalne i poseduju fascinantnu mogućnost transformacije u skoro sve ćelije: srčane, ćelije bubrega, krvi..
Medicina je otkrila moć matičnih ćelija pa danas nije novina da se mnoge bolesti leče baš uz njihovu pomoć.
Foto: Freepik
Gde se sve nalaze matične ćelije u ljudskom organizmu?
Matične ćelije mogu se pronaći u:
- Perifernoj krvi
- Krvi iz pupčanika
- Koštanoj srži
- Masnom tkivu
- Amnionskoj tečnost
- Embrionu
- Mišićima
- Placenti
- Zubu
U lečenju se najčešće koriste matične ćelije iz koštane srži jer su najduže u upotrebi i do njih se najlakše dolazi. Do matičnih ćelija iz pupčanika koje su najefikasnije u lečenju dolazi se teže jer ne postoji u svetu dovoljan broj javnih banaka, a čuvanje i upotreba matičnih ćelija iz krvi pupčanika se primenjuje relativno kratak vremenski period.
Zašto su matične ćelije iz pupčanika najbolje?
- Etičko uzimanje uzorka
Embrionalne matične ćelije – koje mogu da se dobiju iz embriona pet dana nakon oplođenja uništavaju plod, zbog čega su one i dalje predmet etičke kontroverze. Za razliku od embrionalnih, uzimanje matičnih ćelija iz krvi pupčanika je potpuno etički. - Neinvazivno uzimanje uzorka
Za razliku od uzimanja matičnih ćelija iz koštane srži, krv iz pupčanika se uzima bez ikakvog kontakta sa majkom ili bebom. Tek kada se preseče pupčana vrpca iz dela koji se inače baca, vadi se uzorak, tako da ne postoji ni najmanji rizik po majku ili bebu. - 100% podudarne detetu od kog su uzete
Prilikom upotrebe donorskih matičnih ćelija, radi se na utvrđivanju podudarnosti koja nikada nije stoprocentna. Zato se u lečenju koriste i dodatni lekovi koji bi sprečili da telo odbaci ono što prepoznaje kao strano.Ova stoprocentna podudarnost odnosi se i na matične ćelije iz mlečnih zuba ali tih ćelija ima znatno manje nego u krvi iz pupčanika. - Lek za celu porodicu
U zavisnosti od podudarnosti, matične ćelije mogu se koristiti za lečenje i drugih članova porodilice pa čak i osoba sa kojima dete nije u srodstvu. Istraživanja pokazuju da je najveći stepen podudarnosti sa braćom i sestrama, zatim sa roditeljima pa sa bližim i daljim srodnicima.
Karakteristike matičnih ćelija
Matične ćelije iz pupčanika su mlade
Stare su svega 9 meseci koliko je trajala trudnoća. Nisu oštećene upotrebom lekova, spoljašnjim faktorima virusima i sl.
Pametne su
Mogu da otkriju bolesnu ćeliju ili tkivo i pokrenu proces samolečenja.
Jedinstvene su
U potpunosti odgovaraju detetu od kojeg su sačuvane.
Potentne su
Mogu neograničeno da se dele i da se pretvore u bilo koju ćeliju ili tkivo.
Zašto treba da sačuvate matične ćelije svoje bebe?
Transplantacije matiičnih ćelija rade se već pola veka. U zavisnosti od vrste bolesti, za terapiju se koriste sopstvene matične ćelije ili matične ćelije donora.
Matičnim ćelijama se danas leči preko 85 različitih oboljenja.
Ukoliko sačuvate matične ćelije svoje bebe, imaćete uvek dostupan lek i to u uzorku koji 100% odgovara vašem detetu.
Uvek dostupan lek možemo imati samo ukoliko na vreme sačuvamo matične ćelije i na taj način uložimo u zdravstvenu budućnost svog deteta.
top