Kao mlada mama, verovatno ste doživeli i radost, ali i izazove koji dolaze sa dojenjem. Sve izgleda glatko, ali iznenada, oko trećeg meseca, primetite pad lučenja mleka. Niste sami u ovom iskustvu, i postoji nekoliko razloga zašto se to može dogoditi.
Foto: Freepik
Ovo su tri uobičajena faktora koji doprinose osećaju smanjenja proizvodnje mleka oko trećeg meseca nakon porođaja.
Osećaj nedovoljne proizvodnje mleka
U ranim fazama dojenja, vaše telo često proizvodi obilje mleka, ponekad i više nego što je vašoj bebi zapravo potrebno. No, oko 6-12 nedelja nakon porođaja, hormonske promene signaliziraju transformaciju u načinu regulacije proizvodnje mleka.
Ovo obilje mleka koje je prvobitno prisutno postupno se prilagođava potrebama vaše bebe usled tih hormonskih promena. Tada, laktacija postaje zavisna o dva ključna faktora: redovnom uklanjanju mleka i stimulaciji dojke. Kako vaša beba postaje veštija u sisanju, a vaša proizvodnja mleka se prilagođava njenim specifičnim potrebama, može se činiti da je vaša proizvodnja mleka opala, iako verovatno i dalje zadovoljava potrebe vaše bebe. Ova promena može izazvati zabrinutost u vezi sa niskom proizvodnjom mleka, iako je to zapravo prirodan deo procesa dojenja.
Važno je razumeti da vaše telo i vaša beba zajedno usklađuju ovaj proces kako bi obezbedili optimalnu ishranu. Ovo je primer majčinstva na delu, gde se priroda i vaše telo prilagođavaju da podrže vaše dete u rastu i razvoju.
Neefikasno sisanje
Još jedan čest razlog za osećaj smanjenja proizvodnje mleka je neefikasno sisanje. Bebe koje se suočavaju sa problemima kao što su površno pripijanje, vezikularni jezičak ili niska mišićna tonusnost mogu inicijalno dobro napredovati sa obiljem mleka u prvim nedeljama. Međutim, kako se vaši hormoni stabilizuju i vaša proizvodnja mleka prilagođava sposobnostima vaše bebe na dojci, možda ćete primetiti opadanje proizvodnje mleka.
Foto: Freepik
Ovo smanjenje može se javiti postepeno ili iznenada, što doprinosi tome da vam se čini kao da vaše mleko “nestaje”. Traženje pomoći od konsultanta za laktaciju ili zdravstvenog radnika kako biste rešili bilo kakve izazove u vezi sa dojenjem koje vaša beba može imati može biti izuzetno korisno za održavanje stabilne proizvodnje mleka.
Kontraceptivni lekovi
Okvirno šest nedelja nakon porođaja, mnoge žene razmatraju da ponovo uzimaju pilule za kontracepciju. Međutim, važno je znati da određeni kontraceptivni lekovi mogu uticati na proizvodnju mleka. Neki oblici kontracepcije u vezi su sa smanjenjem proizvodnje mleka. Ako planirate koristiti kontracepciju dok dojite, važno je da razgovarate sa vašim lekarom. On vam može pomoći da odaberete metod koji neće uticati na laktaciju ili vam pružiti savet o dojenju.
Vratila vam se menstruacija
Neke žene primete pad u svojoj proizvodnji mleka tokom mensturalnog ciklusa. Hormonske fluktuacije mogu uzrokovati ovaj privremeni pad. Za većinu, ovo je samo privremeni pad oko vremena njihovog ciklusa.
Ako se suočavate s padom proizvodnje mleka, možete istražiti različite tehnike, savete i resurse kako biste podržali dojenje. Važno je slušati svoje telo, pratiti potrebe vaše bebe i zapamtiti da svaka majka i svaka beba imaju svoj jedinstven put u ovoj zajedničkoj avanturi majčinstva.
Komentari (0)