Tokom porođaja, u porođajnoj sali, u drugoj fazi porođaja kada počinju naponi sa vama će biti babica ili ginekolog. Ova faza porođaja je vrlo intenzivna i bolna ukoliko se ne koristi anestezija, a tokom napona je vema bitno disanje i način na koji se gura.
Foto: PrintScreen TikTok @dorcas_asiedu
Lekar i babica će budućoj mami pomagati na sve moguće načine kako bi se beba rodila na bezbedan način. Oni će vam reći kada treba snažno da udahnete vazduh, kada da ga zadržite i kada da napinjete. Naponi će ličiti na osećaj za vreme velike nužde i guraćete sličnim mišićima. Pritisak glavice na debelo crevo te će vas taj osećaj terati da iskoristite napon i gurate.
Najteži deo napona je da glavica bebe izađe napolje. Kod porođaja, koji nisu karlični prvo, izlazi glava, a potom i ostatak bebe. Nakon što izađe glava potrebno je da se sačeka određeno vreme kako bi se beba sama prirodno rotirala. Na ovaj način beba se priprema za što lakši izlazak napolje. Ako u ovom momentu budete imali napone bitno je da se suzdržite dok se proces rotacije ne završi. Baš tada će vam babica i doktor reći da ne gurate. Guranje za vreme napona u ovom momentu možete sprečiti disanjem na usta. Da ne gurate takođe je bitno kako bi osoblje imalo vremena da proveri da li je pupčana vrpca omotana oko bebine glave. Ako jeste u tim mometima osoblje će osloboditi bebinu glavu.
Upravo o ovom fenomenu rotacije i celokupnoj drugoj fazi porođaja, na praktičnom primeru i lutki, prikazala je na svom TikToku babica Dorkas Asiedu.
Pogledajte kako to izgleda
PRIPREMATE SE ZA POROĐAJ?
Ne zaboravite da pripremite i svoj set za prikupljanje matičnih ćelija iz pupčanika bebe. Čuvanjem matičnih ćelija dugoročno ćete osigurati zdravlje svog deteta. Poručite svoj set za porođaj OVDE
Komentari (0)