Kada ste trudni, briga za Vaše zube često je nisko na listi prioriteta. Iako ne bi trebalo biti tako, dobra zaštita zuba bitna je kako za Vas, tako i za bebu.
Trudnicama raste rizik od karijesa. Kod nas postoji i izreka da majku svako dete stoji jedan zub, što se objašnjavalo povećanom potrebom za kalcijumom zbog izgradnje koštanog sastava bebe.
Tačno je da nakon petog meseca raste potreba za kalcijumom, ali u zubima se on nalazi u stabilnom spoju, jednom ugrađen, on se iz zuba više ne može razgraditi osim delovanjem bakterija i karijesom, a ne da beba izvuče kalcijum iz zuba. Kalcijum se odlaže i u kosti gde je taj proces reverzibilan tj. stalno se ugrađuje ali i izlučuje iz kostiju, zavisi od potreba.
Naučna istraživanja su dokazala da zubi nisu izvor materijala za potrebe ploda, a pri pravilnoj ishrani u trudnoći ne smanjuje se visina minerala u telu trudnice, posebno e nkalcijuma i fosfora.
Ono što trudnicu čini ranjivijom na karijes su povećane visine hormona progesterona i estrogena u krvnoj cirkulaciji, što povećava prokrvljenost zubnog mesa. Zato ono lako natiče, lakše reaguje na bakterije u pljuvački i lakše se stvaraju naslage na zubima.
Ako preskočite pranje zuba, već sutradan zubno meso može postati crveno, natečeno i bolno. Ako zbog osjetljivog zubnog mesa i dalje budete «štedeli» zube od pranja, pravi ste kandidat za paradentozu: gubitak kosti i klimavost zuba što rezultira njihovim ispadanjem.
Američki naučnici tvrde da upale zubnog mesa povećavaju mogućnost preranog porođaja čak 4 do 7 puta.
Mučnina i povraćanje česti su pratioci prvog tromesečja trudnoće. Oni izazivaju promene kiselosti usne šupljine, što šteti zubnoj gleđi. Sve se tegobe mogu izbeći pravilnom higijenom i stomatološkom kontrolom.
Neke trudnice izbegavaju odlazak stomatologu jer misle da su stomatološki zahvati štetni. Dugi i komplikovani zahvati koji nisu hitni, kao i rendgenska snimanja se zaista izbegavaju jer je u stomatološkim ordinacijama visina stresa povećana i kod ljudi koji se «ne boje «.
Ako imate karijes ili vam je potrebno lečenje kanala i kao trudni možete ih lečiti, ali uz neke predostrožnosti. Vađenja zubi se isto može izvoditi bez veće opasnosti za tok trudnoće, uz dogovor s ginekologom.
Zadržite svoje bele zube
– Dobrom higijenom usta i zuba (najbolje posle svakog jela)
– Posetama stomatologu ( najbolje za vreme drugog tromesečja)
– Uzimanjem puno vitamina C
– Uzimanjem tvrde hrane koja zahteva više žvakanja i koja stimulira izlučivanje pljuvačke
Komentari (0)