Igranje u parku? Piknik u prirodi? Mnogi ljudi izbegavaju ovu vrstu uživanja sa decom iz straha od pčela i osa. Ako mesto uboda malo otekne, boli i svrbi, nema razloga za zabrinutost, ali ukoliko se jave akutne alergijske tegobe (veliki otok, crveni osip, nepodnošljiv svrab), situacija je znatno ozbiljnija.
Mnogi koji su alergični na otrov ovih insekata nisu ni svesni opasnosti kojoj su izloženi. Ukoliko dođe do takozvanog anafilaktičkog šoka praćenog problemima sa srcem i disanjem, čoveku preti smrt.
Iako nije svaki ubod opasan, situacija može da se iskomplikuje ako je osoba ili dete ranije nakon uboda već imala simptome kao što su osip na telu, znojenje, vrtoglavica, drhtanje, mučnina, ubrzani rad srca ili otežano disanje. „Ove simptome ne treba olako shvatati!“, upozorava doktor Jozef Vening, predsednik Udruženja nemačkih alergologa. „Već sledeći put može da nastupi anafilaktički šok praćen naglim padom krvnog pritiska i gubitkom svesti, što može da ima koban ishod.“
U slučaju žestoke alergijske reakcije odmah treba da se javite lekaru. Specifična imunoterapija u okviru koje pacijent prima sve veće koncentracije alergena (otrova insekta) pruža efikasnu zaštitu. Lečenje traje tri do pet godina, sve dok osoba ne postane otporna na otrov.
Saveti za roditelje
– Ako je na mestu uboda ostala žaoka, odmah treba da je pažljivo izvadite (noktima ili pincetom) kako otrov ne bi mogao da prodre dublje u tkivo. Dete s jačom reakcijom treba nadgledati, jer nekada može da se razvije i kasna alergijska reakcija posle osam do 12 sati.
– Stavite hladni oblog.
– Ako je dete alergično, vodite računa da uvek imate zalihu neophodnih lekova.
– Kažite im da izbegavaju nagle pokrete (mahanje rukama) da bi oterali insekte jer oni tada postaju agresivniji.
Komentari (0)