Devet trudnica kojima je usvajanjem novog Zakona o zapošljavanju i osiguranju zakinuta isplata mesečnih nadoknada uskoro će, odlukom novosadske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, ponovo početi da ih dobijaju. Ovih devet žena su u međuvremenu postale majke, pa su i po novom zakonu ostvarile pravo da, dok su na porodiljskom, dobijaju nadoknadu za nezaposlene. Preostale 22 žene čiji su dosijei takođe provereni nakon pisanja „Blica“, ipak će ostati bez nadoknade, ali uz preporuku da se žale.
Ove žene ostale su bez prava na naknadu za nezaposlene 25. maja 2009. godine, kada je na snagu stupio novi Zakon o zapošljavanju i osiguranju u slučaju nezaposlenosti. Do tada, svaka trudnica koja ode na održavanje trudnoće uredno je dobijala naknadu za to vreme. Usvajanjem novog zakona, ovo pravo im je ukinuto.
U celoj Srbiji primenjeno je tumačenje da čak ni kada lekarska komisija odobri bolovanje duže od 30 dana, ženi ne bude nastavljena isplata naknade, jednostavno zato jer se smatra da ona nije bolesna. Trudnicama nije pomogao ni član 104 novog zakona, kojim se nalaže da se prema svim nezaposlenima koji su prava ostvarili ranije nastavi primena starog zakona.
Nakon tvrdnji trudnica u našem listu da im je isplata zakinuta i reakcije Pokrajinskog sekretarijata za rad i zapošljavanje, zaposleni u novosadskoj filijali NSZ otvorili su 31 dosije, jer upravo je toliko trudnica prestalo u maju da prima naknadu.
Devet trudnica će nastaviti da ih dobija, a ostale će morati ili da podnesu žalbe ili da ih dopune ako su se već žalile.
– Zakon o zapošljavanju nije predvideo da se nastavi isplata nadoknade za vreme privremene sprečenosti za rad duže od 30 dana, tako da ne postoji osnov po kojem bi njima bile vraćene nadoknade. To još ne znači da nijedna od ovih žena neće dobiti nadoknadu, jer u Ministarstvu ekonomije pokušavaju da nađu model da reše ovo pitanje – kaže Nebojša Kukić, pomoćnik direktora filijale Nacionalne službe za zapošljavanje.
Član 104 njima, kaže Kukić, bar u ovom stepenu žalbe nije mogao da pomogne, jer prema tumačenju Nacionalne službe koje je primenjeno na području cele Srbije, pravo na primenu starog zakona trajalo je koliko i produžetak bolovanja koji je pre 25. maja odobrila lekarska komisija.
– Žene koje su ostvarile to pravo dobijale su nadoknadu onoliko koliko je trajala komisijska odluka, a to je najčešće tridesetak dana – napominje Kukić i ističe da će sve žene koje su ostale bez nadoknade, narednih dana biti obaveštene o tome kako i kome mogu dalje da podnose žalbe i pokušaju još jednom, ovoga puta na višoj instanci.
Komentari (0)