U Srbiji je počeo drugi talas epidemije novog gripa o čemu svedoči blagi rast obolelih, pre svega među decom, potvrdio je za „Blic" dr Branislav Tiodorović, član radne grupe za pandemiju.
Upravo će deca, kako školska tako i predškolska, najviše biti pogođena tokom drugog talasa koji bi kulminaciju trebalo da dostigne već krajem sledeće nedelje.
– Uzlazni put epidemije biće već sledeće nedelje dok se vrhunac može očekivati od 15. do 20. decembra. Nezahvalno je prognozirati, ali nadamo se da broj obolelih neće biti veći nego što je bio tokom prvog talasa. Ako bi sa vakcinacijom počeli što pre, onda bi se smanjila mogućnost da glavni talas bude jak – kaže dr Tiodorović.
Pošto su se tokom prvog talasa mnogi dobro upoznali i koliko-toliko edukovali o epidemiji, treba očekivati je da prevencija učini svoje, ali i da roditelji i lekari, pre svega pedijatri, na vreme prepoznaju oboljenja koja mogu da budu teška i srednje teška. Poseban oprez potreban je kod dece koja imaju i neko hronično oboljenje ili pad imuniteta.
– Dobra je stvar što će školarci od 30. decembra biti na zimskom raspustu. To će uticati da se intenzitet drugog talasa smanji, ali i intenzitet sledećeg talasa.
Dr Tiodorivić se osvrnuo i na odluku Evropske komisije (EK) koja je juče preporučila da se na teritoriji EU kod odraslih može primeniti jedna doza vakcine „pandemriks" britanske kompanije „GlaksoSmitKlajn" ili „fosetrije" švajcarskog „Novartisa".
EK je jesenas izdala odobrenje da se u EU protiv novog gripa mogu koristiti ove dve vakcine i treća celvapan američkog „Bakstera", a preporuka je bila da se primaju u dve doze kako bi bile delotvorne, prenele su svetske agencije. Stav EK je promenjen nakon što je Evropska agencija za lekove (EMEA) objavila prošle sedmice da je kod odraslih dovoljna jedna doza „pandemriksa" ili „fosetrije".
EK smatra da će jedna doza „fosetrije" takođe biti dovoljna za decu stariju od devet godina, a „pandremiksa" za decu stariju od deset godina. Naučnici su konstatovali i da će „pandremiks" moći da se daje u samo jednoj dozi i osobama starijim od 60 godina.
– Takav stav imala je i Svetska zdravstvena organizacija i Evropski centar za zarazne bolesti, ali i dalje je za očekivati da kod hroničnih bolesnika, onih koji imaju neki malignitet, idu na dijalizu itd. da će dobiti dve doze – kaže dr Tiodorović.
Od juče je počela distribucija antivirusnog leka „tamiflu" po domovima zdravlja širom Srbije. Kako epidemija dobija na težini, ova odluka dobija smisla s obzirom na to da će se na taj način teške kliničke slike kod pacijenata preduprediti. Do sada je „tamiflu" mogao da se dobije samo na infektivnim klinikama, a u apotekama ga nema već odavno.
– Ovaj lek ima najbolji efekat kada počne da se pije u prvih 48 sati od početka bolesti. Lekari će odlučivati kome će da ga daju – kaže dr Tiodorović, dodajući da i deca starija od šest meseci mogu „tamiflu" da piju.
Institut za javno zdravlje „Batut" saopštio je da su u Srbiji do juče potvrđena 373 slučaja obolevanja od gripa izazvanog novim tipom virusa A H1N1 i registrovana 22 smrtna ishoda. Poslednjih pet smrtnih ishoda registrovano je 27. i 28. novembra kod pacijenata iz Golupca, Bele Crkve, Kragujevca, Novog Sada i kod pacijenta iz Niša sa teškom kliničkom slikom gripa koji je bio lečen na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu. Na bolničkom lečenju je 529 osoba sa oboljenjima sličnim gripu, od kojih je 28 na respiratoru.
Raspust od 30. decembra
Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je da zimski raspust za učenike osnovnih i srednjih škola počinje 30. decembra ove, a završava se 15. januara 2010. godine, kako je i planirano. Ministarstvo u saopštenju demantuje, kako se navodi, netačne informacije o tome da će zimski raspust početi ranije.
Ukoliko epidemiolozi i Radna grupa za praćenje pandemije procene da nastava treba da se prekine ranije u cilju sprečavanja širenja novog gripa, javnost će biti blagovremeno obaveštena.
Fijasko vakcinacije u Hrvatskoj
Vakcinacija protiv novog gripa u Hrvatskoj doživela je fijasko jer se tokom prepodnevne smene prekjuče po ambulanti u proseku vakcinisalo do troje, a u mnogim ordinacijama nijedna osoba, piše riječki „Novi list".
Razlog slabog odziva treba tražiti i u tome što za vakcinisanje pacijent mora da potpiše pristanak, što kod sezonske vakcine nije bila praksa, navodi list.
Komentari (0)