Bake i deke sa ovih prostora pamte da su u davna vremena deca ponekad prutićem učena da koriste nošu. Na sreću, taj običaj je napušten jer je utvrđeno, a sve više roditelja shvatilo i prihvatilo u praksi, da svako primoravanje mališana da prestane da koristi pelenu i počne da sedi na noši – ne donosi rezultate. Naprotiv. Sila, vika, kažnjavanje samo mogu da odlože ili produže proces sticanja navike koja obeležava jedan period odrastanja.
Zato, tačnog datuma kada je idealno početi sa učenjem korišćenja noćne posude nema. Svako dete je individua za sebe pa će u mnogo slučajeva roditelji dvoje ili troje dece reći da su sa svakim imali posebno iskustvo.
Stručnjaci kažu da je to najčešće uzrast kada se mališan približi drugom rođendanu. Izumom pelena za jednokratnu upotrebu mnoge mame i tate produžile su vreme korišćenja pelena i, kako priznaju, često je dodatni pogrešan motiv da se spreči unošenje plastične posude u svakodnevicu bio strah da će premijerna upotreba noše biti traumatična za njih, potom i za dete.
Ovom procesu, koji ipak ne traje duže od nekoliko dana do nekoliko sedmica, odmažu i priče roditelja koji tvrde da je baš njihov mališan već sa nekoliko meseci počeo da sedi i pi-pi i ka-ka završava u noši. Naravno, ovakve priče graniče se sa naučnom fantastikom.
Zato je najbolji savet posmatrati dete i njegove signale koje šalje da je spremno za obavljanje fiziološke potrebe na način kako to čine odrasli.
U prvim danima bitno je najpre upoznati dete sa nošom. Danas su mnoge urađene poput igračaka a koriste se i dečije daske – dodaci za toalet sanitarije.
I devojčice i dečaci uče se da sede na noši. Takođe, ne sme se zaboraviti da će dete i posle sticanja navike ponekad zaboraviti pa je moguće da se upiški tokom igre ili noću. Mnoge mame zato, iako dete preko dana traži samo da ide u toalet, tokom noći ili popodnevnog spavanja stavljaju pelenu.
Ustaljeno je mišljenje da je leto idealno vreme za odvikavanje jer tada deca imaju manje odeće na sebi. Naravno, ostala godišnja doba ne nose oznaku „zabranjeno" za odvikavanje od pelena ali je bitno da se spreči da dete ostane u mokroj garderobi ako se upiškilo.
Psiholozi ukazuju i da se noša ne uvodi u život mališana ako su u periodu kada su izloženi promenama drugih ustaljenih navika – poput polaska u jaslice, vrtić, selidbe, dužeg odsustva majke i drugih… Tada bi trebalo sačekati sa učenjem korišćenja noše.
Komentari (0)