Čuvanje matičnih ćelija, uzetih prilikom porođaja iz pupčanika vašeg novorođenog deteta, može se pokazati spasonosnom za vašu porodicu i najmilije u budućnosti. Stoga, odluka da sačuvate matične ćelije može biti od ključnog značaja za zdravlje vašeg deteta, ali i cele vaše porodice.
Roditelji su često u dilemi da li da se odluče na ovaj korak jer ih muče brojna pitanja: od toga za lečenje kojih bolesti se one mogu upotrebiti, da li se mogu koristi odmah ili je to neka daleka budućnost, ali i koliko je to sve sigurno, bezbedno?
Nedavno je objavljena informacija da sve banke matičnih ćelija koje posluju u Srbiji moraju da se usklade s najnovijim propisima koje je izdala Uprava za biomedicinu Ministarstva zdravlja, što podrazumeva da moraju da poseduju FACT NetCord sertifikat.
Ipak, značenje i važnost tog sertifikata malo je kome poznato.
Šta to konkretno znači roditeljima u Srbiji?
- KVALITET – primena najviših medicinskih standarda.
- SIGURNOST – svi procesi su pod striktnom kontrolom nemačkog zakonodavstva.
- POUZDANOST – čuvaju se isključivo uzorci za koje postoji medicinska opravdanost. Čuva se puna krv, jer omogućava veći broj tretmana u budućnosti.
- POUZDANOST – za slučaj lečenja matičnim ćelijama najveće svetske klinike insistiraju na FACT NetCord sertifikatu i Paul Ehrilch licenci, kako bi bili uvereni da je uzorak prošao kroz celokupan proces kontrole kvaliteta.
FACT NetCord akreditacija garantuje izrazito visok kvalitet usluga, propisujući vrlo stroge međunarodno definisane procedure, koje podrazumevaju:
– kontrolu zdravstvenog stanja majke, oca i porodice,
– kontrolu ispravnosti seta i ispravnu proceduru prikupljanja uzorka matičnih ćelija iz pupčanika,
– kontrolu transporta uzorka uz kontinuiranu kontrolu temperature,
– strogu, detaljnu i jasnu procenu i analizu kvaliteta i kvantiteta uzorka, kao i njegovu krioprezervaciju,
– proceduru „oslobađanja” uzorka matičnih ćelija, transport do centra za transplantaciju i lečenje.
Vita 34 – međunarodni „zlatni standard” za prikupljanje i čuvanje matičnih ćelija
Osnovna razlika između banaka matičnih ćelija i biomedicinskih centara je ta što se banke bave samo skladištenjem, tj. čuvanjem uzoraka matičnih ćelija. Biomedicinski centri, osim čuvanja, uzorke i pripremaju za lečenje te garantuju njihov kvalitet.
Dakle – treba birati biomedicinske centre, a ne banke!
Foto: Vita 34
Vita 34 je jedini biomedicinski centar u Srbiji sa oznakom FACT NetCord, što je međunarodni „zlatni standard” za prikupljanje i čuvanje matičnih ćelija. To konkretno znači da se pridržava najvišeg nivoa međunarodno priznatih pravila i procedura koje garantuju optimalnu primenu matićnih ćelija za lečenje. Osim toga, svojim klijentima pruža najviši nivo usluge, kroz stalno usavršavanje i unapređenje kvaliteta uzimanja, čuvanja, pripreme i lečenja matičnim ćelijama.
Akreditaciju izdaje Fondacija za akreditaciju ćelijske terapije (FACT) pri Medicinskom centru Univerziteta „Nebraska” u SAD. Reč je o neprofitnoj organizaciji koju su osnovali Međunarodno udruženje za ćelijsku terapiju (ISCT) i Američko društvo za transplantaciju krvi i koštane srži (ASBMT).
FACT NetCord akreditaciju poseduju 54 banke matičnih ćelija u svetu, od kojih je samo šest privatnih. Koristi se u Evropi, SAD, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, a dobija se na vremenski period od tri godine, nakon čega je neophodna njena obnova.
Komentari (0)