Japanski naučnici tvrde da su napravili veliki proboj na polju matičnih ćelija, koje sada mogu brzo da se stvore ubacujući krvne ćelije u kiselinu, time ih „šokirajući”, što dalje pokreće njihovu transformaciju u matične ćelije.
Najnovije istraživanje japanskih naučnika moglo bi da bude jedan od najvećih medicinskih proboja poslednjih decenija. Naime, „šokirajući” krvne ćelije kiselinom pokreće njihovu transformaciju u matične ćelije, prenosi Bi-Bi-Si.
Otkriće bi moglo da doprinese širokoj primeni matičnih ćelija u medicini
Doktorka Haruko Obokata, sa Centra za razvojnu biologiju Riken, kaže da je izuzetno iznenađena sa reakcijom krvnih ćelija na pomenuti postupak.
„Veoma smo uzbuđeni zbog novih mogućnosti koje se otvaraju ovim otkrićem. Ne samo u regenerativnoj medicini, ali i kod lečenja raka”, objašnjava Obokata.
Veliko otkriće je postignuto na ćelijama miševa, ali je već započeto ispitivanje sa ljudskim ćelijama.
Britanski profesor regenrativne medicine na Londonskom univerzitetu, Kris Mejson, ističe da, ukoliko se potvrdi da se ljudske ćelije isto ponašaju, je doba personalizovane medicine konačno stiglo.
„O bože kakvo je ovo otkriće. Ovo potpuno menja stvari. Veoma uzbudljivo iznenađenje!”, dodaje Mejson.
Matične ćelije mogu da se transformišu u bilo koje tkivo i već se primenjuju u lečenju bolesti i oštećenja očiju, srca i mozga, kao i prilikom lečenja raka.
Najnovije otkriće moglo bi da učini njihovo uzgajanje drastično kraćim, jeftinijim i bezbednijim, što će usloviti njihovo široko korišćenje u medicini.
Komentari (0)