Ovih dana, mnoga deca se suočavaju sa prehladama, temperaurom i gripom. Međutim, nije samo ovo briga njihovih roitelja jer se u Srbiji pojavio i veliki kašalj – davno iskorenjena bolest protiv koje se deca reovno vakcinišu. Veliki kašalj je ozbiljna respiratorna bolest koju izaziva bakterija Bordetella pertussis.
Foto: Freepik
Ova bolest prolazi kroz tri faze: kataralnu, paroksizmalnu i fazu rekonvalescencije. U kataralnoj fazi mogu se javiti simptomi poput blagog kašlja, kijanja i suzenja očiju. Osobe su najinfektivnije tokom ove faze, pa je važno preduzeti odgovarajuće korake kako bi se zaštitila osetljiva populacija – trudnice, bebe i stariji. Paroksizmalna faza karakteriše intenzivan kašalj sa zacenjivanjem, a faza rekonvalescencije označava smirivanje simptoma.
Kašalj traje i o tri meseca
Za efikasno lečenje velikog kašlja ključno je brzo postavljanje dijagnoze. Lekovi koji su prepisuju protiv velikog kašlja su antibiotici jer ovu bolest izaziva bakterija. Važno je napomenuti da hospitalizacija može biti neophodna u težim slučajevima, a kolektivni imunitet u zajednici može se održati redovnom vakcinacijom.
Razumevanje faza bolesti, simptoma i pravovremeno lečenje ključni su faktori. Ohrabrujemo vas da se posavetujete sa stručnjacima i pratite preporučene preventivne mere. Vaša posvećenost zdravlju vaše dece od suštinskog je značaja.
Najmađe moramo najviše čuvati
Bebe predstavljaju posebno osetljivu grupu kada je reč o velikom kašlju. Prva dva meseca života bebe su posebno ranjive jer ne mogu primiti vakcinu koja pruža zaštitu od ove bolesti. Simptomi kod odojčadi mogu biti teži, a paroksizmalna faza može se produžiti, zahtevajući dodatnu pažnju i negu. Ozbiljni oblici bolesti kod beba mogu rezultirati hospitalizacijom i izazvati zabrinutost kod roditelja, stvarajući dodatni izazov u brizi o najmlađima.
Komentari (0)