Obično voda u kojoj kuvamo hranu završi u odvodu. Ali, da li ste znali da voda u kojoj su se kuvala jaja može biti upotrebljiva u kući?
Ako je vaš odgovor negativan, verujemo da će vas zanimati ono što sledi…
Foto: Freepik
Prirodno đubrivo za biljke
Tokom kuvanja, iz ljuske jajeta se oslobađaju minerali koji mogu biti od koristi vašim biljkama. Posebno se izdvaja kalcijum ” ljuska jajeta sadrži oko 380 mg ovog minerala po gramu, a nešto se oslobodi kuvanjem.
Kalcijum je takođe važan nutrijent za biljke ” za njihov rast, povećava otpornost na bolesti, jača ćelijsku membranu, aktivira enzime… Iako je nedostatak kalcijuma redak u prirodi, nije u potpunosti isključen. Može se pojaviti tamo gde je tlo, na primer, kiselo ili vrlo kiselo, a češće je u hortikulturi. Simptomi manjka mogu biti sasušeni vrhovi listova, žutilo lišća (ali oprez, to može biti i znak manjka drugih hranjivih materija) ili usporen rast i razne deformacije.
Kalcijum takođe pomaže u održavanju neutralne pH vrednosti tla, pružajući tako idealno okruženje za apsorpciju svih hranjivih materija koje su biljkama potrebne.
Foto: Freepik
Ovo je potrebno da znate
Zemlja u posudi već ima pH blizu neutralnog, a ako su vaše biljke kupljene u saksiji ili nedavno presađene, vrlo je verovatno da je njihovo pH okruženje već prikladno.
Naravno, voda u kojoj su se kuvala jaja nije prikladna samo za sobne biljke. Ako imate vrt, upotrebite je i tamo.
Inače, kiselost tla možete proveriti posebnim pH testerima. A ako ustanovite da je zemlja suva, nemojte zaboraviti na ovaj trik naredni put kada kuvate jaja. Sačuvajte je i zalivajte njome svoje biljke otprilike jednom nedeljno.
Izvor: citymagazine.danas.rs
Komentari (0)