Plač novorođenčeta neće još dugo biti dilema za roditelje i dadilje zahvaljujući monitoru za bebe koji će im pomoći da rastumače plač. Noseća elektronska sprava će roditeljima pouzdano ukazati da li je dete pospano, gladno, da li treba da mu se promene pelene ili ih nešto boli…
Kao što svaki roditelj zna, dete veoma glasno pokazuje svoje emotivno stanje – plakanje. Nažalost, priručnik za roditelje nema instrukcije šta koje plakanje znači. Roditelji ponekad uče kroz iskustvo da se plakanja njihovog deteta mogu malo razlikovati u odnosu na razlog.
Sada su se inženjeri u Japanu okrenuli kreiranju proizvoda, poznatom kao „kausei inženjering", koji je 1970. stvorio profesor Micuo Nagamači, dekan Internacionalnog fakulteta Hirošime, koji ima za cilj da meri osećanja i emocije. Tim je počeo da koristi šemu za prepoznavanje zvukova pristupom koji koristi statističku analizu frekvencije plakanja i energetski audio spektar, koji klasifikuje različite tipove plakanja. Tek onda su bili u stanju da uporede različite audio spektre sa bebinim emotivnim stanjem koje su potvrdili i bebini roditelji.
U snimljenim testovima s plakanjem bebe sa bolnim genetskim poremećajima, naučili su da prave razliku tipova plakanja. Postigli su 100 odsto uspešne procene u razlikovanju plakanja zbog bolova od normalnog plakanja. Tako će roditelji i negovatelji jednog dana imati noseću elektronsku spravu kao pomoć da znaju šta treba da rade kada njihovo dete zaplače.
Komentari (0)