Uputstvo za čišćenje bunara posle poplava
Mnoga domaćinstva, a posebno ona u manjim sredinama i u selima snabdevaju se sa vodom za piće iz bunara. Bunari mogu biti kopani, pobij˜eni ili bušeni, a najčešći tip koj˜i se sreće kod nas j˜e kopani bunar dubine od šest do 20 metara i prečnika oko jedan metar metar.
– Najbitnije je očistiti prostor oko bunara odnosno ukloniti svu vidljivu nečistoću, a po potrebi odstraniti gornji sloj˜ zemlje.
– Ðko j˜e bunar oštećen popraviti oštećene zidove bunara i po potrebi dopuniti glinom prostor izmedju zida bunara i zemlje.
– Kada se to uradi, sledeći korak je sprečavanje punjenja bunara površinskim vodama odvodjenjem vode drenažnim kanalima.
– Trebalo bi ispumpati svu vodu iz bunara, a zidove bunara iščetkati rastvorom dezinficij˜ensa na bazi hlora, pripremljenog prema uputstvu proizvođača.
– Kada se bunar ponovo napuni, sprovesti postupak hiperhlorisanja uz nadzor stručnjaka zavoda/instituta za j˜avno zdravlje. Nakon sprovedene dezinfekcij˜e, voda se ne sme i ne može koristiti odmah, već u skladu sa preporukom stručnjaka iz zavod/instituta za j˜avno zdravlje (minimalno 30 minuta), što zavisi od doze primenjenog sredstva.
Namenu vode nakon sprovedenog postupka dezinfekcij˜e će odrediti stručnjaci zavoda/instituta za j˜avno zdravlje na osnovu procene situacij˜e i rizika po zdravlje ljudi i životinja.
Komentari (0)