Majka šestoro dece
Tamara Despotović iz Zemuna majka je šestoro dece. Da dobro ste pročitali, šestoro dece. U vreme kada je i tri deteta u porodici prava retkost, ona i njen suprug odlučili su se za šest. Tamara je imala dve regularne i dve blizanačke trudnoće, a svoje iskustvo o roditeljstvu, trudnoći i porođajima podelila je sa nama.
Foto: Privatna arhiva
Tamara je imala dve blizanačke i dve jednopolne trudnoće
” Prve dve bliznakinje zovu se Dorotea i Loreana i imaju deset godina, treća ćerka se zove Nađa i ima devet godina. Potom je na svet došla četvrta ćerka Iva koja ima šest godina, a zatim smo opet dobili blizance Mionu i Ignjata koji imaju 15 meseci ” navela je Tamara, majka pet ćerki i jednog sina.
Foto: Privatna arhiva
Šestoro dece sobom nosi mnogo obaveza, ali Tamaru to ne sprečava da razvija sopstveni posao. Ona je preduzetnica i vlasnica studia za negu tela i edukacije. Za sebe kaže da nikada nije ni sanjala da će imati ovako veliku porodicu, ali da je od malena volela decu, pogotovo je uživala u ulozi tetke.
” Porodica je za mene sigurnost, ljubav i snaga. Danas se vodim onim što su me moji roditelji učili i pokazali mi sopstvenim primerom ” navela je Tamara značaj svojih roditelja u njenoj današnjoj ulozi majke.
Foto: Privatna arhiva
Mnogo prednosti velike porodice
Nema ništa lepše nego kada se iz sobe čuje dečiji osmeh i to njih šest. Kako Tamara navodi prednost velike porodice su te što uvek ima nekoga za igru i nikada nije dosadno. Još jedna prednost velike porodice je ta, kako navodi Tamara, da će deca zauvek imati prijatelje i oslonac kroz život.
Blizanačka trudnoća teška – spavala sam sedeći
Ova majka šestoro dece navodi da se veoma iznenadila kada je saznala da, u svojoj prvoj trudnoći, nosi blizance. Ona je sa nama podelila svoje iskustvo kada su blizanačke trudnoće u pitanju.
” Moje prve dve devojčice su bliznakinje i zaista sam se šokirala kada sam saznala da nosim blizance. Em ne znam šta me čeka, em dve bebe. Blizanačka trudnoća jeste lepa, blagosloveni ste sa dve bebe odjednom. Ipak. ima tu veliko ALI. Svaka blizanačka trudnoća se vodi ko visokorizična trudnoća, zbog dve bebe koje nosite rizika je više nego kod jednopolnih trudnoća. Druga stvar je da mi je od šestog meseca bilo preteško, što u stomaku, što u leđima. Imala sam pojas za stomak i pojas za leđa da bi mi bilo lakše. Što je trdunoća bila veća manje sam mogla da spavam, pa sam od sedmog meseca spavala sedeći. Druga trudnoća je takođe bila blizanačka, ali jedan plod je otišao sredinom trećeg meseca. Nakon tog iskustva moj strah je bio neopisiv. Treća trudnoća je bila jednopolna i nisam je ni osetila, radila sam svih devet meseci bez problema.
Navodi i poredi mama Tamara svoja trudnička iskustva opisujući potom i svoju poslednju trudnoću koja je takođe bila blizanačka.
” U poslednjoj trudnoći, pošto sam sve već prošla, bilo mi je mnogo lakše. Tokom te trudnoće dosta sam vodila računa o ishrani kako se ne bi mnogo ugojila. To preporučujem svim trudnicama, bilo da imaju jednopolne ili blizanačke trudnoće, treba da znaju da je važno paziti i kontrolisati ishranu kako bi izbegle trudnički dijabetes i visok pritisak. So i slatkiše smanjiti na minimum ” objašnjava Tamara koja je sa nama podelila korisne savete za sve trudnice.
Svaki porođaj je bio poseban
Od Tamare smo želeli da saznamo kako se to porađa trudnica koja nosi blizance, ali i po čemu su se njeni porođaji razlikovali. Ono što je bila zajedničko za sve jeste da se ona porodila vaginalno, a kako navodi najteže joj je pao prvi porođaj sa blizancima.
Foto: Privatna arhiva
” Prvi blizanački porođaj mi je bio najbolniji i najduže je trajao. Porodila sam se nakon 32 sata od pucanja vodenjaka, s tim da je posebno stresno bilo to što se druga beba rodila karlično. Prva bliznakinja je bila teška 2.800g, a druga 1.900g i obe su bile prebačene na neonatlogiju ” navodi Tamara i dodaje da joj je to posebno teško palo.
Poredeći prvi, drugi i treći porođaj ona navodi da su to bile sušte suprotnosti. Prvi porođaj je bio dug, a drugi i treći su se završili za sat vremena. Interesantno je da je i njen četvrti blizanački porođaj takođe bio veoma brz.
” Toliko je sve išlo brzo da sam po prijemu bila otvorena devet prstiju i nisam imala vremena za pripremu. Samo sam legla i porodila se za pola sata. Razmak među bebama bio je pet minuta, ali ovoga puta blizanci su bili mnogo veći. Moja peta beba rođena je sa 2900g, a šesta sa 3000g ” opisuje ona svoje porođaje uz konstataciju da je tek po dolasku kući shvatila da je postala majka šestoro dece.
” Ej pa ti imaš sada šest malih bića u kući koje zavise od tebe i tvog muža ” bio je ovo posebno emotivan momenat za nju.
Dani su veoma izazovni
Obaveze oko odgajanja šest mališana su velike i sama činjenica da ih ima šestoro, kako navodi, izazov je sama za sebe. Tamara se nada se će odgovoriti na sve što joj porodičan život stavi pred nju, a najviše želi da u vaspitanju bude dosledna.
Foto: Privatna arhiva
” Nadam da ću dosledno odgovoriti svim izazovima kao roditelj. Često se pitam da li ću uspeti da ih vaspitati da postanu prvenstveno dobri, vaspitani i razumni ljudi. Oni su moja investicija koja ne može biti izgubljena ako redovno dajem sebe 100% ”objašnjava ona i dodaje da je biti majka šestoro dece težak i zahtevan posao.
” Puno vremena morate da posvetite njima, ali uz dobru organizaciju sve se može. Imam pomoć muža, ali najveći deo vremena sam sama ja sa njima. Od jutra do mraka ” navodi ona i dodaje da u zavisnosti od dečijih obaveza organizuje i saopšteno vreme.
Kako sama kaže dan počinju tako što se nakon buđenja kupatilo jednostavno okupira. Deca se sređuju za školu, a njena obaveza je da pripremi obroke.
Foto: Privatna arhiva
” Ja sam za šporetom od ranog jutra i tu provodim najveći deo dana. S obzirom na to da imam bebe njima pripremam mleko, a starijoj deci obroke. Potom svi odlaze ili u školu ili u vrtić. Kada se vrate počinje učenje, nekada su to i odlasci na treninge ili privatni časovi engleskog. Ja sam naravno uvek u akciji sa bebama ili obavezama oko kuće. Sređujem, peglam, šetam psa rotvajlera koji je sam po sebi jedna ogromna obaveza ” opisuje Tamara svoj užurbani dan i navodi da samo uz dobru organizaciju vremena može biti za sve.
Pored svih obaveza ja sam sretna žena
Voditi domaćinstvo u kome se vodi računa o šestoro dece znači odgovornost, ali kako zaključuje Tamara to je lepa uloga.
Foto: Privatna arhiva
” Ma koliko bilo teško i ma koliko nemala vremena mnogo za sebe i za svoje prijatelje kao pre, što je negde i normalno, shvatam da sam ja jedna sretna žena. Blagoslovena sam sa šest iskrenih i čistih duša, za zagrljaj i osmeh koji leči i najveću bol. Svaka žena bilo, da ima jedno ili kao ja, šestoro dece je posebna i tako treba da se ponaša i oseća ” ohrabruje sve majke Tamara uz objašnjenje da je svaka majka na svet donela sebi najveću sreću u životu.
” Volite decu, jer ljubav je pokretač svega. Pričajte sa njima non stop, razgovorom sve se može rešiti, a ne batinama i ružnim rečima. Mazite se, jer su zato i rođeni jer deca su zapravo zvezdana prašina skinuta sa Božije rukeâ¤ï¸ ” zaključuje Tamara
Komentari (0)