„Deca žive u svetu koji je sve više neprijateljski prema njihovim pravima”, istakla je direktorka UNICEF-a, Ketrin Rasel, u saopštenju koje je izdato povodom Svetskog dana dece, 20. novembra 2023. godine. Ova izjava naglašava ozbiljnost trenutne situacije u kojoj se nalaze deca širom sveta.
Foto: Freepik
Prema rečima Ketrin Rasel, koja se obratila javnosti iz Njujorka, „400 miliona dece, što čini jedno dete od svakih petoro, živi ili beži iz zona sukoba, izložena su povredama, smrti, seksualnom zlostavljanju i regrutaciji od strane oružanih snaga ili grupa.” Ona je dodala da su mnogi od njih doživeli višestruko raseljavanje, rizikujući razdvajanje od porodice, gubitak ključnih godina obrazovanja i slabljenje veza sa svojim zajednicama.
UNICEF je takođe verifikovao više od 315.000 ozbiljnih kršenja prava deteta u područjima pod sukobom između 2005. i 2022. godine, iako je Ketrin Rasel naglasila da je stvarni broj verovatno mnogo veći.
Foto: Freepik
Pored zona sukoba, prava dece su ugrožena i drugim krizama, uključujući porast siromaštva i nejednakosti, javne zdravstvene izazove i globalnu klimatsku krizu. Ketrin Rasel je posebno istakla da su klimatske promene „egzistencijalna pretnja zdravlju i blagostanju sadašnjih i budućih generacija dece”, sa više od milijardu dece koja trenutno živi u zemljama izuzetno visokog rizika od uticaja klimatskih promena.
„Deca su danas suočena s većim rizicima po svoja prava nego ikada pre u protekle 34 godine, otkako je usvojena Konvencija o pravima deteta”, naglasila je direktorka UNICEF-a. Ona je pozvala sve – od UNICEF-a i partnerskih organizacija do vlada, organizacija civilnog društva i privatnog sektora – da budu snažni zagovornici ispunjenja i zaštite prava deteta.
Prevod i adaptacija Bebac portal
Komentari (0)